fbpx

Gyors megoldás aszály esetére: egynyári öntözés

Írta: Szerkesztőség - 2013 augusztus 21.

Egy adott mezőgazdasági terület öntözésre való berendezése azonban több évre szóló beruházás, melyhez jelentős pénzügyi források szükségesek: a tervek elkészítése, a vízjogi létesítési és üzemeltetési engedély beszerzése, a műtárgyak kiépítése is időbe telik.

Magyarországon a működőképes öntözésre berendezett terület viszonylag kevés, azonban természetes emberi magatartás, hogy az aszályból eredő terméskiesést és károkat – a törvényi előírások betartásával – a gazdálkodók mindenképpen csökkenteni szeretnék.

A probléma megoldása érdekében 2012-től lehetővé vált az ún. egynyári öntözésre szóló üzemeltetési engedély kiadása.

 

 

Mit nevezünk egynyári öntözésnek?

„Egynyári öntözés: egy öntözési idényben, közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, maximum 120 mm/ha (1200 m3/ha) öntözővíz kijuttatása, legfeljebb 100 ha nagyságú területre”.

 

Hogyan kell kérelmezni és mi szükséges, az egynyári öntözésre szóló üzemeltetési engedély kiadásához?

Egynyári öntözésre szóló vízjogi üzemeltetési engedély abban az esetben adható, ha a kérelemben megjelölt, ugyanazon helyrajzi számú területre, illetve ugyanazon helyrajzi számú területen belüli részterületre öt éven belül egynyári öntözésre szóló vízjogi üzemeltetési engedély kiadására nem került sor.

Az egynyári öntözésre szóló kérelmet az illetékes vízügyi hatósághoz kell benyújtani.

A kérelemhez elegendő az öntözővíz minőségét megállapító – részletes talajvizsgálatokat nem tartalmazó – egyszerűsített talajvédelmi tervet mellékelni.

 

Mit tartalmazzon az egynyári öntözésre szóló kérelem?

1. műszaki leírás

  • a vízkivétel helye: az öntöző- vagy belvízcsatorna és az annak vizét szolgáltató megnevezése, szelvényszáma vagy a vizet adó vízfolyás megnevezése és szelvényszáma vagy pedig a vizet adó tó, holtág, illetőleg tározó megnevezése,
  • az öntözendő terület településnevének és helyrajzi számának megadása, illetve adott helyrajzi számú területen belüli öntözni kívánt részterület esetén annak pontos lehatárolása,
  • az öntözés módja és megvalósítása, valamint az öntözendő terület nagysága, növénykultúrája,
  • a felhasználandó öntözővíz mennyisége (l/s, m3/év), valamint csúcsmennyisége (l/s) és az üzemelés napi leghosszabb időtartama;

2. egyszerűsített talajvédelmi terv:

Egyszerűsített talajvédelmi tervet kizárólag talajvédelmi szakértő készíthet. Talajvédelmi szakértőt a www.nebih.gov.hu weboldalon a Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság címszó alatt a Talaj szakterületen kell keresni.

Ne feledkezzünk el arról, hogy a talajvédelmi terv készítése üzleti alapon történik.

 

 

 

Meddig érvényes az egynyári öntözésre vonatkozó engedély?

Az egynyári öntözésre szóló vízjogi üzemeltetési engedély a mezőgazdasági vízszolgáltató művek üzemeltetéséről szóló miniszteri rendeletben meghatározott, öntözés esetére szolgáló hasznosítási idényt követő hónap végéig hatályos.

Tisztában kell lennünk azzal, hogy az egynyári öntözésre szóló vízjogi üzemeltetési engedély csak átmeneti megoldást jelent.

Amennyiben vízigényes és nagy költség ráfordítású növénykultúrákat akarunk gazdaságosan termeszteni, abban az esetben mindenképpen célszerű megteremtenünk az állandó vízutánpótlás feltételeit.

A jogszabály a Magyar Közlöny 135. számában érhető el:

http://www.kozlonyok.hu/nkonline/MKPDF/hiteles/MK12135.pdf

Forrás: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal