A klímaváltozás üteme messze meghaladja az erdők biológiai alkalmazkodó képességét, ezért kiemelten fontos a dinamikusan alkalmazkodó, aktív beavatkozásokon alapuló erdőgazdálkodás.
Havas erdő a Bakonyban (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)
Az erdők védelme
„A klímaváltozás és a hozzá történő alkalmazkodás az erdőgazdálkodás elmúlt száz évének talán legnagyobb kihívása” – mondta Nagy István agrárminiszter az Európai Erdők 8. Miniszteri Konferenciáján.
Az erdők nem képesek kompenzálni azokat a káros környezeti hatásokat, melyet az emberiség okoz, nem tud regenerálódni abban az ütem, ahogy a folyamatos, civilizációs behatás éri. Ezért kiemelten fontossá vált a tudományosan megalapozott, a gyakorlati tapasztalatokat integráló, a dinamikusan alkalmazkodó, aktív beavatkozásokon alapuló erdőgazdálkodás, melynek egyik eleme maga az erdész.
Az elmúlt évtizedekben egyre határozottabban fogalmazódtak meg az erdők klímavédelemével, a biológiai sokféleség megőrzésével és a rekreációs szolgáltatásokkal kapcsolatos elvárások.
Az agrártárca vezetője szerint a helyi körülményekre, adottságokra kidolgozott beavatkozásokkal biztosítható az erdők és szolgáltatásaik teljes körű megőrzése és fenntartása.
Erdők- és egyéb erdős területek nagysága az Európai Unióban (Forrás: MTI)
Központban az erdész, mint szakember
Az mezőgazdaságért felelős minisztérium fontosnak tartja a fenntartható erdőgazdálkodásban az erdész szakemberek, mint integrátorok szerepét. Feladatuk, hogy a társadalmi igényeket összhangba hozzák a reális és hosszú távon is eredményes gyakorlati megoldásokkal.
Magyarország tett már korábban javaslatot az erdészeti monitoring rendszer megerősítésére, ami a klímaváltozás erdőkre gyakorolt hatásainak pontosabb és összehangolt megfigyelése érdekében kulcsfontosságú feladat. Ez a kezdeményezés is beépült az elfogadásra kerülő pozsonyi miniszteri határozatba.
A konferencián elfogadott dokumentumok a klímaváltozáshoz alkalmazkodó gazdálkodás európai szinten támogatott fejlesztéséhez összességében fenntartható jövőképet vázolnak fel az erdők kezelésének terültén.
Faállománnyal borított területek Magyarországon, éves bontás (Forrás: MTI)
Az ideológia adott, a megvalósításra hangsúlyt kell fektetni. Erre utaló projektek már zajlanak Magyarországon is, mint például a településfásítási program, melyet az illetékes tárca az Országfásítási Program keretében indított. Eredményeként 24 ezer sorfával gazdagodhatnak a kistelepülések.
Forrás: MTI
Összeállította: Barna Ferenc