Emberi jelenlét és direkt beavatkozás nélkül működő, távirányított robotokkal művelnek egy táblát Angliában – adta hírül egy brit honlap. De ne gondoljuk, hogy a már itthon is ismert robottraktorról van csupán szó: az angoloknál már a technológusokat is a gép helyettesíti…
Érzékelők, drónok, precíziós eszközök, távirányítású kis- és nagyobb gépek járnak egy tavasziárpa-földön Angliában. Noha régóta megvan az elméleti technológia és nagyrészt a technika is a teljesen emberi beavatkozás nélküli földművelésre,
ez lesz az első olyan parcella,
amelyen így történik a talaj-előkészítés, a vetés, a növényvédelem és a talajtáplálás, illetve a betakarítás is. Igaz, egyelőre nem kell nagy távolságokat megtenniük a földön és a levegőben mozgó-közlekedő gépeknek, hiszen csak 1 hektárról van szó – ám a kísérlet jelentőségét a nagyságrend adja.
A robot fejlesztőinek a Hands Free Hectare (magyarul durván: „kézmentes” – azaz emberi-kézi beavatkozástól mentes – hektár) nevű programmal az a céljuk, hogy demonstrálják a földművelés, különösen a termesztéstechnológiai eljárások többségének automatizálhatóságát, robottal való irányíthatóságát. A vetéssel kezdődő program főszereplője egy Iseki traktor, amely olyan, speciális biztonsági mechanizmusokkal is felszerelt lesz, amelyek megakadályozzák, hogy – amennyiben a környezetet folyamatosan ellenőrző lézerszkennerek ezt jelzik – azonnali megállást hajt végre valamilyen akadály érzékelése esetén. A fejlesztőket – állításuk szerint – ugyanakkor nem az emberi munkaerő helyettesítése vezérelte, hanem mind fontosabb ökológiai szempontok is. Így például – miközben manapság még a zónaalapú növényvédelem és talajinputozás is újnak hat – a robotizált agrotechnikával akár egyedalapú, azaz
minden egyes növény egyéni szükséglete alapján(!)
dozírozott kezelés is elképzelhető. Nem is szólva a talajkímélés szempontjáról: az úgynevezett agrobotokkal nemcsak a kijuttatandó vegyszer mennyiség takarítható meg minden korábbinál nagyobb mértékben, hanem egyben kisebb energia-felhasználás és talajtaposási kár érhető el. A három fiatalember arról is beszélt a country-guide.ca portálnak, hogy a gépi apparátus költsége sem magas.
FOTÓ: country-guide.ca/Harper Adams