Nem lesz egyszerű éve a burgonyatermesztőknek és a kereskedőknek. Néhol alacsony a kereslet, mégis sok országban magas árak jellemzik a piacot – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamra (NAK) a globális burgonyapiaci jelentésekre hivatkozó elemzéséből.
Hollandia – alacsony hozam, inaktív burgonyapiac
Az időjárási körülmények ismét szerepet játszanak az idei holland burgonyatermésben. A hosszú száraz időszakot követően az elmúlt hetek esőzései még mindig hozhatnak némi mennyiséget. Ennek ellenére az első termések nem reménykeltőek: jelen állás szerint a terméshozamok elmaradnak a 2018-as terméstől, amely annak idején a sokéves átlagnál is alacsonyabb volt.
Amúgy is nyomás tapasztalható a nitrogénprobléma körüli intézkedések miatt, például a pufferzónák kialakítása kapcsán.
Ami viszont pozitívum, az a növekvő chipsipar, amelynek szüksége van nyersanyagra, ez pedig a szerződéses árak emelkedését okozta.
Belgium – bizonytalan betakarítási eredmények
Nagy a bizonytalanság a közelgő belga burgonyaszezon körül. A tavaszi problémák és a nehéz időjárási körülmények meglátszanak terméshozamokon.
Már most szinte biztosan kijelenthető, hogy nem lesz csúcstermés.
Németország – a lakosság átment turistába, otthon nincs vásárlóerő
A szezon elején a hiányzó csapadék miatt nagy hiány volt a piacokon, így a burgonya árszintje magasan állt be. Az észak-németországi élelmiszer-kiskereskedők nagy mennyiségű burgonyát vásároltak, mivel a korábbi árukészletük gyorsan kiürült. Az elmúlt hetek hosszan tartó esőzései miatt a termelők nem tudtak növényvédőszereket használni a kártevők ellen, így az új termésnél késések várhatóak. A német gazdák várhatóan augusztus végén vagy szeptember elején kezdik a betakarítást.
A kiskereskedelem és a feldolgozóipar lényegesen több pénzt kínált a termelőknek, ezért a nagykereskedelem lassan indult be. Árfelhajtó hatása volt annak is, hogy az importáru kínálata is meglehetősen szűkös volt idén.
A nyári szabadságolások miatt a kereslet alacsony volt, sőt az előző éveket is alulmúlta, olyan sokan mentek külföldre.
Az időjárás hektikus változása miatt egyre nagyobb kihívást jelent, hogy jó minőséget és megfelelő méretet tudjanak szállítani a termelők. Jelenleg több nyersburgonyát adnak el nagykereskedőkön keresztül, mert sok gazda, aki általában közvetlenül értékesíti a terményét, az időjárás miatt nem tudja ezt megtenni.
Franciaország – a kereslet meghaladja a kínálatot
A francia piacon még mindig nagyobb kereslet, mint a kínálat, a szezonok átfedése miatt még mindig érződik a tavalyi kiesés. A 2023-as ültetés ideje alatt kedvezőtlenek voltak az időjárási körülmények, így csúszásban van a szezon, a betakarítás a szokásostól 2-3 héttel később várható. Mindennek köszönhetően az árak magasak.
A mennyiségi hiányt spanyol burgonyaimporttal próbálják kiegyenlíteni (bár ott is hiány van), mivel a fejlődő feldolgozóipar nagy felvásárlóként van jelen a piacon.
A franciaországi termőterületek be vannak vetve, az elemzők szerint, ha késve is, de a betakarítást követően feltöltik a készleteket.
Egyesült Királyság – a Brexit ezen a téren is nehezíti az angolok életét
Az év elején még mindig volt bőven előző évi termés az angol piacon, és az árak csak május közepe táján emelkedtek. A tavalyi szezon végén tapasztalt jobb árak a tél folyamán is fennmaradhatnak, mind a 2022-es, mind a 2023-as területcsökkenés miatt.
Az idei burgonyaszezon néhány hete kezdődött, és az új termés jónak ígérkezik. A korai burgonyát megviselte az év eleji aszály, de az előző hetek esőzései miatt a későbbi burgonyahozam bőséges lehet, igaz területenként nagyon változó.
Skóciában a termesztési feltételek kedvezőek voltak mind az étkezési, mind a vetőburgonya esetében, mivel a nagyon száraz május és június után júliusban sok eső esett. A fő betakarítási időszak szeptemberben kezdődik majd. A terméshozamoktól függetlenül idén kevés lesz a mennyiség, mivel sok termelő – a negatív tapasztalatok miatt – más országokhoz hasonlóan, felhagyott a burgonyatermesztéssel (Brexit, magas energiaköltségek és a munkaerőhiány).
Az árak idén jobbak voltak, az infláció mégis elvitte a termelők esetleges nyereségét.
Olaszország – a kiváló minőség és az alacsonyabb hozam magas árakat generál
Alacsonyak a hozamok, például Emilia Romagnában, Olaszország egyik fő termesztési régiójában 25-30%-kal csökkent a burgonyatermelés. A kereslet folyamatosan magas, a minőség jó, ez jelentős áremelkedéshez vezetett. Az előző két évvel ellentétben 2023-ban nem voltak nagy kártevő problémák, a hektikus csapadék miatt mégis kicsik a gumók, de minőség mégis kiváló.
A termelők számára az alacsonyabb terméshozamot a magas piaci árak kompenzálják.
Spanyolországot burgonyahiány jellemzi
A szezon korán, július elején indult, sőt egyes területeken már június végén, jelenleg Kasztília és León területein folynak a betakarítási munkák.
A szezont burgonyakészletekkel indították, de exportlehetőségeket kihasználva gyorsan kinyomták a tavalyi termést.
Dél-Afrika – magas árak jellemzőek
Ebben a szezonban kevesebb területen ültettek étkezési burgonyát (20 413 hektár), mint korábbi években, az áramkimaradások is negatívan befolyásolják a gazdaságok öntözési lehetőségeit is. Ettől függetlenül Dél-Afrika burgonyából önellátó és exportra is jut.
Jelenleg a burgonyaárak kivételesen magasak, 78%-kal több a tavalyinál, de ahogy a betakarításokkal növekedni fog a kínálatát, a piac ellátottsága javulni fog – ez pedig lefelé viszi majd az árakat.
Kína – több, mint 13%-kal nőtt a vetésterület
Az idei burgonyaszezonban a termőterületek növekedtek. Júliusban már volt újburgonya a piacon, a magas kínálat miatt az árak alacsonyabban álltak be, mint tavaly.
Augusztusban és szeptemberben további árcsökkenés várható a betakarítások miatt.
Észak-Amerika: Nagyobb újtermésű burgonya-kínálat érkezik
Magas a kereslet, ettől függetlenül a burgonya árai az egész szezonban történelmi magasságban voltak.
Várható, hogy a nagyobb kínálat miatt (még csak most indulnak a betakarítások) az árak alacsonyabbak lesznek, és a kereslet tovább élénkül.
Forrás: NAK