Öregszik a magyar gazdatársadalom, közben a precíziós gazdálkodásra kéne átállni. Az agrárcenzus alapján azonban kijelenthető, hogy elsősorban a 40 évnél fiatalabb, felsőfokú végzettséggel rendelkező gazdálkodók alkalmazzák a digitális és precíziós technológiákat.
A digitális technológia és a precíziós gazdálkodás túllép a mobiltelefonon és a számítógépen (Fotó: Barna Ferenc)
A precíziós gazdálkodásra történő átállás a sikeres generációváltás függvénye
„Mindent meg kell tenni annak érdekében is, hogy a gazdálkodók között – gazdálkodói mérettől és ágazattól függetlenül – ne alakulhasson ki digitális szakadék” – mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a 13. Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia megnyitóján.
A kormány 100 milliárd forint keretösszeggel hirdetett meg pályázatot, mely a mezőgazdasági termelés számára precíziós gazdálkodás technológiai beszerzését támogatja.
A digitális technológia alkalmazásának eredményei:
- a jövedelmező és eredményes termelés,
- a piaci versenyben való sikeres részvétel,
- összhang teremtése a gazdálkodás és a természeti környezet között,
- az erőforrások, különösen a termőföld fenntartható hasznosítása.
Szükséges az európai élelmiszer-gazdaságban rejlő tartalékok jobb kiaknázása, ebben főszerepet játszik a precíziós technológia.
Feldman Zsolt beszédében elmondta, a kormány összehangolt munkát folytat, hogy a digitalizáció a teljes agráriumban, a teljes élelmiszeriparban elterjedjen. Példaként hozta fel, hogy 2019-ben külön digitális stratégia készült az agráriumnak, jelenleg már az élelmiszeriparét állítják össze.
A digitális technológia alkalmazása a 40 évnél fiatalabb gazdákra jellemzőbb (Fotó: Barna Ferenc)
Az idén 26 ország 116 előadójának részvételével július 19-22. között rendezik meg Budapesten a 13. Európai Precíziós Gazdálkodási Konferenciát (ECPA). Magyarország először kapta meg az ECPA rendezési jogát.
Forrás: MTI