fbpx

Brutális burgonyadrágulás az oroszoknál

Írta: Kohout Zoltán - 2025 május 17.

Magyarországon is akadnak elképesztő árak az újburgonya megjelenésével, de az az oroszoknál történik, az egészen hajmeresztő a burgonya árát tekintve.

A rossz árak miatt keveset vetettek

Oroszországban 2025 első hónapjaiban 52%-kal emelkedett a burgonya ára, ezzel az élelmiszerek közül ez a termék drágult a legnagyobb mértékben. A Kommerszant napilap szerint a szupermarketek polcain a krumpli ára háromszorosára nőtt 2024 tavaszához képest, kilogrammonként elérve a történelmi rekordnak számító 85,4 rubelt (1,05 USD).

A burgonyaárak emelkedésének hátterében főként az időjárási viszontagságok állnak: a 2024-es évben a tavaszi fagyok és a betakarítást nehezítő esőzések 12%-os terméscsökkenést okoztak. Ráadásul a gazdák a 2023-as, rekordmennyiséget hozó idény után kevesebb területen vetettek, mivel a túlkínálat korábban lenyomta az árakat.

Burgonya
Fotó: Horizont Média/archív

Kormányzati válasz: importvám eltörlése és beszerzések növelése

A drágulás egyébként Kelet-Európa más országaiban is megjelenik, de társadalmi és gazdasági hatásai miatt az orosz kormány eltörli az étkezési burgonyára kivetett importvámokat, és megháromszorozza a behozatalt. A cél a 376 ezer tonnás importvolumen elérése 2025-ben. Ennek kétharmada Egyiptomból származik, ami a krumpli mellett jelentős orosz búzavásárló is. A Mezőgazdasági Piackutató Intézet (IKAR) szerint a teljes import 470 ezer tonnára is nőhet idén, szemben a tavalyi 245 ezer tonnával.

Az orosz Burgonya Unió bizakodó: a megnövelt vetésterület reményében arra számítanak, hogy az új termés júniusi piacra kerülésével a kiskereskedelmi árak visszatérnek 60 rubel/kg szintre.

A fehérorosz export megugrása

2024-ben Fehéroroszország rekordmennyiségű, 194 ezer tonna burgonyát exportált, döntően Oroszországba, amivel a legnagyobb szállítójává vált. Ez a mennyiség messze meghaladja az ország korábbi exportvolumenét, amely a gyenge tárolási infrastruktúra miatt jellemzően 100 ezer tonna alatt maradt.

A rubelben számított oroszországi árak 30–40%-kal magasabbak voltak a belorusz belpiaciaknál, így a kereskedők tömegesen irányították árujukat a szomszédos országba. Ennek következményeként 2025 áprilisára a fehérorosz krumplikészletek 4000 tonnára apadtak, ami csupán az ország havi fogyasztásának a fele. Az agrártárca 5700 tonnás stratégiai tartaléka sem elegendő arra, hogy az új betakarításig áthidalják az ellátási rést.

Ukrajnában is hiány van

Ukrajnában 2024 októbere óta szintén tartósan magas burgonyaárakat mérnek. Bár áprilisban rövid időre csökkentek az árak a készletek kiürülése miatt, május elejére újra áremelkedés kezdődött. Az új termés még nem képes pótolni a kínálatot, mivel az első primőrburgonyák melegházakból származnak, és 2,21–3,26 euró/kg áruk sok háztartás számára megfizethetetlen. Az Egyiptomból, Izraelből és Lengyelországból származó új importkrumplik ára kedvezőbb – 0,84–0,98 euró/kg –, de ez sem elég a piac teljes kiegyensúlyozásához.

A 2023-as csúcsév után mélyrepülés

A mostani válság kiéleződését különösen élesen érzik az orosz fogyasztók, mivel 2023-ban még 8,62 millió tonnás rekordtermést könyvelhettek el a termelők – az elmúlt három évtized legjobb eredményét. Ezzel szemben a 2024-es hozam 7,37 millió tonnára csökkent, ami 15%-os visszaesést jelent.

A hiány nemcsak a burgonyát érinti: 2025 első hónapjaiban a káposzta ára 49%-kal, a cékla ára 40%-kal, a hagymáé pedig 34%-kal nőtt Oroszországban.

Előretekintés: stabilizálódás vagy újabb árfelhajtás?

A szakértők szerint a piaci nyomás enyhülhet, ha a 2025-ös termés valóban bőséges lesz. Ez azonban több tényezőtől is függ: az időjárás alakulásától, az importvámok és kereskedelmi szabályozások fenntarthatóságától, valamint attól, hogy a belorusz és egyiptomi exportőrök tudnak-e még szállítani a következő hónapokban. A piaci szereplők továbbra is az orosz kormány intézkedéseitől várják az inflációs nyomás kezelését.

Magyarországon is láthatunk – igaz, az orosztól eltérően nem strukturális, hanem szezonális okokból eredő – extrém ármozgásokat. Tavaly április végén 550 forint volt például az újburgonya ára, idén ugyancsak a 18. héten 1700-1200 forint – ami abból ered, hogy tavaly durván 3 héttel korábban került a piacokra a fóliás termény. A hazai árakra is egyébként nagy nyomást gyakorol az egyiptomi import, ami fele-harmad áron jut az európai kereskedőkhöz.

Az ágazat hazai helyzetéről érdemes elolvasni két őszi cikkünket:
Történelmi rekord lesz az idei burgonya-termésátlag itthon
Sérülékeny az ország, télre megint elfogy a hazai burgonya