Itt a tavasz, érzik ezt az állatok is. A vaddisznók az ellési időszakban (január-május) vígan keresgélnek, kutatnak élelem után az erdőkben kicsinyeikkel. Ilyenkor a kocák különös gonddal vigyázzák a malacok életét, dolgozik bennük az anyai ösztön. Harciasan fellépnek, ha vélt vagy valós fenyegetést észlelnek a kicsik közelében.
Erre a tényre hívja fel az Agrárminisztérium a túrázók figyelmét. Legyenek óvatosak, ha csíkos kismalacot látnak, fontos, hogy a turistautakról ne térjenek le, a kutyát pórázon sétáltassák, és sötétedés előtt hagyják el az erdőt.
A kocák különös gonddal vigyázzák a malacok életét (Fotó: Barna Ferenc)
Lakott területek, művelés alá vont földek
Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy manapság a vadon élő állatok egyre jobban bemerészkednek a lakott területekre, akár külterületeken is találkozhatunk velük.
Az elhanyagolt telkek, tanyák, romos épületek, a belterületi bozótosok ideálisak lehetnek a vaddisznónak, ha találnak itt vizet, élelmet és búvóhelyet. Kertészetek, ültetvények a könnyen megszerezhető élelmek forrása lehetnek a mindenevő állatoknak. Ezért fontos, hogy a mezőgazdasággal foglalkozók is figyeljenek, és tudják, miként kell viselkedni egy ilyen találkozás alkalmával.
Az értékes kertészeteket érdemes erős, minimum 1-1,5 méter magas kerítéssel védeni. Amennyiben a terület nagysága miatt ezt irreálisan magas költséget jelentene, kell más, vadriasztásra alkalmas módszert keresni.
Fontos, hogy a vadaknak kedvező körülményeket szüntessük meg, ne hagyjunk szét szemetet, zöld hulladékot, ne alakítsunk ki mesterséget „fürdőzőket” az állatoknak.
A vadak etetésének a célja, hogy az erdős területeken tartsák az állatokat, azok ne tegyenek kárt a művelt mezőgazdasági területeken a kultúrnövényekben
Lehetséges megoldások
Az egyik megoldás lehet, ha etetjük a vadállatokat. Erre télen szükség is van, de a többi évszakban is a megfelelő vetéssel, etetéssel irányítani lehet a vadon élő állatokat, ezzel megelőzni a súlyosabb vadkárokat.
A vadkerítés is működhet, de annak kialakítása, fenntartása költséges, ha hatékonyságát meg akarjuk őrizni.
A technika fejlődésével, az akkumulátorok kapacitásának növekedésével (és méretük csökkenésével) lehetővé váltak más, elektronikus eszközök általi védelem is. Ilyen például az ultrahangos vadriasztó is.
A vadállatok félnek az embertől, de ha olyan helyzetbe kényszerítjük, támadhat (Fotó: Barna Ferenc)
Az állatok ösztönösen kialakult tulajdonsága, hogy félnek az embertől
Amennyiben tehetik, tartják a távolságot és inkább elmenekülnek. Ennek ellenére előfordulhat, hogy valaki vaddisznóval találkozik. Amennyiben anyakocával és malacaival futunk össze, lehetőség szerint el kell sétálni, hagyni kell, hogy a konda békésen elszaladjon.
Közlekedés során kiemelten figyeljünk azokon az útszakaszokon, ahol a vadveszélyre figyelmeztet tábla. Amennyiben országúton ugrik a jármű elé egy vad, biztonságosan meg kell állni, és meg kell várni, amíg átkel az úton. Számítani kell arra is, hogy egy állatot több is követhet. Koca esetében a konda többi tagja vagy a kandisznó is követheti a csoportot.