Megszűnt a vészhelyzet, sikerült megállítani a fertőzés terjedését, és bár éles viták mellett, már Ausztria is nyit a magyar export irányában.
A ragadós száj- és körömfájás elleni védekezés első, legkritikusabb szakasza sikeresen lezárult, a veszélyhelyzet megszűnt, a vírus elleni küzdelem első szakasza ezzel lezárult, de a szigorú védekezés folytatódik Magyarországon – közölte Nagy István agrárminiszter az Állategészségügyi Operatív Törzs április 13-i budapesti ülését követően. A miniszter hangsúlyozta: újabb megbetegedés nem történt, de a szigorú járványvédelmi intézkedések továbbra is elengedhetetlenek.

Sikeres védekezés, országos összefogással
A vírus terjedését sikerült megállítani, és az eddigi több mint 70 ezer laboratóriumi vizsgálat egyike sem mutatott ki új fertőzést. A kórokozó ugyanakkor akár 14 napig is lappanghat, ezért a járvány újbóli fellángolásának megelőzése érdekében fokozott fegyelemre és szabálykövetésre van szükség. A védekezés valamennyi szereplőjének – hatóságoknak, állatorvosoknak, rendvédelmi szerveknek és a gazdálkodóknak – köszönetét fejezte ki a miniszter.
Az állam támogatási csomaggal segíti a fertőzött telepek újraindítását: az állam átvállalja a dolgozók bérét a bérgarancia-alap terhére, a gazdaságok egyéves hitelmoratóriumban részesülnek, és a kártalanítás keretében a leölt állatok értékét megtérítik. Emellett vis maior helyzetet hirdettek ki, hogy a termelők mentesüljenek a külön igazolások benyújtása alól a kapcsolódó kérelmek esetében.
A kormány célja világos: biztosítani, hogy minden érintett gazdaság minél előbb újraindulhasson.
Szigorú járványvédelmi előírások léptek életbe
Pásztor Szabolcs országos főállatorvos tájékoztatása szerint a zárlatokat fenntartják, és a telepeken továbbra is érvényben maradnak a korlátozó intézkedések. Kiemelten fontos, hogy a telepekre kizárólag az arra jogosult személyek lépjenek be, szigorúan betartva a tisztasági és fertőtlenítési előírásokat. A munkaruházat, lábbelik és munkaeszközök rendszeres tisztítása, valamint a járművek fertőtlenítése kötelező. Más telepekről származó takarmányt, almot, eszközt tilos használni, az állományt pedig el kell keríteni, hogy ne érintkezzen vadon élő állatokkal. Az állategészségügyi hatóság országszerte szigorítja az ellenőrzéseket, a szabályszegők súlyos büntetésre számíthatnak.
Balogh János országos rendőrfőkapitány hangsúlyozta: a rendőrség továbbra is ellenőrzi a szabályok betartását, biztosítja a közrendet, és segíti a védekezési munkát. Az eddigi tapasztalatok szerint a jogszabályoknak megfelelően, eredményesen zajlott a védekezés, ugyanakkor a jogsértésekre zéró tolerancia vonatkozik.
Somogyi Zoltán vezérkari főnök-helyettes elmondta: a honvédség a mentesítési pontokon több mint 10 ezer járművet fertőtlenített, és napi rendszerességgel végeznek mintavételt speciális biológiai laboratóriumban. Az eddigi eredmények minden esetben negatívak voltak.
Súlyos viták Ausztriában az enyhítés miatt
Közben Április 14-től Ausztria jelentősen lazította a Magyarországból és Szlovákiából származó állati termékekre vonatkozó importkorlátozásokat. A korábbi általános tilalom helyett ezentúl csak az uniós járványügyi szabályozás szerint fertőzöttként nyilvántartott térségekből tilos a behozatal. A döntést a mezőgazdasági és egészségügyi minisztérium közösen hozta meg, tudományos alapokra és uniós jogra hivatkozva.
Az enyhítést azonban éles politikai és szakmai bírálat kísérte: ellenzéki és koalíciós politikusok egyaránt attól tartanak, hogy a lazítás növeli a fertőzés kockázatát. A Zöld Párt képviselője szerint például nem lehet garantálni, hogy az áruk valóban nem fertőzött területről származnak, és hangsúlyozta, hogy az osztrák mezőgazdaság biztonsága, a hús- és tejipar fontosabb kell legyen, mint a húsvéti szalámi.