Több tízmilliárd dollárnyi létesítményt pusztítottak el az oroszok, az újjáépítés és a menekítés egyben korszerűsítési programot is elindíthat a magyar piacra is ható ukrán zöldség-gyümölcságazatban.
Nyugatra menekül a kertészet
A növényi termékek árának emelkedése 2025-ben a termelési volumen növelésére ösztönzi az agrárgazdaságot – fejtette ki az ukrán Nemzeti Tudományos Központ Agrárgazdasági Intézetének egyik tagja. Elmondása szerint az Ukrajna elleni orosz háború – ami Dél- és Kelet-Ukrajnában elpusztítja a földeket, az infrastruktúrát – arra ösztönzi a gazdálkodókat, hogy az ország középső és nyugati régióiban növeljék a zöldségnövényekkel bevetett területet. Ennek eredményeként az új, regionalizált növényekre való átállás, a zöldségtermesztés volumene részben helyreállt. Két éve akár 10%-kal, 2024-ben pedig további 6%-kal lehetett ellensúlyozni a zöldségtermelés korábbi csökkenését. Aktívan épülnek a zöldségraktárak, miután az oroszok közel 150 ezer tonna kapacitású zöldség- és burgonyaraktárat romboltak le. Regionálisan a hazai igények kielégítéséhez szükséges 1,8-2 millió tonnás termelési volumen biztosítása érdekében 2025-ben a termőterület növelését tervezik.
Magas post harvest-veszteség
A post harvest-létesítmények és technológiák pótlása nem csak a háború miatt fontos a szomszédos államban. Tény, hogy az oroszok durván 80 milliárd dollárnyi (3200 milliárd forintnyi) agrárvagyont pusztítottak el – írta tavaly a FruitWeb az ukrán Agrárpolitikai és Élelmezésügyi Minisztérium jelentését idézve. Emellett azonban a gyorsan fejlődő ukrán mezőgazdaság egyik kevésbé korszerű ágazata a leszüretelt termény további logisztikája (megfelelő, korszerű szállítás, tárolás, feldolgozás). Mindezek révén a zöldség-gyümölcságazat post harvest-vesztesége a legmagasabb Európában, bizonyos körzetekben 60%-os is lehet.
Az orosz háború sajnos nemcsak a kertészeti infrastruktúrát, hanem a termőföldeket is katasztrofális mértékben és következményekkel pusztítja. Hírek szerint több millió hektár fertőződött vegyi anyagokkal, aknákkal – lásd cikkünket itt.