Magyarországon idén a keleti Alföld vidékén élők tapasztalják meg az évtizedek óta nem tapasztalt szárazság pusztító következményeit. Olaszországban is katasztrofális a helyzet: új vízmegőrző létesítmények mellett újszerű biztosítási modelleket sürgetnek.
Fele a termés, mindennapos az anomália
Miközben Magyarország keleti-délkeleti régióiban katasztrofális aszályról beszélnek, a szintén nagy mezőgazdasággal bíró Olaszország is komoly bajban van. A nyári gyümölcsöknél, különösen a sárgadinnyénél és a görögdinnyénél 30-40% közötti terméscsökkenés várható. A kukorica és a szója esetében már 50%-os a kiesés, ami azért is rossz hír most, mert ezek piaca az oroszok háborúja miatt jó piaci kilátásokkal kecsegtetett. Emiatt a CIA (Olasz Gazdák Szövetsége, Európa egyik legnagyobb agrárkereskedelmi szervezete) szerint gyors intézkedésekre van szükség a vízhálózat komoly karbantartására a jobb vízfelhasználás érdekében, és új öntözésfejlesztésekre is. Elsősorban kisebb, területileg elosztott tározóktól a területek aszályellenállásának növelése érdekében. A CIA másik kiemelt javaslata új biztosítási eszközökre vonatkozik, miután az egykor éghajlati anomáliák már nem ritka, hanem napi szintű események.
Tilos a kocsimosás, kiszáradnak a folyók, kutak
A Coldiretti szerint idén a szokásos csapadékmennyiségnek csak a felével számolhattak a gazdák. Ilyen nem volt vagy 100 éve Már most 2 milliárd euróra tehető az országos aszálykárok mértéke. Észak-Olaszországban a Pó folyó vízszintje 70 év óta a legalacsonyabb. Több tavat is a kiszáradás fenyegeti, a tartósan 40°C körüli csúcshőmérsékletű napokból álló időszakban pedig a talajvíz szintje is egyre csökken. Több olasz régióban a hatóságok máris betiltották az autómosást, a medencék feltöltését és a kertek öntözését. A mezőgazdaságban az aszály olyan mértékű stresszt okoz a növényeknek, hogy még az igen költséges öntözés sem feltétlenül képes segíteni az állományokon.
Elveszítik az érkező vizet
Az olasz szakmai programok hasonlót sürgetnek, mint a magyar öntözési és vízmegőrzési fejlesztések. Az olaszok jelenleg az esővíznek csak 11%-át gyűjtik össze, pedig elérhetnék akár az 50%-ot is. (Nálunk a hazánk területére érkező víz kétharmadát „elengedjük”.) Új víztározók létesítésével elkerülhetők lennének az olyan válságok, amelyek költségei az elmúlt tíz évben meghaladták a 10 milliárd eurót, és mezőgazdaság megsokszorozhatná termelési kapacitását – sürgetik az olasz agrárgazdasági szakemberek.
Fotó: Horizont Média/archív, Kohout Zoltán