Bőséges termésre számítanak Európában és Magyarországon egyaránt, mégis emelkednek a búzaárak a nemzetközi és hazai piacokon. A gazdák számára ez kedvező, ugyanakkor a malomipar és az állattartók szempontjából kihívásokat hordoz.
Közép-Európában nincs búzahiány
A 2025-ös évben Közép- és Kelet-Európában nem beszélhetünk búzahiányról. Az Európai Unió összesített termésmennyisége előreláthatólag eléri a 130,7 millió tonnát, ami 15%-kal haladja meg a 2024-es eredményt. A termésnövekedés elsősorban Franciaországban, Németországban, Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában figyelhető meg. Magyarországon a várható búzatermés 5,6 millió tonna körül alakul, ami szintén kedvezőnek mondható.
Globális szinten is optimista a kép: a világ búzatermelése közel rekordszintet érhet el, az elmúlt öt év készlethiányos periódusa megszűnt, így a világpiacot bőséges kínálat jellemzi.
A készlet, a terméskilátások ellenére nő az ár
A jó terméskilátások ellenére a búzaárak folyamatosan emelkednek – nem kínálati hiány, hanem más piaci tényezők miatt. A termelési költségek emelkedése, az infláció, a nemzetközi kereslet fokozódása, valamint az általános piaci bizonytalanság mind hozzájárulnak az árfelhajtó hatásokhoz.
Magyarországon 2025 júniusában az étkezési búza termelői ára átlagosan 80 700 forint/tonna volt (áfa és szállítási költség nélkül), ami 15%-kal magasabb a 2024. júniusi árszintnél. A takarmánybúza ára is hasonló ütemben nőtt. A növekedés annak ellenére következett be, hogy a kínálat bőséges és az exportlehetőségek is stabilak.
Nemzetközi árak: stabilitás enyhe emelkedéssel
A nagy exportőr kikötőkben – Franciaországban, Németországban, Romániában és Bulgáriában – a búzaárak 220–233 euró/tonna között mozognak. Ez enyhén emelkedő trendet jelez, de nem utal ugrásszerű drágulásra.
Az ukrán búzapiac ugyanakkor más képet mutat: ott a kínálat korlátozottabb, különösen régi termésű búzából. A másodosztályú új búza ára 9400–10 600 hrivnya/tonna, a takarmánybúzáé pedig 8800–10 000 hrivnya/tonna között alakult az utóbbi hetekben. A helyi feldolgozók készletezési kényszere szintén erősíti a keresletet és az árakat.
Nem mindenkinek jó hír
A jelenlegi piaci környezetben az árak alakulását nem a búzahiány mozgatja, hanem a költségszerkezet, az inflációs nyomás és a globális keresleti trendek. A következő hónapokban a szereplők enyhén emelkedő vagy stabil ármozgásra számítanak, különösen akkor, ha a világpiacon keresleti nyomás marad fenn.
A gazdálkodók számára az emelkedő árak jó bevételi kilátásokat jelentenek, ugyanakkor a feldolgozók, takarmánygyártók és fogyasztók számára költségoldali nyomás jelentkezik.