A mezőgazdasági termelők 16 milliárd forint növény-, 646 millió forint állatbiztosítási díjat fizettek be a biztosítóknak 2020-ban. Az első kategóriában 16,7 százalékkal többet fizetek be a gazdák az előző évinél, az állattenyésztéshez kapcsolódóan 19,5 százalékkal nőtt a befizetések aránya a 2019-hez képest – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet mezőgazdasági biztosításokról készült kiadványából.
A biztosítók agrárbiztosítási bevétele összességében, megközelítőleg 18%-kal növekedett (Fotó: Barna Ferenc)
A kárkifizetés mértéke:
- a növénybiztosításoknál 6,6 milliárd forint;
- az állatbiztosítási ágazatnál 159 millió forint,
- a vagyon- és felelősségbiztosítások kárfizetése 605 millió forint volt tavaly.
Utólagos állami díjtámogatást
A befizetett növénybiztosítási díjból 13,1 milliárd forint után kívánták a termelők igénybe venni az utólagos állami díjtámogatást.
A díjtámogatott agrár biztosítási rendszer 2020-ban már kilencedik éve működött, ennek keretében a gazdálkodók a támogatott körbe tartozó biztosítások díjának legfeljebb 65 százalékát utólagos támogatásként visszakaphatják.
A konstrukció népszerűsége egyre nő, különösen közrejátszott ebben, hogy 7 milliárd forintra emelkedett a támogatási keretösszeg, ezt 2021-től 11 milliárdra emelték fel. Az agrárbiztosítások piacának alakulásában jelentős szerepet játszik az igényelhető állami támogatás, mivel a termelők inkább a díjtámogatott konstrukciót választják.
Az állami díjtámogatás keretösszege nagymértékben növekedett, ez kedvezően hatott a tudatos gazdálkodók díjbefizetési hajlandóságára (Fotó: Barna Ferenc)
Tűz- és viharkárra kötöttek a legtöbben biztosítást
A nem díjtámogatott növénybiztosítások esetén jég-, tűz- és viharkárra kötöttek a legtöbben biztosítást.
Az állatbiztosítások esetén 2020-ban továbbra is az elemi károkra kötöttek leginkább biztosítást a gazdálkodók, így 337 millió forint folyt be, amelyből 26 millió forint került vissza a termelőkhöz kárfizetésként.
Forrás: MTI
Összeállította: Barna Ferenc