A klímaválság szempontjából a Németalföld és a Kárpát-medence a 4 legkockázatosabb, legkitettebb régió közé tartozik. Most mindkét térséget szárazság fenyegeti, de a németek tudnak az öntözésre támaszkodni.
Egyre nő azoknak a mezőgazdasági vállalkozásoknak a száma, amelyek öntözni tudják földjüket, írja a német Szövetségi Statisztikai Hivatal. A Destatis friss jelentése szerint Németországban az utóbbi években jelentősen nőtt az öntözött területek aránya, ami ma már jócskán meghaladja a 4-4,2 százalékot (a teljes mezőgazdasági területhez viszonyítva), ami 700-800 ezer hektárt jelent. Összehasonlításképpen, a magyar öntözött mezőgazdasági területek aránya a teljeshez mérten 1,5-2 százalék között van, azaz alig haladja meg a 100 ezer hektárt. Németországban a mezőgazdasági területek öntözése hosszú távú trendet mutat. A németek ugyanakkor nagy klímatudatosak és környezetvédők: a csepegtető öntözés növekvő aránya is erre utal, melyek száma ugyancsak gyorsan nő.
Németországban az aszálytól leginkább fenyegetett régió a Németalföld. Ilyen kiemelten veszélyeztetett övezet a Kárpát-medencei Alföld, ahol a világátlagnál is gyorsabb az átlaghőmérséklet-emelkedés, ilyen továbbá a Pó-síkság és az olasz „csizma” északi tengeri vidékei Olaszországban, és az ukrán-moldáv határvidék.
Idehaza az utóbbi hetekben a megmentő áprilisi után már nem érkezett számottevő csapadék, pedig egyre jobban hiányzik a májusi eső, főleg az Alföldön és a Dunántúl északkeleti felén.