fbpx

Syngenta: csökkent a káposztafélék termőterülete

Írta: - 2014 október 07.

Évekig emelkedett, az idén viszont csökkent a káposztafélék termőterülete: 5 ezer hektáron folyt fejeskáposzta, kelkáposzta, brokkoli és karfiol termesztés; a növényvédőszer- és vetőmag értékesítő Syngenta Magyarország adatai szerint a várható termésátlag fejeskáposztából 40-120 tonna, karfiolból 30-45, brokkoliból 20-30 tonna, a kelkáposzta és a vöröskáposzta esetében 30-50 tonna.

A termésátlag valamivel magasabb, mint a száraz években, de a cég szerint a hazai termelőknek az idén új kihívásokkal kell szembenézniük: egyrészt a rendkívül csapadékos időjárás megbetegedések sorát eredményezte az ültetvényekben, másrészt az orosz embargó miatt túlkínálat alakulhat ki az európai piacon, ami komoly problémákat okoz az értékesítésben. A közleményben idézik Antal Gyulát, a Syngenta zöldség kampánymenedzserét, aki a cég hagyományos szakmai rendezvényén, a magyar káposztatermelés egyik központjában, Ócsán elmondta: a káposztafélék termőterülete évek óta hullámzik. Ennek egyik oka, hogy csökken a fogyasztás, a káposztafélék elvesztették hagyományos téli vitaminforrás szerepüket, mivel egész évben rendelkezésre állnak az üvegházakból kikerülő, vagy a mediterrán országokból érkező paradicsom-, paprika- és salátafélék. Másrészt a gasztronómia új irányzatai sem kedveznek e termékeknek.

A karfiol és brokkoli még csak-csak „divatos” zöldségféle, de a savanyúkáposzta, vagy a kelkáposzta egyre kevesebbszer kerül az új generációk asztalára – mondta a szakember. A kereslet csökkenése mellett komoly problémát jelent a hazai termelőknek az import. Európai viszonylatban Oroszország, Ukrajna, Lengyelország, Németország, Hollandia a legnagyobb termelők, de Kelet-Európában is vannak jelentős területek Romániában, Moldáviában, Szerbiában, Macedóniában. Magyarország nem meghatározó az európai termesztésben, ez alól csak a kelkáposzta kivétel. Szakértők szerint az európai termesztés legnagyobb kihívása az orosz mezőgazdasági embargó miatti termékfelesleg lesz, a következő hónapokban sok eladhatatlan termék halmozódhat fel, ami drámaian lenyomhatja az árakat.

MTI 2014. október 6.