Az őszi alapművelés a mezőgazdasági munkák egyik legfontosabb szakasza, amely jelentős hatással van a következő évi terméshozamra, így a földek elmunkálása nem csupán a növények számára teremti meg az optimális fejlődési feltételeket, hanem hozzájárul a talaj szerkezetének fenntartásához, a víz- és tápanyag-gazdálkodás javításához is.
A tavaszi elmunkálás megfelelő időzítése, a korszerű gépek és technológiák alkalmazása elengedhetetlen a hatékony, illetve fenntartható gazdálkodáshoz. Cikkünkben négy olyan gépkategóriát mutatunk be az őszi alapművelés tavaszi elmunkálásának szemszögéből, amelyek széles alkalmazási területüknek és technikai megoldásaiknak köszönhetően alternatívát jelenthetnek a fogas simítók mellett vagy helyett a feladatra.
Kompaktorok
Sok gazdaságban még ma is külön műveletként kezelik az alapművelés, illetve a szántás elmunkálását és a mag ágykészítést, akárcsak évtizedekkel ezelőtt. Az üzemeltetési költségek növekedése és a termények alacsony felvásárlási ára miatt azonban elengedhetetlenné vált a technológiai folyamatok optimalizálása. Az összevont munkamenetek, mint például a kompaktorokkal végzett talaj-előkészítés, nemcsak költséghatékonyságot biztosítanak, hanem a talaj szerkezetét károsító hatásokat is csökkentik. A kompaktorok választéka széles, és a mai modellek már számos műszaki újítással rendelkeznek.
A gépek munkasora általában simítólapokkal kezdődik, amelyek előkészítik a talaj felszínét. Ezt követik a különféle hengersorok, amelyek aprítják a rögöket, és biztosítják a megfelelő mélységű művelést. A kapák kialakítása és elrendezése is változatos: a lándzsás rugós kapák jól használhatók szármaradványos talajokon, míg a lúdtalpkapák hatékonyabbak gyomosabb területeken. A modern kompaktorok méretei és kialakításai is széles skálán mozognak. A 3 méternél nagyobb munkaszélességű gépek már hidraulikusan csukhatók, így könnyebb a szállításuk. A legnagyobb modellek akár 12-13 méteres szélességben is képesek dolgozni, ami a nagy teljesítményű traktorokhoz igazodik. Alkalmazásuknál azért szem előtt kell tartani, hogy egy kompakt, művelőelemek tekintetében zsúfolt eszközről van szó, így csak olyan alapművelés után érdemes alkalmazni, amelynél vagy kevés volt a szármaradvány, vagy ha mégis jelentősebb volt aránya, akkor aprítása magas szintű volt. Ellenkező esetben a konstrukciós kialakítása miatt gyakrabban léphetnek fel eltömődések.
Hengerek
A rögtörő hengerek között három profiltípus a legelterjedtebb, ezek a legalkalmasabbak simítóval kombinálva az őszi alapművelés elmunkálására is. A Cambridge hengerek a legismertebbek közé tartoznak, és az egyik legrégebbi konstrukciót képviselik. Ezeknél a 450–650 mm átmérőjű hengereknél a taréjos vagy peremgyűrűs elemeket lazán elhelyezett csillagformák egészítik ki a tengely mentén. A csillagos elemek valamivel nagyobb átmérővel rendelkeznek – általában 20–30 mm-rel –, mint a gyűrűk, ezért forgási sebességük lassabb. Ez az eltérés elősegíti a hengerek öntisztulását és intenzív rögtörő hatásukat, amit a függőleges mozgás és az ugráló gördülés tesz még hatékonyabbá.
A Cambridge hengerek alkalmazása révén a talaj felső rétege finom, morzsalékos lesz, míg az alsó réteg tömör, ami jó nedvességtartó képességet biztosít. Ezeket a hengereket elsősorban tavaszi vetések talaj-előkészítésének első lépcsőjeként használják alapművelés elmunkáláshoz, különösen, ha rugós CrossBoard simítóval kombinálják őket.
A CrossKill hengerek szintén gyűrűs elemekből épülnek fel, és főként intenzív rögtörésre szolgálnak. A gyűrűk peremén csonkadeltoid formájú fogak találhatók, amelyek kiálló részeik révén hatékonyan aprítják a talaj rögeit. A gyűrűk kis felületen érintkeznek a talajjal, ami tovább növeli a rögtörő hatást. Ezek a hengerek azonban érzékenyek a talaj nedvességtartalmára; ha az enyhén nedves talajban dolgoznak, a gyűrűk közötti részek eltömődhetnek. E problémák enyhítésére néhány modellben a CrossKill és Cambridge elemeket kombinálják, mivel a Cambridge hengerek hatékonyan működnek nedvesebb körülmények között is, kiváló öntisztulási képességüknek köszönhetően. Az elmúlt húsz évben különösen elterjedtek a csillag- vagy prizmaprofilos elemekkel felszerelt hengerek, különösen hazai gyártóknak köszönhetően. Ezek a hengerek nemcsak tömörítést, hanem rögaprítást és porhanyítást is végeznek, így CrossBoard simítókkal kombinálva hatékonyan használhatók őszi alapművelés elmunkálására. A csillagelemek kialakítása miatt a talajfelszín hullámos barázdákkal tarkított, ami kedvez a csapadékvíz gyorsabb elnyelésének, és csökkenti a szél által okozott eróziót.
Az általuk végzett intenzív rögtörés és tömörítés a felső 10–12 cm-es talajrétegben optimális környezetet teremt a növények számára. A hengerekkel végzett szántáselmunkálás egyik nagy előnye a magas területteljesítmény mellett az, hogy kevésbé befolyásolja a talajba kevert szármaradvány mennyiségének és aprítottságának aránya.
Könnyű vázas szántóföldi sekélyművelő kultivátorok
Napjainkban egyre több gyártó kínálatában megtalálhatók a könnyű vázszerkezetű, sekély talajművelésre tervezett, erősített rugós kapákkal felszerelt függesztett kultivátorok. Ezek az eszközök külső megjelenésükben leginkább a rugós kapás magágykészítőkre emlékeztetnek. A könnyített váznak köszönhetően kisebb teljesítményű traktorokkal is megbízhatóan működtethetők. Az erős kapák segítségével ideális módon végezhető el az őszi alapművelés tavaszi elmunkálása, amely kevesebb üzemanyag-felhasználását igényli a hagyományos technológiákhoz képest. A gyártók szerint egy 5 méteres munkaszélességű változat üzemeltetése nem igényel nagyobb vonóerőt a hagyományos nehézfogas-simítós megoldásnál, az üzemanyag-felhasználás tekintetében pedig ugyanakkora területet jóval alacsonyabb költséggel lehet vele megművelni.
A több soros kapaelrendezés (5 vagy 7 sor) és a nagy gerendelymagasság révén a gép nagy átömlési keresztmetszetet biztosít, így még jelentős szármaradvány esetén is akadálymentesen dolgozik. Ez főleg nehézkultivátorok, illetve véső rendszerű lazítók után végzett tavaszi elmunkálás során kiemelt fontosságú. Az agresszív kialakítású kapák „légkalapácsszerű” működésüknek köszönhetően még száraz, kemény talajba is hatékonyan hatolnak be. A kapákhoz tartozó segédrugók magas rezgésszámú vibrációt biztosítanak, ami kiváló porhanyító- és keverőhatást eredményez. Ennek köszönhetően nedves talajviszonyok mellett is optimális munkát végeznek akár 15 cm mélységig.
Ásóborona
A honi mezőgazdaság rendszerváltás előtti időszakában az ásóborona az egyik legelterjedtebb talajművelő eszköznek számított. Korábban itthon széles választék állt rendelkezésre hazai gyártású ásóboronákból, és napjainkban is bőséges kínálat található a piacon. Használatuk azonban jelentősen visszaesett, pedig az őszi alapművelés tavaszi elmunkálásában hatékonyan alkalmazhatók. Az ásóboronával végzett elmunkálást nem veszélyezteti az sem, ha nagy szármaradvánnyal borított területen végzett nehézkultivátoros vagy véső lazítós alapművelést kell elmunkálni, hiszen itt nem kell a kapák szárgyűjtő hatásától sem tartani.
Az eszköz alkalmazása során az erózió kockázata alacsonyabb, a megfelelő munkasebességnél a földbe hatoló kések pedig hatékony elmunkálást biztosítanak. Az ásóborona egyik legnagyobb előnye, hogy megfelelően kiválasztott munkaszélességgel nagy munkasebességet és területteljesítményt tesz lehetővé, miközben üzemeltetési költségei alacsonyabbak a fogas simítóval vagy rugós kapával szerelt eszközök költségeinél. A hazai gyártók kínálata rendkívül széles mind függesztett, mind vontatott kivitelben. A munkaszélesség skálája 1,6 métertől akár 8,4 méterig terjed, így szinte minden traktormérethez és gazdaság igényéhez elérhető az optimális modell.
Farkas Imre