A sorközművelő kultivátorok a növénytermesztés evolúciója során a gyomnövények elleni védekezés különböző fázisai mentén alakultak ki, és terjedtek el. A kezdeti kézi kapálást a ló-kapálás (ekézés), majd a traktoros kultivátoros sorközművelés, a vegyszeres növényvédelem és végül – napjainkban már jellemzőnek mondhatóan – a mechanikai és kémiai növényvédelmi eljárások kombinációja követte.
A mechanikai növényápolás – mint fontos technológiai elem – műszaki hátterének sokszínűségét jól jellemzi néhány statisztikai mutató is.
Ma idehaza több mint 60 féle sorközművelő család (ebből közel 40 hazai) 800 feletti különböző típusa azonosítható.
A magyar gyártmányok mellett 10 országból importálunk kultivátorokat és kiegészítő szerelvényeiket, amelyek a termesztett növényi kultúrák különböző agrotechnikai igényeihez igazodnak.
Összeállításunkban – gyártói alfabetikus sorrendben és a teljesség igénye nélkül – az Agrárágazatban, két részletben a sorközművelő és tápkultivátorok választékát tárjuk az olvasók elé.
A keceli székhelyű Accord-Trade Kft. által gyártott mezőgazdasági gépek között többféle sorközművelő kultivátor is megtalálható.
A Terra Kombi típusjelű sorközművelő kultivátorok 4 és 6 soros kivitelben, merev vázzal, ill. kézzel v. hidraulikusan felhajtható vázrészekkel is készülnek.
A kultivátorok zártszelvényű gerendelyeire a paralelogramma felfüggesztésű művelőtagok kengyelekkel – oldható csavarkötéssel – vannak rögzítve.
A soronkénti – pontosabban sorközönkénti – művelőtagokat öntisztító gumiborítású kerekek vezetik a talajon, amelyek egyben (művelési) mélységhatárolást is végeznek.
A művelőtagokra különböző kultivátor szerszámok (merevszárú saraboló-, rugósszárú lúdtalp kapák, védőtárcsák, stb.) szerelhetők fel.
A Terra Kombi típusjelű kultivátorok általában hátsó függesztésűek, de mellső függesztésű kivitelek is igényelhetők.
A kultivátorok kiegészítő adapterei különböző dózisú szilárd mikrogranulátumok (10-50 kg/ha), folyékony inszekcitidek (150-500 l/ha) és szemcsés starter műtrágyák (70-200 kg/ha) sorközműveléssel egyidejű kijuttatását is lehetővé teszik.
A kijuttató adapterek adagolószerkezetei – útarányos – meghajtásukat egy, a gerendely közepén elhelyezett küllős talajkerékről kapják.
1.kép Accord-Trade Terra Kombi KSM 6RV
A keleti országrész (Debrecen) egyik ismert gyártója az Agro-Porta, amely cég gyártmányai között szántóföldi sorközművelő- és ültetvény kultivátorok, illetve azok műtrágya kiadagolós (tápanyag-visszapótló) változatai is megtalálhatók.
Az Agromaster Főnix típusjelű sorközművelők M; S; SM és Vibro típusváltozatai – 4-12 soros kivitelekben és 75 cm-es sortávolságokban – elsősorban a kukorica v. napraforgó növénysorok közeinek művelésére készülnek.
A gépkínálatban a cukorrépa és a zöldségnövények különböző szélességű sorközeinek hatékony művelésére, a gyomok kiirtására is lehet munkagépeket találni.
A függesztett gépek egyes művelő tagjain merev v. rugós szárú kialakítású művelő szerszámok lehetnek, és belőlük – gyorsan és könnyen átszerelhető – különböző kapacsoportok alakíthatók ki.
A homogén v. kevert kapacsoport kialakítások a gazdálkodók azon igényeit szolgálják ki, amelyek a mindenkori növényállomány fejlettségéhez igazodnak.
A sorközművelők művelő szerszámai közül a saraboló (jobbos-balos töltögető)-kapák jó gyomirtó hatásuk mellett kedvező felszínalakító hatást érnek el, a lúdtalp (v. szárnyas) kapák gyomirtó és lazító hatása is jónak minősíthető.
Ezek a Főnix kapatestek jó minőségű és kopástűrő bóracélból készülnek, ami felhasználói szempontból kedvező fogadtatásnak örvend.
A nagyobb munkaszélességű – 6-8-12 soros – Agromaster Főnix sorközművelők gerendelyük hosszirányában vontatva szállíthatók, de a gyártmányok között hidraulikusan felhajtható szárnyrészű és hidraulikusan kormányozható változatok is vannak.
A felhasználói igényeket a kultivátorokra adaptálható műtrágya-, ill. mikrogranulátum-kijuttató berendezések választéka messzemenően kielégíti.
2.kép Agro-Porta Agromaster Főnix CM 6M
Az olasz Badalini S.r.l. mezőgazdasági gépgyártóként elsősorban sorközművelő kultivátorai által ismert.
Gyártmányai között 4-18 soros cukorrépa, szója; 4-8 soros kukorica és napraforgó, valamint a kertészeti kultúrnövények (zöldségfélék; paradicsom; dohány, stb.) sorközművelésére alkalmas – 30-160 cm sortávolságú – kultivátorai találhatók meg.
Az egyes kultivátorok (pl. Maia; Diana; Romeo Special, stb.) művelő elemei között rolling csillagkerekek; soronkénti gyomfésűk; rugós szárú lúdtalp kapák; merevszárú saraboló kapák; csillagkerekes v. terelőlemezes sorvédő szerelékek különböző változatai vannak.
A Badalini cég többféle – különböző sortávolságú és munkaszélességű – tápkultivátort is gyárt, amelyek akár a kertészeti növények, vagy a széles sortávolságú szántóföldi növények tápanyag-visszapótlási munkáiban is alkalmazhatók.
A függesztett gépek merev, mechanikusan (kézzel) csukható, vagy – a nagyobb munkaszélességek esetén – hidraulikusan felhajtható gerendelyekkel készülnek.
Egyes gerendelyek szabad vázmagassága 75 cm-es növénymagasságig is lehetővé teszi a sorközművelési, tápanyag-visszapótlási munkák elvégzését.
A gyártmányok választási lehetőségét rotációs művelő szerszámokkal ellátott sorközművelő kultivátorok típusváltozatai (9 különböző modellel) is szélesítik.
3.kép Badalini rotációs ágyásos sorközművelő (3×3+4 művelt sorközzel)
A kecskeméti telephelyű Busa Bt. új fejlesztésű, extra erős vázszerkezetű sorközművelő kultivátorai a KS típusjelet viselik.
Az alapkivitelek mellett –opcióban- (2×350 kg vagy 1000 kg-os tartályú) műtrágyaszóróval, granulátum-kijuttatóval felszerelt, illetve a 6 soros kivitelnél kézzel hátrafelé behajtható gerendelyes változatú sorközművelők is vannak.
A KS kultivátorok 2-4-6 soros kivitelekben (ez a gépeken 3-5-7 művelőtagot jelent) a 70-75 cm-es sortávolságokra termesztett kukorica és más kapásnövények sorközművelésére alkalmasak.
A paralelogramma felfüggesztésű művelőtagok – a növényi kultúrák igényeinek megfelelően – 6 féle művelőszerszám kombinációval szerelhetők fel (pl. lúdtalp- v. oldalazó kapák; állítható szárú töltőkapák; Rolling elemes forgókapák; stb.).
A kultivátorokhoz opcióban külön kormányozó-szerkezet is beszerezhető.
A műtrágya-/granulátum-kijuttató adapterek tartályai rozsdamentes acélból készülnek, adagolóelemeik meghajtását – az állítható szögű peremes mélységhatároló-iránytartó járókerékről – szíjhajtás vagy elektromos motor biztosíthatja, és vegyszer levezető, kifolyó-csöveik a művelőszerszámok mellé beállíthatók.
A művelőszerszámok a tápanyagot, valamint a vegyszert a talajba keverik, és a sorközműveléssel egy menetben hatékony tápanyagellátást, ill. növényvédelmet biztosítanak.
A sorközművelők nagy váz alatti szabad magassága magasabb növényállomány esetén is lehetővé teszi a kultivátorozást.
4.kép Busa KS-6 műtrágya-kijuttatós sorközművelő
A francia Carre cég Econet típusjelű sorközművelő kultivátorai 2-18 soros kivitelekben, merev vázzal és kézzel v. hidraulikusan felhajtható szélső tagokkal (6 féle megoldásban) készülnek.
Az egyes művelőtagokra – a növényi kultúra igényének megfelelő – különböző kapák szerelhetők fel, ill. azokból különféle kapacsoportok állathatók össze.
Így pl. merevszárú oldalazó, rugósszárú lúdtalp kapák 3-5 szerszámos változatai is kialakíthatók.
A művelőtagok mélységállítása csavarorsós mechanizmussal végezhető el, a növények fejlettségének kezdetén csipkés sorvédő tárcsák alkalmazhatók.
Az egyes munkaműveletekhez speciális elemek is rendelkezésre állnak: pl. sűrű sortávolságú növények műveléséhez 20 cm széles szárnyas kapa; kötött talajokhoz forgókapás elem; különleges szerszám zöldségfélék mélyműveléséhez, stb.
Az Econet sorközművelő család legújabb tagja az Econet GL sorozat, amely 12 v. 16 soros 75/80 cm sortávolságú (kukorica, napraforgó) és 18 v. 24 soros 45/50 cm sortávolságú (cukorrépa, szója) kivitelekben készül.
Szállításkor – horizontálisan hátrafelé behajtva – szállítókerekein 3 m szélességben vontatható.
Az Econet sorközművelőkhöz a Fertiloc+ műtrágya-kijuttató egység is felszerelhető, amellyel (80-450 kg/ha adagmennyiségű) a műtrágya a 2×900/1300 literes tartályokból a talaj felszínére vagy a növénysorok mellé is kijuttatható.
A Carre cég Precicam automatikus sorkövető rendszere nagyobb munkasebességek esetén is biztosítja a megfelelő munkaminőséget és a növényi sérülés nélküli kultivátorozást.
5.kép Carre Econet sorközművelő gyomirtó sávpermetezővel
Az angol Garford cég gyártmányainál mindig is műszaki fejlesztéseit helyezte előtérbe, és több védett szabadalmával szélesítette a mezőgépek körét.
Sorközművelő kultivátorai közül kiemelendők a Robocrop (4-18 soros) típusok, amelyek automatikusan követik az egyes növénysorokat, akár 10-15 km/h munkasebességek mellett is.
A művelőeszköz gerendelyén elhelyezett videokamera – az adott növény sortávolságának megfelelő – párhuzamos, zöld sorokat keres (és talál meg!), ezek a kultúrnövények.
A többiek azonban a Pentium processzoros ipari kamera által gyomnövénynek minősülnek és azokat, az oldalirányban hidraulikus munkahengerekkel vezérelt művelőszerszámok a sorközökből kivágják, eltávolítják.
A kultivátor – vezérelt – oldalirányú elmozdulása akár több centiméter is lehet, és ezt az elektronikus működésű érzékelő- és beavatkozó (kormányzó) elemvezérlés egy másodpercen belül elvégzi.
A 12 soros kukorica sorközművelő kultivátorokkal műszakonként 80-120 ha, míg a cukorrépa (szója) kultivátorokkal 50-70 ha/műszak teljesítmények elérésére van lehetőség, ami a hagyományos sorközműveléshez viszonyítva több mint kétszeres teljesítménynövekedést jelent.
A kultivátorokhoz a sorműtrágyázó adapterek is felszerelhetők.
6.kép Garford Robocrop kultivátor automatikus sorkövetéssel
Az olasz Gaspardo sorközművelő kultivátorai 4-6-12 soros kivitelekben merev vázzal (HL), kézi csukású szárnyrészekkel (HP), hidraulikusan felhajtható vázvégekkel (HS), illetve nehéz és könnyű változatú – merev vázú – (HR) kivitelekben készülnek.
Valamennyi típusváltozatnak műtrágya kiadagolós adapterrel felszerelt – ún. tápkultivátoros – változata is beszerezhető, sőt a merev vázú kivitelek mikrogranulátum-kijuttató berendezésekkel is elláthatók.
A műtrágyák kiadagolása mechanikus úton gravitációval vagy pneumatikus anyagtovábbítással is lehetséges.
Az univerzális kultivátorok kukorica; napraforgó; cukorrépa; szója és egyéb zöldségnövények sorközművelésére alkalmazhatók.
Az egyes művelőtagok felszereltsége a következő lehet: 5 db rugós szárú lúdtalp kapa, kétoldali sorvédőlemezekkel; 5 db rugós szárú lúdtalp kapa, kétoldali sorvédő csipkéstárcsával; 3 db merev szárú (1 lúdtalp + 2 saraboló) kapa, kétoldali sorvédő tárcsával.
A művelőtagok gumírozott v. acél mélységhatároló kerekekkel rendelkezhetnek, kiegészítő felszerelésük (soronkénti) töltögető eketest is lehet.
A 12-soros HR (dupla vázszerkezetű) típusok közül a nehéz kivitelű kultivátorok szállításkor gerendelyük hosszirányában vontathatók, míg a könnyű kivitelűek külön kocsin szállíthatók.
A műtrágya kiadagoló adaptert a talajról a szúrótüskés kerekekkel hajtják meg, az adagoló egységeik 60 fokozatban állíthatók be.
Az acél v. rozsdamentes acél (INOX) műtrágya tartályok térfogata 640-785 (tartálynöveléssel 1000) liter lehet.
A pneumatikus rendszerű műtrágya-adagoló meghajtása az üzemeltető erőgép TLT-jéről történhet.
7.kép Gaspardo HS 8 soros kultivátor kukorica állományban sorműtrágyázással
Az osztrák Hatzenbichler sorközművelő kultivátorai a növényi kultúrákban való alkalmazhatóságuk szerint csoportosíthatók, így a gyártmányok között mellső/hátsó függesztésű 4-18 soros cukorrépa; 4-12 soros kukorica (napraforgó); 1-3 soros zöldségfélék sorközművelői találhatók meg.
Ezek mellett külön csoportokat képeznek a 2-12 soros forgókapás (v. csillagkerekes) sorközművelők, amelyeket a gyártó elsősorban a kukorica és burgonya növényállomány sorközeinek ápolására ajánl.
A forgókapás kultivátorok művelőszerszámai bóracélból készült csillagkerekek, amelyek egyenként csapágyazottak, porvédelemmel és kenési helyekkel ellátottak.
Ezek a csillagkerekek rendkívül kopásállóak és hosszú élettartamúak.
A kukorica növényállomány sorközeinek művelésekor egy művelőtagon elöl 2 db rugós szárú kétoldalas (lúdtalp) kapát helyeznek el, mögöttük (két sorban) 4-4 csillagkerék végzi talaj felső rétegének átművelését.
A csillagkerekek fogainak kialakítása révén a talaj-mozgatás, -szállítás a beállítástól függően sorra hordó vagy sortól távolodó.
Így a forgókapák fejletlenebb állomány esetén a növények mellől „el”-szállítják a talajrészeket, míg fejlettebb, erősebb növényeknél „rá”-szállítják a talajrészeket.
A Hatzenbichler a szélesebb sortávolságú zöldségnövényekhez a – 4 sorban elhelyezett – 7 db (rugós szárú) lúdtalp kapával és sorvédő lemezekkel ellátott művelőtagok összeállítását ajánlja.
8.kép Hatzenbichler 6 soros, forgóelemes sorközművelő
Valamennyi sorközművelőre szilárd v. folyékony műtrágyák kijuttatására alkalmas adapterek is felszerelhetők.
A kultivátorok iránytartását a gerendelyek előtt elhelyezett rugófeszítésű iránytartó tárcsák segítik elő.
A bácsbokodi Helti Kft. sorközművelő kultivátorai 2,10-4,80 m munkaszélességekben teszik lehetővé a 67-80 cm közötti sortávolságokban termesztett kapásnövények sorközművelését.
A függesztett munkagépek 3-4 és 6 soros kivitelekben, a kisebb munkaszélességek esetén merev gerendellyel, a 6 soros változatoknál kézzel felhajtható szárnyrészekkel vagy hidraulikusan felhajtható szélső tagokkal készülnek.
Az SMK-R típusok művelőtagjai rugós szárú lúdtalp kapákkal, az SMK-K típusok merev szárú (KSMK) saraboló + lúdtalp kapákkal vannak felszerelve.
A művelőtagok fém v. gumi borítású mélységhatároló kerekekkel ellátottak lehetnek.
A gyártó a művelőtagok jó menetstabilitásának és hosszú élettartalmának érdekében a paralelogramma felfüggesztések csuklópontjait megfelelően széles és erős kivitelben alakítja ki.
Új hőkezelési technológiájukkal a kapaszárak tartósságát megduplázták.
A kultivátorok sorműtrágya kijuttató adapterekkel is elláthatók lehetnek, opcióban a gépekhez töltögető kapák is beszerezhetők.
A 6 soros gépek nagyobb tömegét gumiabroncsozású járókerekek viselik, a kultivátor keresztirányú elmozgását, elcsúszását iránytartó tárcsák akadályozzák meg.
9.kép Helti SMK-6R kultivátor rugós szárú lúdtalp kapákkal
A Komáromi-Gép (egyéni gépgyártó vállalkozás) ABK típusjelű sorközművelő kultivátorai 6-, 8- és 12 soros változatokban merevvázzal készülnek.
Elsősorban a 75 cm-es sortávolságokra ültetett növények (kukorica, napraforgó) sorközeinek ápolására, illetve a műtrágya-kijuttatóval ellátott modellek esetében a növények tápanyag-ellátására is alkalmasak.
Hagyományos művelőszerszámaik lúdtalp-; oldalazó-; töltögető kapák lehetnek, merev, ill. rugós kapaszárakkal.
A paralelogramma felfüggesztésű művelőtagok – öntisztító gumiborítású – mélységhatároló kerekekkel vannak ellátva.
A sorközművelőkre kétféle műtrágya-kijuttató adapter is felszerelhető: a kéttartályos kivitel 400 kg/tartály műtrágya befogadására képes, vagy a Big-Bag zsákos feltölthetőségű (1200 kg/tartály) kivitelek vannak.
A műtrágya-kijuttatók hagyományos mechanikus adagolásúak, gravitációs műtrágya kijuttatással.
A műtrágya adapterek a különböző szemcseméretű műtrágyát (70-300/350 kg/ha dózisokban) képesek kiadagolni.
A gépek szállításkor – saját szállítókocsijukon – gerendelyeik hosszirányában vontathatók.
10.kép Komáromi-gép ABK-006 sorközművelő, kukorica állományban műtrágya-kijuttatással
A kultivátorok választékában érdekességet jelentenek a dán Kongskilde Vibro Crop sorközművelői, amelyek művelőtagonként 45-55 cm sortávolsággal 3 kapás, 4-12 soros kivitelekben, vagy 55-80 cm-es sortávolságokkal 5 kapás, 4-8 soros változatokban készülnek.
A VCO típusjelű gépek merev vázszerkezetűek, míg a VCOF modellek szélső szárnyrésze hidraulikusan felhajtható, és így szállítási szélességük 3 m alatti.
A művelőtagok jellemzői: „erős” paralelogramma felfüggesztés és megvezetés; öntisztító, mélységhatároló gumiborítású kerekek, csavarorsós mélységállítással; a speciálisan kialakított profilú védőtárcsák a keskenyebb sortávolságokban 9-13 cm, míg a szélesebb sortávolságokban 13-17 cm-es védősávokat biztosítanak.
A szabadalmaztatott vibrációs (rugós szárú) „S”-kapák a beállított mélységben nagy pontossággal dolgoznak, és a kapatestek a sorközi gyomnövényeket nem csak elvágják, hanem a talajból részben kiemelik, a sorközökben szétterítik, ami azok gyorsabb elszáradását is elősegíti.
A Vibro Crop kultivátorok gerendelyeinek szabad magassága (60 cm) a magasra növő növényi kultúrákban hosszabb ideig teszi lehetővé sorközművelésüket.
A kultivátorok pontos megvezetését nagy átmérőjű (? 450 mm), rugóterhelésű vezetőtárcsák biztosítják.
A 300-640 cm munkaszélességű Vibro Crop sorközművelőkre sorműtrágyázó adapterek is felszerelésre kerülhetnek, üzemeltetésükhöz – kialakításuktól függően – 70-150 LE teljesítményű erőgépek szükségesek.
A Kongskilde cég legújabb fejlesztésű kultivátora a Vibro Crop Intelli már kamera vezérlésű sorkövetéssel rendelkezik, és GPS Section Control rész-szélesség kapcsolású.
A Vibro Crop Intelli sorközművelő kultivátorok az 50 cm-es növénysorokhoz 12-18 soros kivitelekben, 75 cm-es sortávolságú kapásnövényekhez 8 vagy 12 soros kivitelekben készülhetnek.
11.kép Kongskilde Vibro Crop Intelli