Nagy volt az érdeklődés a gazdálkodók részéről, szója és kalászos növények Prémium és Bőtermő, Pannon régióra nemesített, gazdaságosan termeszthető fajtáit kínálta a Karintia Kft. az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon.
Akkor is kitartottak, amikor mások feladták
Több, mint egy évtizede érvel számos fórumon a Karintia, hogy a szójával érdemes foglalkozni. Nőtt is végre hazánkban a növény vetésterülete. A piaci igények tovább emelkednek ezért eredményesen lehet még nagyobb területen termeszteni.
– A piaci lehetőségeket nézve úgy gondoljuk, hogy a szójának van jelene és lesz jövője is Magyarországon. A termény jól eladható, mert nagyon-nagy az igény a szójára, és ez elmondható az elkövetkezendő években is. 2025 januárjában egy százezer tonna kapacitású szójafeldolgozó üzem fog megépülni, ami hosszú távon biztosítja a szója piacát. A szója nagyon alacsony imputanyag költségen termeszthető növény, de kell hozzá szakértelem. Tavaly sok új szójatermesztő lépett be, ezeknek a termelőknek végigkísérjük a tenyészidőszakban a munkáját, és segítjük őket a termesztésben a siker érdekében. Nagyon nagy szerepe van a vetésforgóban is, a szója gyógyír a gazdálkodásban, ugyanis pillangósnövény révén nagyon jó elővetemény hatása van – nyilatkozta stábunknak Kőrösi Tibor, a Karintia Kft. fejlesztési vezetője.
Szója és kalászos, milyen fajtát vessünk?
Nem lehet már rutinból dönteni a fajták kiválasztásában. Az éghajlat és a terményeladási lehetőségek is jelentősen megváltoztak. Az előző időszakban Tartósan alacsony felvásárlási árak alakultak ki olyan terményeknél, amik évtizedeken át a gazdák fő bevételeit adták. A prémium minőségű búza felára pedig akár a 20.000 ft/t felárat is eléri. Ezért a Karintia most a szója mellett a prémium búzafajták vetésére biztatja a termelőket.
– Az elmúlt 10 évben főleg a bőtermő búzafajták uralták a piacot. Nem volt jelentős árkülönbség a bőtermő, alap búzafajták és a prémium fajták közt. Ez a helyzet most megváltozik. Úgy tűnik, hogy a minőségi búzának lesz újra kereslete, a piac a prémium minőséget fogja megfizetni mert a bőtermőből jelentős túlkínálat van.
Minőségi búza és történelmi hagyományok
Az országos átlagot nézve, az elmúlt harminc évben nem tudta meghaladni az öt és fél tonnás hektáronkéni mennyiséget a magyarországi búzatermés átlaga. Erre viszont nem lehet, de legalábbis nem érdemes mennyiségi búzatermesztést alapozni. A hazánktól Keletre lévő nagy gazdaságok sokkal inkább képesek versenyképesebb termelői áron és logisztikával ezt végrehajtani– hangsúlyozta a Karintia Kft. szakembere.
– Magyarországon van múltja a minőségibúza-termesztésnek. Az 1929-es években hazánkban döntően nyugat-európai, alacsony fehérje tartalmú búzákat vetettek a gazdálkodók a nagy termés reményében. Amikor a gazdasági világválság beütött, akkor ezeket a búzafajtákat nem vették meg, rengeteg eladatlan készlet maradt a gazdálkodóknál. Talán kicsit hasonló a helyzet a mostanihoz. Akkor született meg a Bánkúti 1201-es búzafajta, ami új irányba terelte a magyarországi búzatermesztést. Magyarország a minőségi búzatermesztés egyik fellegvárává vált, és azt gondoljuk, hogy ezek az alapok most is meg vannak, ezért ugyanúgy képesek lehetünk jó minőségű búzafajtákat előállítani.
Változtatásra van szükség, kulcsszó az ALKALMAZKODÁS
A Karintia Kft. szakemberei országjáró rendezvény buszukkal nagyon sok helyen találkoznak a gazdálkodókkal. – Hangsúlyozzuk ahol csak lehet, hogy piaci alapú szerkezetváltásra van szükség. Ehhez tudunk mi ajánlani megfelelő termesztéstechnológiát és imputanyagokat: vetőmagot, növényvédő szereket, műtrágyát. Akár szója, akár kalászosok esetén arra kérjük a gazdákat, hogy bátran keressék szakembereinket. Országos lefedettségünkben 16 területi kollégánk van, nagyon örülünk bármilyen kérdésnek, mert csak akkor tudunk előrejutni, ha ismerjük a problémát és erre közösen találunk megoldást.
További részletek: www.karintia.hu