fbpx

Kalászosok próbatétele – aszály, kórokozók, piacok

Írta: Sándor Ildikó - 2025 május 28.

A 2025. május 21-én megrendezett Kalászos Szántóföldi Bemutató kétségtelenül a tavasz egyik legnagyobb szántóföldi szakmai rendezvénye volt. A Földeák és Szikáncs közötti terület szolgált helyszínül a fajtakísérletnek, ahol a Karintia Kft., a Sumi Agro Hungary Kft., a Fitohorm Kft., az RWA Magyarország Kft. és a Betamag-Trade Kft. munkatársai gyakorlati és szakmai, elméleti programmal várták az érdeklődő gazdálkodókat. A rendezvény házigazdája Sipos József, vagy, ahogy egyre többen ismerik: Sipos Gazda volt.

Sipos József
Sipos József (fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)

Termesztéstechnológiai kihívások

Sipos József növényorvos, a rendezvény házigazdája és földterület tulajdonosa a helyszín technológiai hátterét mutatta be először. A kalászosok vetése 200 kg/ha mennyiséggel, Horsch Pronto vetőgéppel, hengerezés után történt, majd Güttler hengerrel tömörítették vissza a talajt. A fajták a Sumi Agro BioShield Extra csávázószerével kezelve kerültek a talajba. A tápanyagpótlás február 17-én kezdődött 150 kg/ha pétisóval, amit a későbbiekben Fitohorm termékekkel (1 l/ha Turbo Réz, 1 l/ha Turbo Cink, 6 l/ha Turbo Nitrogén, 2 l/ha Turbo Kálium, 5 l/ha Fitohorm Gabona) egészítettek ki.

Az időjárás ezúttal sem volt optimális, a meteorológiai adatok szerint itt 2024-ben mindössze 377 mm csapadék hullott, 2025-ben pedig a bemutató időpontjáig 156 mm. Az eloszlás is szélsőséges volt: míg szeptemberben 97 mm esett, május első felében mindössze 29,5 mm. A szélsőségek indokolttá is tették a precíziós esőmérők és digitális térképek alkalmazását.

Angyal Kornél, Betamag-Trade Kft.
Angyal Kornél, KWS kalászos termékfelelős, Betamag-Trade Kft. (fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)

Fajtabemutatók az árpa- és búzatáblákban

Angyal Kornél (Betamag-Trade Kft.) hatféle árpafajtát mutatott be, köztük a KWS KOSMOS-t és KWS ASTAIRE-t, valamint az új KWS BORRELLY-t, amely kettős rezisztenciával (sárga törpeség és mozaikvírus) rendelkezik. A KWS KOSMOS és KWS ASTAIRE terméseredményei magukért beszéltek: Gyomaendrődön 8,5 t/ha, Vésztőn 8,2 t/ha, Nádudvaron 9,69 t/ha volt a hozam (2024).

A Betamag-Trade búzaportfóliójából a szihalmi KWS FLEXUM 10,77 t/ha-os, és a Nádudvaron elért 33%-os sikétartalmú KWS CRITERIUM emelkedett ki – tudtuk meg a bemutatón.

Tatay Kálmán, Karintia Kft.
Tatay Kálmán, területi képviselő, Karintia Kft. (fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)

A Karintia Kft. 7 kalászos – köztük díjnyertes – fajtát sorakoztatott fel. CARIOCA árpája 6 soros, kiemelkedő terésátlaga mellett szárszilárdságával és igen magas, 66-68 kg/hl hektolitersúlyával emelkedett ki. A prémium búza szegmensben az ARNOLD, a CHRISTOPH, a MONACO és a MAURIZIO fajták kerültek bemutatásra. A Karintia országos területi képviselői hálózatán keresztül nem csupán értékesíti az olasz és osztrák malmok által keresett prémium és az akár 10 tonna fölötti tudású bőtermő kalászos fajtákat, hanem szívesen ad ajánlatot a termény megvásárlására is.

Az RWA Magyarország Kft. őszi kalászos fajtabemutatóján a résztvevők Berzéki János területi képviselőtől kaptak részletes tájékoztatást a cég aktuális búza- és árpafajtáiról. A bemutatott fajták között egyaránt szerepeltek jól ismert, már bizonyított genetikai háttérrel rendelkező és új, bevezetés alatt álló fajták is.

Az RGT Alessia egy új kétsoros őszi árpa, mely korai érésével, kiváló állóképességével és BYDV-rezisztenciájával hívja fel magára a figyelmet. Stabil hozamával és betegségtoleranciájával jól illeszkedik a korszerű árpatermesztési igényekhez.

Az SU Jule egy nagy területen termesztett, késői érésű hatsoros árpa. Erős szárú, magas habitusú fajta, amely kiemelkedő termőképességgel és nagy szemmérettel rendelkezik. Gombabetegségekkel szemben közepesen ellenálló, de jól reagál a célzott növényvédelemre, ami fokozza megbízhatóságát. „Egy fajta, amivel jó dolgozni”.

Az Axaro egy újonnan bevezetett prémium búza, javító minőséggel. Korai, szálkás fajta, amelynek kiváló sütőipari paraméterei és jó aszálytűrése egyaránt előnyt jelentenek. Ellenálló a főbb levélbetegségekkel szemben, így biotermesztésre is ajánlható, ugyanakkor konvencionális gazdaságokban is megállja a helyét.

A Sofru egy hosszú évek óta termesztett, szálkás kalászú búza, amely kiemelkedő terméspotenciállal és jó alkalmazkodóképességgel rendelkezik. Még közepes termesztési feltételek között is stabil hozamot nyújt, bár minősége ilyenkor visszaeshet.

Az Obiwan a legújabb generációt képviseli a szálkás búzák között. Korai érésű, bőtermő fajta, amely kiválóan teljesít eltérő körülmények között is. Erőteljes levélállománya és betegségekkel szembeni ellenállósága hozzájárul a nagy, stabil terméshez és jó minőséghez, ezt bizonyítja a NAK 2022-es kísérletében elért 11 tonnát meghaladó eredmény is. Eddigi tapasztalatok alapján aszálytűrése kiemelkedő.

Ez a fajtakínálat lehetőséget ad arra, hogy a termelők az adott környezeti és technológiai feltételekhez igazítva válasszanak megfelelő genetikát a biztos és eredményes kalászos gazdálkodáshoz.

Berzéki János, területi képviselő, RWA
Berzéki János, területi képviselő, RWA (fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)

Növényvédelem és tápanyag-utánpótlás

A földeáki határban a gyomirtás alapját a Moderator® gyűjtőcsomag adta, amely hatékony volt Veronika- és Tyúkhúr-félék ellen is. A levélvédelemhez 0,75 l/ha Mizona® fungicidet alkalmaztak (előnye a kettős strobi-hatás, és, hogy nem perzsel), a kalászvédelem fő szerei a Soleil® (1,2 l/ha, tebukonazol+bromukonazol) és a Toledo+proteokonazol kombinációk voltak.

Gyói Gábor (Fitohorm) szerint a Nitrogént perzselésmentesen a formaldehid-karbamid forma biztosítja. Levélminták alapján 100 mintából 95-ben volt kimutatható káliumhiány, de az is beigazolódott, hogy egy esetleges cinkhiány a minőségi búza reológiai paramétereit is ronthatja.

Sipos József házigazda és Gyói Gábor területi képviselő
Sipos József házigazda és Gyói Gábor területi képviselő, Fitohorm Kft. (fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)

Digitális megfigyelés drónnal

A Nefriq Kft. drónpilótája, Végh István Márton mutatta be, hogyan készültek NDVI-térképek háromhetente, majd tavasszal kéthetente a vizsgált területről A drón multispektrális kamerái segítettek a gyenge foltok korai azonosításában, a tápanyaghiányos állapotok felismerésében. A szoftveres kiértékelést követően így az inputanyag-kijuttatás optimalizálható, mégpedig költségkímélő szolgáltatásként, ami 5-15 ezer Ft/ha áron már elérhető.

Végh István Márton drónpilóta
Végh István Márton drónpilóta (fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)

A kalászosok jövője: alkalmazkodás

A bemutató is jól illusztrálta, hogy a kalászos gabonák termesztése ma egyszerre igényel korszerű fajtaválasztást, okszerű tápanyag-utánpótlást, precíziós technológiát és szakszerű növényvédelmet. Az aszályos éghajlat, a változó inputárak és a beltartalom-alapú felvásárlások mind az alkalmazkodás készségét teszik követelménnyé. A bemutató tanulsága szerint a piaci siker kulcsa a jól megválasztott, éghajlati adottságokhoz igazított fajta és a növényanalízisen alapuló technológia.

A témában még ez a cikkünk is érdekelni fogja: Irány az irányvonat, avagy azt kell termelni, amit a piac igényel