fbpx

Modern-reneszánsz tudós kapta a Stefanovits-díjat

Írta: Kohout Zoltán - 2024 december 22.

Sportol, kutat, tanít – reneszánsz emberként, a hallgatóiért, a tudományágért elkötelezett tudósként írták le méltatói az idei Stefanovits Pál Emlékdíj idei kitüntetettjét. Dr. Mindszenty Andrea egyetemi tanár elismerését több évtizedes tudományos munkássága mellett tanári elhivatottsága indokolja.

Mindennek a talaj a kiindulópontja

A hagyományoknak megfelelően idén is a Stefanovits család javaslatára alapított közös díjat a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Magyar Talajtani Társaság (MTT) idén ötödik alkalommal ítélték oda.  Az emlékdíjátadás Dr. Gyuricza Csaba rektor úgy fogalmazott, az agráriumban minden a szakismereten múlik, hiszen szaktudás nélkül nem lehet eredményesen gazdálkodni. „Ezért tartom nagyon fontosnak, hogy ezt a díjat megalapítottuk, mert Stefanovits Pál életművén keresztül ráirányíthatjuk a figyelmet a talajra és a talajvédelem fontosságára. Hiszen minden a talajnál kezdődik, a növénytermesztéstől, az állattenyésztésen át az élelmiszerelőállításig bezárólag. Mindennek a talaj a kiindulópontja” – szögezte le. Hozzátette, Stefanovits Pál a XX. század egyik legnagyobb tudósa volt, akinek életútja olyan minőséget jelent, ami joggal állítható a mai szakemberek elé is. Emlékét ez a díj is méltó módon őrzi, hiszen olyan szakmai kiválóságoknak ítélik oda, akiknek munkássága még nagyobb rangot ad az elismerésnek.

A díj névadóját, és a márványtömbből készült díjat Michéli Erika, a MATE Talajtani Tanszékének jelenlegi vezetője mutatta be. Stefanovits Pál (1920 – 2016) vegyészmérnök, talajtudós, legendás egyetemi tanár, az MTA rendes tagja volt. A talajtérképezés, a talajképződési folyamatok és a mezőgazdasági környezetvédelem neves tudósa 1965-ben kapott egyetemi tanári kinevezést a Gödöllői Agrártudományi Egyetem talajtani tanszékére, egyben megbízták a tanszék vezetésével is. 1969 és 1975 között a GATE rektorhelyettese volt. A Magyar Talajtani Társaság örökös elnöke.

Nemcsak a tudás, a föld szeretete is fontos

Az ünnepségen Dr. Szendrő Zsolt, az MTA Agrártudományok Osztályának elnökhelyettese emlékeztetett, Stefanovits Pál nemcsak öt tudományos akadémiának volt tagja, de az MTA-nak is aranyérmes doktora volt, ami ritkaság az agrártudományok területéről. Az elnökhelyettes gróf Teleki Pál gondolatát idézve méltatta Stefanovits Pál tanári nagyságát, a tanári pályán nemcsak az ismeret átadása fontos, hanem a föld, a földművelés megszerettetése is.

Dobos Endre, a Magyar Talajtani Társaság elnöke a talajvédelem szempontjából is méltatta Stefanovits Pál munkásságát. Hangsúlyozta, a talajrombolás sok esetben nem tudatos hanyagság, inkább oda nem figyelés, illetve a szükséges tudás hiányának következménye. A talajhasználók 80 százaléka nem tanulta a talajtan legfontosabb ismereteit, ezért is kiemelten fontos az oktatás szerepe.

Az idei kitüntetett, Dr. Mindszenty Andrea geológus, az ELTE egyetemi tanára vette át a díjat december 12-én, a Gödöllői Királyi Kastély dísztermében. Gyuricza Csaba rámutatott, Dr. Mindszenty Andrea személyében olyan kiváló professzort tüntettek ki, aki a talajt a múlt oldaláról is megközelíti, „hiszen a múltból építkezünk, a jelenben éljük meg a talajban rejlő erőforrásokat, lehetőségeket és a jövőt építjük vele”.

Dr. Mindszenty Andrea pályáját az ALUTERV-nél kezdte a 70-es évek végén, majd a Bauxitkutató Vállalat vezetésében dolgozott. Az oktatásba a 80-as években tért vissza: az ELTE Ásványtani Tanszék, tanszéki mérnök, tudományos munkatárs, tudományos főmunkatársa, majd a 90-es évektől az ELTE Alkalmazott és Környezetföldtani Tanszék egyetemi docense; 1997-tõl egyetemi tanár, tanszékvezető, 2004-től tanszék-csoportvezető, 2005-től a Földrajzi és Földtudományi Intézet Geológiai és Környezetfizikai Központjának vezetője, az Intézet igazgatóhelyettese. Jelenleg az ELTE Földrajz-Földtudományi Doktori Iskola Földtan Geofizikai Programjának vezetője.

Himalája, triatlon, geológia, lelkesedés

Tisztelői, barátai, hallgatói között Mádlné Szőnyi Judit (ELTE) igazi, reneszánsz emberként és tudósként jellemezte Dr. Mindszenty Andrea emberi és tanári karakterét. Interdiszciplináris tájékozottsága, oktatói elhivatottsága és a hallgatói, kutatótársai iránti elkötelezettsége mellett ma is lelkesen dolgozik, a geológián túl a talajtanban is, de a Himaláját megmászó, ma is edzésben lévő triatlonista fittsége is inspiráló ismerői előtt. Életre szóló szakmai és emberi irányadásait említette a két további tanítványa Horvát Erzsébet (ELTE) és Farkas Csilla (HUN-REN ATK TAKI).

A díjátadón Dr. Mindszenty Andrea Paleo talajok – A múlt talajban őrzött emlékei című előadásában idézte fel szakmai munkásságának legfontosabb állomásait, majd a vendégek, tisztelők állófogadáson találkozhattak az elismert tudóssal.