Jogásznak, pszichológusnak, szervezőzseninek, időmilliomosnak – és nem utolsó sorban vakmerőnek – kell lennie annak, aki belevágna egy soktulajdonosú osztatlan közös birtok rendezésébe. A jelek szerint ilyen bátor polihisztorok nem sokan vannak, ezért a várakozásokkal ellentétben nem is lendült be a birtokrendezés.
Szédületesen abszurd állapotok
Magyarországon 4 millió termőföld-tulajdonos van, de csak 200 ezer gazdálkodik, ráadásul 100 csak bérli a földet. Győr-Moson-Sopron megyében van olyan bő 8 hektáros szántó, amelynek – nem tévedés! – 1643 tulajdonosa van, és Bőny térségében is akad szántó, amin 972 tulaj osztozik. Halásziban egy 52,5 hektáros táblának 852, másutt egy 9 hektáros legelőnek 1209 tulajdonosa van. A szédületes abszurdot erősíti, hogy sok esetben fellelni is nehéz ezeket a tulajdonosokat, így aztán gazdálkodó legyen a talpán, aki merészel jelentős, hosszú távú beruházásba fogni ilyen földeken…
Pszichológus-jogász gazdálkodók előnyben
A probléma 3-3,5 millió embert és 2,4 millió hektárnyi termőföldet érint. Az Agrotax minapi sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a földeket érintő tapasztalatok szerint nem indult el az a nagyszabású földrendezési folyamat, amit vártak az ágazatban. Ennek döntően az az oka, hogy rendkívül nagy felelősséget és kockázatot vállal, aki ebbe belevág. A törvény szerint a tulajdonosi közösségnek csak egy tagja indíthatja el a megosztást. Egyedül az ő felelőssége, hogy a teljes folyamat 90 nap alatt úgy záruljon, hogy abba a közösség minden tagját bevonja, minden előírást betart. Ha ez nem megy, akkor sikertelen az egyezségi eljárás. A folyamat csak annak sikerülhet, aki kellően érti a jogszabályokat, van bőven ideje akár több tucat tulajdonost elérni és meggyőzni. De a jogi, szervezési profizmuson túl még a lélektanhoz is értenie kell, ha a közösség tagjai között fennálló esetleges érdekellentéteket időben kezelni akarja…
Ez az egyik legnagyobb bajunk
Nem véletlenül nevezi az agrárminiszter a magyar mezőgazdaság fejlődése egyik legnagyobb akadályának az osztatlan közös tulajdonú birtokok létét. Komoly fegyvertény, hogy a mostani agrárkormányzatnak sikerült a rendezést lehetővé tévő jogszabályt életbe léptetnie. A következő lépés a szakemberek szerint az lenne, ha az ügyintézésben segítséget kapnának a tulajdonosok. Sáhó Ákos, az Agrotax ügyvezetője szerint sokan élnének a lehetőséggel, de egy tulajdonos számára megterhelőnek tartják a lebonyolítás feszített tempóját. Az osztatlan közös tulajdonok sikeres és tömeges megszüntetéséhez szükséges felkészült, a hivatali és törvényi eljárásokban is jártas szakembereket bevonniuk a tulajdonosoknak.