Legyél te is agráros! – szólítja meg a Debreceni Egyetem a fiatalokat; az intézmény Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara (MÉK) 7 alap-,8 mesterszakkal és az osztatlan agrármérnöki képzéssel várja az agrárium iránt érdeklődőket.
MÉK oktatási kínálata új alapképzéssel bővült
A felvételiző középiskolások az élelmiszer-, a kertész-, a lótenyésztő, a lovassport szervező agrár-, a mezőgazdasági-, a természetvédelmi- valamint a vadgazda mérnöki szakok mellett idén már mezőgazdasági vízgazdálkodási és környezettechnológiai mérnöki alapszakra is jelentkezhetnek.
Az új, hiánypótló mérnöki BSc-képzés elsősorban a környezetváltozás agráriumot érintő kihívásaira kívánja felkészíteni a fiatalokat. Az itt végzett szakemberek az öntözésfejlesztés, a belvízgazdálkodás, a vízrendezés vagy éppen az alternatív vízkészletek hasznosításának problémáira adnak majd mérnöki választ. Az új szakot angol nyelven is meghirdeti az egyetem.
Az agrármérnöki képzést ötéves, osztatlan rendszerben hirdeti meg a MÉK, amelynek kihelyezett képzései elérhetők Nagyváradon, Kisvárdán és Nyírbátorban is.
„A MÉK hallgatóinak tudása – a gyakorlat és az innováció területén meghirdetett országos versenyeken elért kiemelkedő eredmények is bizonyítják – versenyképes, előremutató, és követi a modern mezőgazdaság elvárásait. … A kar diákjai nemzetközi szintű laboratóriumokban szerezhetnek gyakorlatot, valamint bekapcsolódhatnak kutatásokba és innovációs folyamatokba, megvalósíthatják az elképzeléseiket” – fejtette ki Stündl László, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja.
Modern technológia, körforgásos, digitálisan támogatott mezőgazdaság
A szakmai gyakorlatot a DE szántóföldjein, állattenyésztő, kertészeti kísérleti telepén, élelmiszerfeldolgozó üzemében szerezhetik meg az agrárhallgatók.
Az intézmény tanulói számos külső céggel dolgozhatnak együtt – a kar kiterjedt vállalkozói hálózatának köszönhetően. A duális képzésben több mint húsz vállalat fogadja a kar diákjait.
„A gyakorlat központú, modern és körforgásos mezőgazdaságot támogató képzést segítik a kari fejlesztések is. Az állategészségügy, a funkcionális élelmiszerfejlesztő infrastruktúra, a mikrobiológiai-, az ökológiai gazdálkodás, valamint a zárttechnológiás növénytermesztés területein kezdtünk fejlesztésekbe. Ezek meghatározzák a kar oktatási és kutatási irányvonalait” – hangsúlyozta a dékán.
Az összetartó agrárközösségbe beletartoznak a mezőgazdasági felsőoktatási szakképzésen tanulók is
A MÉK idén is várja a jelentkezőket a kétéves ménesgazda és mezőgazdasági felsőoktatási szakképzésekre, illetve a kar oktatási struktúrájának részei a fokozatosan bővülő szakmérnöki, valamint a moduláris kurzusok is.
A Böszörményi úti campusa számtalan sportolási lehetőséget biztosít az agrárhallgatóknak a tanulás mellett. A MÉK-re jelentkező fiatalok egy aktív és összetartó agrárközösség tagjai lehetnek.
A DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar szeptemberben induló képzésiről további részletek az egyetem honlapján találhatók.
Forrás: Debreceni Egyetem
Összeállította: Barna Ferenc