Okkal aggódnak: itthon pár hét alatt 20 milliárdot okozott a száj- és körömfájás, Ausztria nyugati részén most már a kéknyelv-betegség miatt is intézkedni kell.

Már 244 telepen fertőz a törpeszúnyog
Miközben Ausztria keleti határainál, Nyugat-Magyarország és Szlovákia felől a száj- és körömfájás veszélyezteti az állatállományt, a nyugati tartományokban már felütötte fejét a kéknyelv-betegség (Blauzungenkrankheit). A vírus egy apró rovar, a „Gnitze” (törpeszúnyog) közvetítésével terjed, és eddig 244 osztrák állattartó telepet érintett. Különösen a juhok veszélyeztetettek, minden negyedik fertőzés halálos kimenetelű. A szarvasmarhák is szenvednek, kevesebb tejet adnak, ami már most árnövekedést eredményezett Európában.
Vakcina van, de 80%-os átoltottság kell
A betegség megelőzésének egyetlen hatékony módja az oltás: három vakcina már elérhető, de a szakértők szerint az idei kereslet ugrásszerűen nőni fog, miközben az ellátás előkészítése hónapokat vesz igénybe. A cél az, hogy az állatok 80%-a be legyen oltva, de ettől még messze van az ország. A Boehringer Ingelheim szakértője szerint most van az utolsó pillanat a védekezés megkezdésére, mielőtt még nagyobb károk következnek be.
Itthon máris 20 milliárdos a kár
Mindez különösen azért nyugtalanítja az osztrák mezőgazdaságot is, mert a most enyhülő ragadós száj- és körömfájás járvány is rendkívül súlyos aggodalmakat ébresztett a határ mindkét oldalán. Nemrég a Telexnek Gyuricza Csaba, a MATE rektora nem kertelt: a pár hét alatt 20 milliárd forintos kárt okozó száj- és körömfájás nemcsak az állattartó gazdákat, a húsipart és tejipart érinti, hanem az egész magyar mezőgazdaságot, sőt, a nemzetgazdaságot is képes megrengetni.