Javult valamelyest, de így is negatív a hazai sertéságazat külkereskedelmi mérlege, ráadásul most a termelői árak is jóval gyengébbek, mint tavaly.
Az év első két hónapjában idehaza az élősertés-kereskedelemben a kivitel 3,3%-kal 5,6 ezer tonnára csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest. Bár az import még nagyobb arányban, csaknem a felére (-42%) esett vissza év elején, a bő 7 ezer tonnás import így is azt jelenti, hogy a külkermérleg negatív. Jóval kedvezőbb képet mutat a sertéshús-kereskedelem. E téren a 26 ezer tonnás kivitel mennyiségben nem, értékben kicsit (4,4%-kal) kisebb, mint tavaly év elején, ugyanakkor a sertéshús-behozatal mennyisége csaknem harmadával, értéke nő negyedével csökkent tavalyhoz képest.
A termelői árak viszont romlottak: a hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül 760 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2025 áprilisában, ami 9%-kal alacsonyabb az egy évvel korábbi átlagárhoz viszonyítva – írja az Agrárközgazdaság Kutatóintézet.
A hazai sertéságazatot a termelőiár-csökkenésen túl az elad(hat)atlan volumen is sújtja idén. Az északnyugat-magyarországi száj- és körömfájás fertőzések miatt bevezetett korlátozások következményeként tavasszal több tíz- vagy akár százezer egészséges, mégis eladhatatlan sertés ragadt bent és halmozódott fel a telepeken, a MOSZ számításai szerint ez a szám ráadásul heti kb. 10 ezerrel példánnyal nő.
A nemzetközi piacokon vegyes tendenciák figyelhetők meg, ahol az USA-ban és Brazíliában is jelentős változások történtek a termelés és az export terén. Az USA sertéshústermelése 2%-kal csökkent 2025 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest, érdekesség viszont, hogy a vámháború közepette a Kínába irányuló kivitel csaknem 30%-kal bővült. Brazíliában nem panaszkodhatnak a gazdák, a sertés ára 29%-kal nőtt 2025 áprilisában az előző év azonos időszakához képest, és pörög az export is: a sertéshúskivitel 16%-kal 466 ezer tonnára nőtt 2025 első négy hónapjában.