Már elérhető az állattartó telepek megújításának támogatására a VP2-4.1.1.9-21 kódszámú felhívás fókuszterületekre bontott célterületi támogatással, összességében 30 milliárd Ft keretösszeggel.
A versenyképesség megőrzéséhez korszerű, uniós előírásoknak megfelelő állattartó telepekre van szükség (Fotó: Horizont Média/Kohout Zoltán)
Az állattartók jelentős része elavult létesítményekben, korszerűtlen technológiával
A mezőgazdaság ezen szegmense magas termelési költségekkel működik. Az ágazat versenyképességének megőrzéséhez korszerű, az európai uniós előírásoknak minden tekintetben megfelelő, magas technológiai színvonalú állattartó telepek szükségesek.
A Vidékfejlesztési Program keretében jelen felhívás alapvető célja a kisebb méretű állattartó telepek fejlesztése, ezáltal a versenyképesség javítása, a hozzáadott érték termelésének fokozása új, innovatív és környezetbarát technológiák elterjesztése.
Támogatott megvalósítások:
- az állattartás;
- az előállított termék kezelésére, tárolására szolgáló épületek, építmények létrehozása;
- az állattartáshoz kapcsolódó eszközök, gépek beszerzése;
- az állattartó telepek létesítményeinek épületenergetikai, épületgépészeti felújítása;
- a technológia korszerűsítése;
- a megújuló energia hasznosítására irányuló technológiák beszerzése.
Az állattartó telepek fejlesztésére a keretösszeg 30 milliárd, lehet pályázni (Fotó: Horizont Média/Kohout Zoltán)
A rendelkezésre álló keretösszeg 30 milliárd forint, fókuszterületi megoszlása:
- 2A – Mezőgazdasági üzem gazdasági teljesítményének javítása, valamint a mezőgazdasági üzemek szerkezetátalakításának és korszerűsítésének a megkönnyítése, mindenekelőtt a piaci jelenlét, a piacorientáltság, és a mezőgazdasági tevékenységek diverzifikálásának fokozása céljából (21 Mrd Ft.).
- 2B – A megfelelően képzett mezőgazdasági termelők mezőgazdasági ágazatba való belépésének megkönnyítése és ezen belül is különösen a generációs megújulás elősegítése (6 Mrd Ft.).
- 5B – A mezőgazdaság és az élelmiszer-feldolgozó iparág általi energiafelhasználás hatékonyságának fokozása (3 Mrd Ft.).
A támogatott projektek várható száma 500 – 600 db.
Célterületek:
- baromfi -;
- sertés -;
- szarvasmarha -;
- juh és kecske -;
- egyéb állattartó telepek korszerűsítése.
Az egyéb kategóriába tartozik a lófélék-, nyúl-, méh-, húshasznosítású galamb-, fürj-, strucc-, emu-, fácán-, fogoly- valamint csincsillatartás.
A támogatás mértéke maximalizált: a baromfi- és sertéstartó telepek fejlesztése esetében 100 millió, a szarvasmarhatartó telepek fejlesztése vonatkozásában 50 millió, a juh- és kecsketartó telepek és a többi állatfajhoz kapcsolódó telepek fejlesztése kapcsán pedig 20 millió forint lehet.
Alap esetben a támogatás intenzitása az összes elszámolható költség 50 százaléka, ugyanakkor a közép-magyarországi régióban csak 40 százalék. A fiatal mezőgazdasági termelők – generációváltás elősegítése – által végrehajtott projektek 10 százalékponttal megemelt intenzitásra jogosultak, de a kollektív módon történő megvalósítás is élvezi ezt az előnyt.
Az megvalósítást követően öt évig működtetni kell az állattartó telepet, ezt vállalja a támogatott (Fotó: Horizont Média/Kohout Zoltán)
Határidők, időpontok
A projekt befejezésére a Támogatói Okirat hatálybalépését követő naptól számított legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre. A megvalósítás befejezésétől számított 5 évig – a támogatás visszafizetésének terhe mellett – annak működnie kell.
A támogatási kérelmek benyújtására 2021. május 28. és 2021. július 22. napja között van lehetőség.
Ezen időszak alatt az alábbi értékelési szakaszokban benyújtott projektek szakaszonként együttesen kerülnek elbírálásra:
- szakasz: 2021. május 28. – 2021. június 10.;
- szakasz: 2021. június 11. – 2021. június 24.;
- szakasz: 2021. június 25. – 2021. július 8.;
- szakasz: 2021. július 9. – 2021. július 22.
Értékelés során kiemelt súlyozást kapnak:
- üzleti terv minősége (a korábbi gyakorlatnak megfelelően ez kapta a legnagyobb hangsúlyt);
- környezeti szempontok érvényesítése, környezetbarát megoldások, a higiéniás melléktermékek korszerű kezelése;
- energiahatékonyság javításra irányuló tevékenységek és/vagy megújuló energiaforrás hasznosítása.
Az üzleti terv minősége az elbírálásnál sok pontot jelenthet (Fotó: Horizont Média/Kohout Zoltán)
Előleg igényelhető az állattartó telepekkel kapcsolatos projekt megvalósítására: a megítélt támogatási összeg maximum 50%-ának megfelelő előleg biztosítható, a tárgykörre vonatkoztatott feltételeknek megléte esetén.
A felhívás és egyé dokumentumok a kormány tematikus pályázati oldaláról letölthető.
Forrás: PALYAZAT.gov.hu