Az idei év egyik növényvédelmi slágertémája a tavalyi magas kukorica-toxinszint okai és a csökkentésének lehetőségei, azonban EU-rendelet alapján szigorodtak a kalászos termények megengedett toxinszintjei is 2024-ben. Az új rendelet értelmében a feldolgozatlan gabonamagvakban 1250-ről 1000 μg/kg-ra, feldolgozatlan durumbúzában 1750-ről 1500 μg/kg-ra csökkentek a maximális DON-toxin határértékek. Sőt, árpában és más gabonamagvakban is eddig nem előírt T2 + HT-2 toxinszint-követelmények jelentek meg. Ez azzal jár, hogy a kalászos növények esetén is fokozott figyelmet kell fordítani a toxincsökkentésre, mivel a korábban hatékonynak bizonyult megoldás nem biztos, hogy elegendő lesz a szigorúbb előírások teljesítéséhez.
Kalászosokban a mikotoxinok csökkentése érdekében három kulcsfontosságú elemre kell odafigyelni: mikor, hogyan, mit permetezünk ki. Többéves kísérleti eredmények alapján a hatékony toxincsökkentés optimális időpontja a virágzás közepe. Ekkor a magkezdemény felülete jóval nagyobb, mint a virágzás elején, nagyobb felületen nagyobb mennyiségű gombaölő szert képes felvenni.
A teljes virágzás általában az első porzók megjelenése után 3-4 nappal következik be, d e hűvösebb időjárás esetén ez akár egy hét is lehet. A permetezés során a megfelelő szórófej kiválasztása is elengedhetetlen. A kalász teljes felületét érő, egyenletes fedés érdekében a kettős réses szórófejek a legalkalmasabbak. A gombaölő szer választásának tekintetében az azol-azol hatóanyag-kombinációk a leghatásosabbak a kalászfuzáriózis ellen, ezen belül is a protiokonazol hatóanyag. Az Osiris® Revy egyedülálló összetételű termék, amely két azol hatóanyagot – protiokonazolt és Revysol®-t – tartalmaz. Maga a protiokonazol nem hatékony a betegségek ellen, hanem át kell alakulnia protiokonazol-destio metabolittá, amely képes a kórokozókat elpusztítani. Ehhez az átalakulási folyamathoz idő és sötét körülmény szükséges. Az Osiris®Revy formulációjában lévő speciális segédanyagok ezt a folyamatot felgyorsítják: a hatóanyagok gyorsan felszívódnak a növény belsejébe sötétbe kerül, a protiokonazol rövid időn belül átalakul protiokonazol-destio metabolittá, és hamarabb kezdi meg a kalászfuzáriózis elleni harcot (1. ábra).
A Revysol® és a protiokonazol együttes alkalmazása nemcsak a kalászfuzáriózis ellen biztosít magasabb szintű védelmet, hanem a kései gombabetegségek – például vörösrozsda, ramulária vagy hálózatos levélfoltosság – ellen is hatékonyabb védelmet nyújt, összehasonlítva a szóló hatóanyagokkal. Magyarországon az Osiris® Revy toxincsökkentő hatását természetes fertőzés mellett már évek óta vizsgáljuk precízen beállított, kisparcellás, randomizált, többismétléses kísérletekben. Az eredmények alapján a javasolt dózis teljes virágzásban kijuttatva 1,2–1,5 l/ha. Erős kalászfuzáriózis-fertőzésre hajlamosító körülmények esetén, amikor magas toxinszennyezettség várható, az 1,5 l/ha adag ajánlott. Például a 2019-es évben, amikor erős fuzáriumfertőzést tapasztaltunk, az Osiris® Revy 1,5 l/ha dózisa képes volt a DON-toxint az új határérték alá csökkenteni (2. ábra).
Átlagos toxinterhelésű évben – mint például tavaly – többéves kísérleti eredmények azt mutatták, hogy az 1,2 l/ha dózis is elegendő a termés toxinszintjének a szigorúbb határértékek alá szorításához.
Kurtz György, kalászos termékek felelőse
BASF Hungária Kft.
Fotó, ábra forrás: BASF Hungária Kft.
