A talajművelés jövője kérdések előtt áll. Nagyon hangzatos szavakat hallunk mindenfelé: „Ha így megy ez tovább, elfogy a talaj”, „Talajmegújító módon kell gazdálkodni”, és még nagyon hosszan lehetne sorolni…
Az biztos, hogy a nagyon intenzív talajművelés során, nagyon sok talajt veszítettünk, elégett, elmosta a víz, elvitte a szél. Ezen kellene javítani. Amennyiben nem teszünk semmit, a mi életünket még kiszolgálja, de azért aki felelősséget érez a gyerekei iránt, annak a termelőnek oda kellene figyelnie arra is, mit hagy az utókorra. Mivel fog esetleg majd találkozni…
A szárazság mellett az egyszerre lezúduló, nagy mennyiségű víz is okoz gondot. A talajművelés feladata a csapadék befogadásának elősegítése, a felszín egyengetése. A talajművelés intenzitásának csökkentésével elérjük, hogy a felszínen elég szármaradvány maradjon, ami védi a naptól, a túlzott felmelegedéstől, a nagy intenzitású eső által okozott betömörödéstől, eliszapolódástól is. Első ránézésre a mulcsos technológia csak buktatókkal van tele. Legszembetűnőbb a gyomosodás, ugyanis már ősszel is zöld a felszín. A mulcsos vagy minimális talajművelést összekombinálva a takarónövények termesztésével, azonnal más szintekre juttatja a talajművelést, és egyből át is álltunk a talajok regenerálására. Ezenfelül aki így kezd el gazdálkodni, a megkötött szenet értékesítve plusz árbevételre is szert tud tenni.
A minimális talajművelésnél kérdés szokott lenni a tápanyag kijuttatása. A felszínre kijuttatott tápanyag a minimális bolygatással nagyon lassan jutna le a mélyebb rétegekbe. Ennek felgyorsítására a Horsch kultivátorokat fel lehet szerelni kijuttató eszközzel.
Az erózió védelmére létezik a sávos talajművelő, az EVO CS mulcskultivátor. A kapák húzástávolsága 37,5 cm, így minden második kapa húzása alá kerülhet egy kukoricasor. A tápanyagot minden kapa mögött a művelési mélységbe, depóba juttatjuk ki. A kapamező mögött található tárcsasor bakhátat tud képezni, a vetések ezekre a bakhátakra kerülnek.
Miért kell a bakhát, mire jó?
A vízerózió domboldalon úgy áll össze, hogy a víz összefolyik, majd a törési pontnál egyesül, és elkezd lejtő irányába folyni és mosni. A bakhátak 75 cm-en megtörik az összefolyás lehetőségét, így csak az a csapadék tud megindulni, ami két bakhát közé hullott. Az őszi művelésnél, tápanyagpótlásnál egy menetben a bakhátak közé takarónövényt szórunk, ami később a víz sebességét lassítja, a terminálás után pedig a felszínt védi a felmelegedéssel szemben, így a kipárolgást is csökkenthetjük.
Az intelligens talajművelés és a takarónövény-termesztés kéz a kézben jár. Minél több ideig van zöld felület a felszínen, annál több szenet köthetünk meg. Természetesen arra is figyelni kell, hogy minél több vizet tároljunk, őrizzünk meg. A mezőgazdásznak a termelés mellett a természetre is jó lenne figyelnie, és jó lenne, ha minden évben minden parcella mellé egy csemete ültetésére is jutna idő!
Szász Zoltán
+36-30/743-0302