Az Élelmezési Rendszerek Csúcstalálkozója – a tervek szerint ősszel, New Yorkban kerül megrendezésre az ENSZ főtitkárának kezdeményezésére – előkészítéseként az Agrárminisztérium (AM) nemzeti, online dialógust hívott össze. Cél, hogy ösztönözze a nemzetek kapcsolódását a fenntartható élelmezési rendszerekhez, támogassa az elképzelések kidolgozását, elősegítse a jó gyakorlatok megosztását.
A fenntartható élelmezési rendszer, nem utópia (Fotó: Barna Ferenc)
A rendszer jelentősége, lényege
„A fenntartható élelmezési rendszer közügy, amely a koronavírus-járvány alatt fontosabb lett, mint valaha” – mondta Bencsik Dávid, az AM nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára az élelmezési csúcstalálkozó nemzeti dialógusának online eseményén.
A fenntartható élelmezési rendszerek jelentősége:
- biztosítsa az egészséges étrendet;
- a tápláló élelmiszerekhez való hozzáférést biztosítja;
- garantálja az élelmiszer-ellátási lánc valamennyi gazdasági szereplőjének méltányos kezelését;
- csökkenti az élelmiszer-pazarlást.
A rendszer egyben hozzájárul az ENSZ 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlődési célok eléréséhez is.
A helyettes államtitkár összefogásra kérte a társminisztériumokat, egyetemeket, kutatóintézeteket. A program magyar koordinátoraként a hazai álláspont kialakítása mellett kezdeményezni fogja a V4-tagállamok szempontjainak közelítését is.
A fenntartható élelmezési rendszer, nem utópia (Fotó: Barna Ferenc)
Kedvező természeti adottságok
A V4 országok kedvező természeti adottságai jó alapot adnak az élelmiszerellátás kihívásainak megválaszolásához. Ugyanakkor, további érdemi lépések szükségesek egy sokkal fenntarthatóbb, takarékosabb és hatékonyabb rendszer kialakítására – mondta Juhász Anikó, az AM agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hozzászólásában.
A magyar kezdeményezésre létrejött BIOEAST együttműködés kertében 5 szakértői munkacsoport térképezi fel egy-egy adott területen a kihívásokat, illetve tesz javaslatot olyan kutatási témák megvalósítására, amelyek a régió országai számára segítséget jelenthetnek a helyes, tényadatokon alapuló válaszok megfogalmazásához élelmezési tárgykörben.
Horizont Európa keretprogram
Az élelmezési rendszerek fenntarthatóságának növelésére a Horizont Európa keretprogram is nagy hangsúlyt helyez. A kutatási eredmények közvetlen szemléletformáló hatásúak, mert tényeket közölnek, amelyek az egyéni döntések következményeire is élesen rámutatnak.
A táplálkozási szokásaik kialakításához a fogyasztók láthatóan egyre intenzívebben igénylik az olyan információkat, adatokat, amelyek a különböző élelmiszerek egészségügyi és környezeti összefüggéseit mutatják be.
Forrás: MTI
Összeállította: Barna Ferenc