A talaj termékenységét meghatározó legfontosabb paraméterekről, a talajbiológiai aktivitás jelentőségéről, a szervesanyag gazdálkodás fontosságáról, a talaj-növény rendszer működtetéséről volt szó a NÖVÉNYSZEMLÉK továbbképzésén.
Szőlő ültetvény, majd őszi búza
Bodrogkeresztúron a Füleky Pincészet Veresek-dűlőben található szőlő ültetvénye volt az első, a Zalagrár Kft. Kemedollár határában fekvő őszi búza táblája pedig a második állomása az AGRO.bio Hungary Kft., a Pro-Feed Kft. és a Valcum-Agro Kft. által szervezett országos sorozatnak.
A helyszínenként 10-15 fő részvételével zajló eseményeken a „talajbiológiai” szelvény feltárását követően szó esett a talaj termékenységét meghatározó legfontosabb paraméterekről, a talajbiológiai aktivitás jelentőségéről, a szervesanyag gazdálkodás fontosságáról, a talaj-növény rendszer működtetéséről. A talajtani alapok megismerése után a növénykultúra működésével, fejlődésével és a kórtani diagnosztika terepen alkalmazható módszereivel ismerkedhettek meg a résztvevők.
A szőlő élettani jellemzése
A továbbképzésen kitértek a gyümölcsök fejlődésében és növekedésében meglévő párhuzamokra. A jelenlévők azt is megtudták, hogy a szőlő jelenlegi stádiumában még mindig az elmúlt ősszel felhalmozott tartalékaiból él. Gyökereinek tavaszi intenzív növekedési szakasza lezárult, és a hajtások jelenlegi 5-6 leveles állapotában kezdődik azok erős növekedése.
A kórtani „szekcióban” a klasszikus betegségek mellett elsősorban a szőlő fás részeinek egészségügyi problémái kerültek szóba. Egy „patinás” diagnosztikai készlet segítségével a leveleken található tünetek felismerése volt a gyakorlat.
A zalai őszi búzatábla talaja igazi csemegének bizonyult
Több talajképző folyamatot tudtak bemutatni a szakemberek, és látható volt a talajtömörödés káros hatása, a talajbiológia keverő szerepének nyomai, a vas vegyértékváltásának jelei. Élő növényeken és fotókon mutatták a fontosabb betegségek tüneteit, és szó esett a szárfuzáriózis elmúlt évi fellépéséről. A kiosztott kézi nagyítók segítségével a jelenlévők megvizsgálták a fejlődő kalászok virágkezdeményeit és záró kalászkáit.
A határszemléken nemcsak gazdálkodók vettek részt, hanem szép számmal jöttek el különböző integrátor-, gyártó- és forgalmazó cégek képviselői, vezetői is. Ez is megerősíti a szervezőket abban, hogy ezek a továbbképzések a mezőgazdaság növénytermesztési szektorában dolgozó felhasználók és szaktanácsadók számára is releváns szakmai tartalmat kínálnak.
A még hátralévő helyszínek és kultúrák:
- május 17., Kardoskút – napraforgó és kukorica
- május 18., Hobol – szója
- május 24., Kocs – kukorica, napraforgó és cukorrépa
- május 25., Karcag – cirok, napraforgó, búza
A sorozat programja és a részletek a www.regionalisszakmaiforum.hu oldalon megtalálhatók.
Forrás: Sajtóközlemény
Összeállította: Barna Ferenc