Az agrárkamara falugazdászai ingyenesen elkészítik a mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatását célzó felhívásra benyújtandó pályázatokat. Bírják is a gyűrődést, de könnyebb is lehetne a dolguk…
Nagy lesz az érdeklődés
Hogy minél több kistermelő eredményesen pályázzon a hamarosan elérhető mezőgazdasági kisüzemek beruházásainak támogatását célzó felhívásra, új szolgáltatást indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A NAK falugazdászai ingyen elkészítik a pályázatokat, és kamarai meghatalmazással elektronikusan benyújtják azokat. A szolgáltatás igénybevételéhez az ügyfeleknek szerződést kell kötniük az érintett falugazdásszal, amely tisztázza mindkét fél feladatait és felelősségi körét.
A pályázatokat először tavasszal, két körben, március 5. és 18. valamint, március 19. és április 1. között lehet benyújtani. A NAK arra bíztat minden érintettet, keresse fel a falugazdászát, vegye igénybe a pályázati tanácsadást. Nem minden falugazdász foglalkozik pályázatírással, de minden vármegyében lesznek olyan falugazdászok, akik elkészítik és benyújtják a kérelmeket. Az ingyenes szolgáltatás tehát az ország minden pontján igénybe vehető.
A korábbi tapasztalatok alapján – írja a NAK – a kisüzemi pályázat várhatóan rendkívül népszerű lesz, az előző ciklushoz képest pedig számos újítást tartalmaz a felhívás. A 10 millió forintos maximális támogatási összeg jelentős előrelépést jelenthet a mezőgazdasági kisüzemek számára. A megnövekedett támogatás segíthet a kisüzemeknek abban, hogy növeljék a termelési kapacitásaikat.
Nem tartanak a munkától, de…
Más kérdés, mit szólnak ehhez a falugazdászok. A MezőHír szerint mindenütt boldogulnak a feladattal, de azért nem mindenütt lelkesednek. Van, ahol még az ügyfélkapu-mizériával együtt is 170 gazda naplóját adták le úgy, hogy még az állatjóléti kérelmek is belefértek, így a kisüzemi pályázattól sem tartanak. Másutt arra panaszkodnak, hogy ugyanezzel a szaktudással Ausztriában 2000 eurót lehet keresni. Könnyebb lenne a falugazdászok dolga azzal is, ha a gazdaságok belerázódnának az eGN kitöltésébe, leadásába.
A pályázatírás egyébként nincs benne a falugazdászok kötelező munkakörében. Egy online képzés után saját belátásukra van bízva, éreznek-e annyi tudást és önbizalmat magukban, hogy ezt bevállalják. Az ország északi és keleti részében, ahol a gazdatársadalom javát idősebb, kisebb parcellákkal bíró földtulajdonsok adják, ott több a tennivaló. A nagygazdaságok általában saját apparátussal oldják meg a pályázatírás, online ügyintézést feladatait.