Majdnem negyedével nagyobb exportot produkált tavaly őszig a hazai pulykaszektor, és összességében jól teljesített a baromfiágazat is. Szakmabeliek további növekedési lehetőséget látnak.
22%-os növekedés!
A KSH adatai szerint itthon a tavalyi év első 9 hónapjában a baromfihúsexport 3%-kal 163 ezer tonnára nőtt a korábbi azonos időszakhoz mérve. A csirkehús kivitele 1,5%-kal 109 ezer tonnára csökkent, míg a pulykahúsé 22%-kal 17 ezer tonnára nőtt. A baromfihús legnagyobb célpiacai továbbra is Románia és Bulgária voltak. További kedvező fejlemény, hogy hazánk baromfihúsimportja majdnem 20%-kal 53 ezer tonnára csökkent, és bár a pulykahúsé 23%-kal nőtt, az így mért 3,8 ezer tonna még így is jóval kevesebb az exportértékesítésnél. Az AKI vágási statisztikai adatai alapján Magyarországon 617,5 ezer tonna (élősúly) baromfit vágtak le 2024 első tíz hónapjában, ami 9,3%-kal több, mint az előző év azonos időszakában. Ebből a vágócsirke 446 ezer tonnát (+7%), a vágópulyka bő 58 ezer tonnát (–1,5%) tett ki.
Az EU 27 tagállamának összesített baromfihúsexportja 11%-kal 1,4 millió tonnára nőtt tavaly január és augusztus között 2023-hoz képest. Az unió legnagyobb célországa az Egyesült Királyság volt (35%), de nőtt a távol- és közel-keleti, illetve afrikai országokba irányuló kivitel is.
Növekvő piacok vannak
A hazai pulykaágazatban a komoly gondok ellenére derűlátóan nyilatkoznak. Az egyik legnagyobb hazai feldolgozó szerint az energiaválság mellett a gabonatermés-csökkenés, az orosz-ukrán háború és a madárinfluenza jelentős terheket ró a szektor jövedelmezőségére. Ugyanakkor megállt, stabilizálódott a hazai fogyasztás, nő a hatékonyság a feldolgozóiparban, ami megalapozhatja a további exportpiaci növekedést. Ez elsősorban délkelet-ázsiai és muszlim piacokat jelent, amelyeknél hatalmas és folyamatosan növekvő fogyasztói bázisról van szó. Emellett a szektor helyreállítása, az állatállomány növelése érdekében hosszú távú és célzott támogatási rendszerek szükségesek, amelyek segítenek a termelőknek csökkenteni a költségeiket, és növelni versenyképességüket különösen az energiahatékonyság és az állategészségügy terén.