A szecskázó gépek vonatkozásában éppen az állattartók takarmányozással kapcsolatos igényeinek kielégítése, illetve az említett szélesebb körű felhasználás következtében a fejlesztés elsősorban a magajáró gépek teljesítményének növelésére, az aprítás minőségének javítására silókukorica szecskázásban, emellett a fajlagos energia-felhasználás csökkentésére, a gépkezelők munkáját megkönnyítő automatizálási- és informatikai eszközök minél szélesebb körű alkalmazására irányul.
A magajáró szecskázó gépeket általában gépcsalád elven – többnyire azonos geometriai méretű és műszaki paraméterű fődarabok beszerelésével – gyártják.
A széleskörű igények kielégítésére azonban a gépcsalád elven kialakított újabb fejlesztésű csoportok, sorozatok a szecskázók nagyságrendjét, tömegteljesítményét, áteresztőképességét tekintve széles sávot, 4-5-6 tagot foglalnak magukban.
A szecskázók esetében az aprítószerkezet a gép legfontosabb funkcionális szerkezete.
A folyamatos fejlesztés eredményeként a mai újabb fejlesztésű szecskázó gépek aprítószerkezetét a leegyszerűsített építésű és robusztus, nagy anyagáteresztő képességű szecskázódobok jellemzik.
A kazánlemezből kialakított tárcsán vagy acélöntvényből készült csillag alakú késtartókon – a legtöbb gyártmánynál és típusnál – a „V” alakban, két sorban elhelyezett, illetve egyes gyártmányoknál és típusoknál a több sorban és több lépcsőben, osztottan elhelyezett szerszámacélból kialakított késeket csavarkötés rögzíti.
Az aprítás során a szecskázódobra jutó anyagot nagyszilárdságú, gyorsacélból készült, megfordítható négyszög-keresztmetszetű állókés támasztja alá.
A szecskázó dobok konstrukciója tekintetében szinte valamennyi gyártó készít a szecskázó gépeihez takarmány-betakarítási célra a gyep, silókukorica, teljes növényi zúzalék előállítására alkalmas, és annak megfelelő késszámú dobot, és energetikai ültetvények betakarítására, illetve biogáz alapanyag szecskázásra alkalmas dobokat.
(1. ábra) Az adott betakarítási technológiák a szecskázott anyag továbbkezelése és felhasználása szempontjából nagyon eltérő, tényleges hosszúságra aprított anyagot igényelnek.
Az egyes gyártmányok és típusok dobméretét, az alkalmazott késszámot és a beállítható szecskahosszúságot az 1. táblázatban foglaljuk össze.
A dob késeinek köszörülése a mai gépeken minden esetben vonuláskor és menet közben a dob hátraforgatásával elvégezhető.
A szükséges „0”-ás kés-hézag ezután a fülkéből elektromos vezérléssel beállítható.
Biomassza alapanyag szecskázáshoz kialakított sok késes dob
Szerkezet, keresztmetszet, működési távolság
A szecskázó berendezésnek – az előzőeknek megfelelően – egyenletes és kellően előtömörített, a várható tömegteljesítménynek megfelelő mennyiségben történő anyagtovábbítás miatt, a behordó-adagoló szerkezeteket, az anyagátadó keresztmetszetet, a behordó-adagoló szerkezet hengereinek működési távolságát növelték meg egyes típusoknál.
Az újabb magajáró szecskázó gépek aprítószerkezetének fontosabb műszaki adatai
|
Behordó-, adagolószerkezetek
A rövidebb működési hosszal rendelkező behordó-, illetve adagolószerkezetek 4 hengeres kivitelűek, előnyük az egyszerűbb szerkezeti kialakítás, és kifordítható szerelési egységként könnyebb hozzáférhetőséget biztosítanak a szecskázó dobhoz.
A hosszabb anyagátadási pályával rendelkező adagoló-behordó szerkezetek 5-6 hengeres kivitelűek, ezen berendezések egyenletes, nagyobb tömörségű beadagolást biztosítanak.
Állítható szecskahosszúság
Az egyenletes aprításhoz – és a kívánt szecskahossz beállítás érdekében – az adagolóhengerek hajtása hidrosztatikus, ami azt jelenti, hogy a szecskahosszúság a működési tartományban folyamatosan állítható.
Hengerek
Az újabb fejlesztésű gépeknél – a különböző technológiai igények kielégítésére, és a zúzás hatékonyságának növelésére – a szemroppantó berendezések recézett, bordás konstrukciós változataihoz eltérő bordaszámú- és átmérőjű hengereket fejlesztettek ki.
Egyes típusok pedig recézett „V” alakú tárcsákból összeállított hengeres zúzószerkezettel szerelhetők fel.
A zúzó berendezésű hengerek – ha nincs a munkájukra igény – a kezelőfülkéből működtetve teljesen szétnyithatók, vagy gyorsan kiiktathatók az anyagáramlásból.
A CLAAS DINAMIC POWER terhelésarányos motorteljesítmény szabályozása
|
Motorok
A magajáró szecskázó gépekbe épített korszerű motorok kisebb teljesítményű változatai elektronikus vezérlésű, hagyományos üzemanyag-adagolóval ellátott diesel motor, míg a nagyobb változatú motorok, vagyis hengerenkénti külön adagoló és befecskendező szivattyúval szerelt Camon Rail változatok.
Azonban a széleskörű technológiai felhasználás következtében a munkafolyamatok – az aprítás mértékétől és az anyag vágási energiaigényétől függően – nagyon eltérő motorteljesítményt igényelnek.
Ezért, az újabb motorfejlesztési eredményeket felhasználva a különböző terhelési szinteknek megfelelő teljesítménnyel dolgozó motorok kerültek az újabb fejlesztésű szecskázókba.
Ezt szemlélteti a Claas Jaguar gépcsalád automatikus motorteljesítmény szabályozási tartomány adatait összefoglaló 2. táblázat.
A Krone szecskázógép-család változó teljesítményű motorjainak jelleggörbéjét a 2. ábra szemlélteti.
Az újabb fejlesztésű magajáró gépek motorteljesítményre vonatkozó adatait a 3. táblázatban foglaltuk össze.
A 3. táblázat adataiból látható, hogy a nagyteljesítményű kategóriában – a kétmotoros meghajtás helyett – egy nagy teljesítményrugalmasságú és nagy teljesítményű motort alkalmaznak.
Az alkalmazott újabb fejlesztésű motorok minden esetben megfelelnek az aktuális károsanyag-kibocsátási feltételeknek, gyakran már a következő előírások feltételeit is teljesítik.
A korszerű, új fejlesztésű szecskázók esetében a szecskázott anyag 1 t-jára jutó fajlagos hajtóanyag-felhasználás csökkentésében is fontos szerep jut a motoroknak.
A Krone szecskázógép-család eltérő teljesítményszinten dolgozó motorjainak fordulatszám, teljesítmény jelleggörbéje
Adapterek
A magajáró szecskázó gépek különböző adaptereit a zöld etetéshez vagy kalászos gabona teljes növényi zúzalékkészítéshez, vágóasztalait, rendre vágott szálastakarmány betakarításhoz rendfelszedő berendezéseket.
Silókukorica betakarításhoz soros- vagy sorfüggetlen adaptereket – a beépített aprítóberendezés áteresztőképességének, a tömegteljesítmény növelésére – a munkaszélesség-növelés szempontjából fejlesztették.
Az adapterek munkaszélessége szemestakarmány és kalászos gabona, egy- és kétmenetes betakarításában 3,0-4,5 m.
Az újabb magajáró szecskázókba épített motorok fontosabb műszaki adatai
|
Vágóasztalok
A szálastakarmányok, valamint egyéb takarmánynak vetett, lábon álló gabonafélék egymenetes teljes növényi zúzalékkészítésre történő hatékony betakarítására.
A korábban használatos alternáló kaszaszerkezetű vágóasztalokat, szinte teljes egészében felváltották a 3,8-4,2 m munkaszélességgel dolgozó rotációs kaszáknál használatos direkt vágó asztalok. (3. ábra)
Claas Jaguar 870 maga járó szecskázó direktvágó asztallal őszi búza teljes növényi zúzalékkészítésben
Rendfelszedők
Szenázskészítés munkafolyamatában a gyepek- és pillangósok kétmenetes betakarítására, a magajáró szecskázógépeken alkalmazott fix- és összecsukható vázkeretű rendfelszedők között is megjelentek a nagy munkaszélességű változatok.
Ebben az esetben a nagy, 4,2-4,5 m munkaszélességű változatok elé akár 9-12 m, tehát 3 gépalj is összerakható, 3 vagy 4 m munkaszélességű vontatott kaszák után.
Az ilyen munkaszélességű rendfelszedők használatával egyenletesebb az anyagátadás a szecskázó és a motor teljesítménye, és szálastakarmány betakarításban is kihasználható a nagyteljesítményű gépek áteresztőképessége és a beépített motor teljesítménye, javul az 1 t szecskázott anyagra jutó fajlagos hajtóanyag-felhasználás.
A silókukoricát és cirkos keverékeket betakarító, a sortávolságra kevésbé érzékeny, sorfüggetlen üzemmódban is dolgozó adapterek munkaszélessége 4,5-10,5 m között lehet.
Ez esetben is a nagyobb munkaszélességű adapterek használata az előzőekben ismertetett előnyökkel jár. (4. ábra)
A magajáró szecskázók – a megfelelő munkaszélességű adapterrel – jó hozamú állományban jó teljesítménnyel tudnak dolgozni
Energiaültetvények betakarítására pedig fűrésztárcsás, bedobóujjas, behordó csigás adapterek számos típusa kifejlesztésre került.
A bedobóujjas és behordó csigás adapterekkel a szimpla és ikersoros nyár, fűz, akác és egyéb ültetvények egymenetben, a szecskázógép teljesítményének kihasználásával takarítható be. (5. ábra)
Nagy munkaszélességű szecskázó adapter John Deere szecskázógépen
Nyomvonalkövető eszközök
Az újabb fejlesztésű szecskázógépek esetében éppen a nagyobb munkaszélességből, a motorteljesítmény és áteresztőképesség kihasználására való törekvésből, a gépkezelő munkáját elősegítő automatikák, informatikai, elektronikai alkalmazások széleskörű felhasználásával találkozhatunk.
Ezek közül legfontosabb a különböző nyomvonalkövető, pl. szálastakarmányok esetében a rendnyomvonalon tartó eszközök. (6. ábra)
Egyes típusoknál a szecskázott anyag szállítására alkalmazott pótkocsik töltését – a pótkocsik zárt magas oldalfalai miatt – a gépkezelő nehezen, vagy egyáltalán nem látja, a nagy munkaszélességek miatt is a töltés pontos elvégzése nehezen elvégezhető.
Éppen ezért a töltési munka megkönnyítésére, a töltési veszteségek minimalizálására optikai kamerák, illetve infravörös sugárzást érzékelő szenzorokra alapozott, töltés vezérlési automatikákat fejlesztettek ki egyes típusokon.
Claas Jaguar szecskázókon alkalmazott optika rendkövető működési elve
Digitális kijelzés
Mindezek mellett – a felgyorsult technológiai alkalmasságot támogató fejlesztés mellett – a mai korszerű magajáró gépek kezelőit digitális kijelzésű információs rendszerek tájékoztatják az egyes üzemállapotokról, üzemelési jellemzőkről, fedélzeti komputeren keresztül.
A gépek egyes opciós felszereltségű változatai GPS kommunikációval is rendelkezhetnek.
Összefoglalóan megállapítható, hogy a magajáró szecskázógépek elmúlt időszakban történt hatékony fejlesztése teljesítményi, munkaminőségi, energetikai, ergonómiai, informatikai szempontból is jól szolgálják a gépeken a takarmány-betakarítással kapcsolatos technológiai igényeket.