…ezért fokozott ellenőrzéseket, szigorúbb határellenőrzéseket, hatékony védekezést vezetnek be a mezőgazdaságban is. Közben egyeztetés alatt vannak a kártalanítási, újratelepítési támogatások konstrukciói.
Egyre nagyobb a kockázat
Az afrikai sertéspestis (ASP), a lépfene és a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) egyre nagyobb kockázatot jelent Közép-Európa állattenyésztésére, ezért a magyar hatóságok megelőző intézkedéseket vezettek be – jelentette be az Agrárminisztérium. A fertőző állatbetegségek elleni védekezés gazdasági és állategészségügyi szempontból is elsődleges, ezért a következő hetekben fokozott ellenőrzésekre és szigorúbb határellenőrzésre lehet számítani.
Déli szomszédoknál már jelen van a fertőzés
Horvátországban az ASP és a lépfene, Törökországban pedig az RSZKF jelent közvetlen fenyegetést. Különösen az RSZKF okoz aggodalmat, hiszen ez a betegség rendkívül gyorsan terjed: fertőzött jármű, ruha, szél vagy akár élőállat is hordozhatja. Az ASP ugyan nehezebben terjed, de fertőzött termék vagy állat szállítása révén komoly járványforrás lehet.
Az országos főállatorvos ezért hivatalosan is felhívta a figyelmet a határ menti térségek veszélyeztetettségére. A vármegyék és szakmai szervezetek tájékoztatást kaptak, és az Agrárminisztérium már együttműködik a vámhatóság, a rendőrség, és a Nébih szakembereivel. A cél az illegális állatszállítás és fertőzött termékek bejutásának megelőzése.
A bolgár határállomásokon uniós előírás szerinti fertőtlenítés zajlik, míg a tranzitforgalomból származó hulladék biztonságos elhelyezéséről a Magyar Közút gondoskodik. Ezzel megelőzhető, hogy a vadon élő állatok révén továbbterjedjen a fertőzés.
Védekezési tanács nyaralóknak és gazdáknak
A minisztérium felhívja a figyelmet, aki olyan országban járt, ahol ezek a betegségek előfordulnak, az érkezést követő 72 órán belül kerülje a haszonállatokkal való érintkezést. Ez különösen fontos a nyári hónapokban, amikor jelentős a turizmus, és megnő az állattenyésztő telepek fertőzésének esélye.
A hatóságok további szigorításokat is kilátásba helyeztek: többek között egyeztetések zajlanak a poggyászalapú ellenőrzések kiterjesztéséről, valamint tájékoztató kampány indul a lakosság és a gazdálkodók körében a kockázatok csökkentése érdekében.
Támogatások a károsult gazdaságoknak
Az Agrárminisztérium komplex támogatási programot dolgozott ki azon állattartók számára, akik ragadós száj- és körömfájással sújtott területeken gazdálkodnak. A konstrukció célja nemcsak a kártalanítás, hanem az érintett telepek újraindítása és a tevékenység fenntartása is. A társadalmi egyeztetés alatt álló rendelettervezet tartalmazza az újratelepítési, az elhullott állomány pótlását célzó támogatásokat. Emellett járványvédelmi fejlesztési célokra, a telepi infrastruktúra korszerűsítésére legfeljebb 50 millió forintos vissza nem térítendő támogatás kapható.
Üszőnevelési támogatás: célzott támogatási forma a tenyésztés fenntartására.
Bérgarancia: az érintett telepeken dolgozó alkalmazottak bérét az állam átvállalja.
Agrár Széchenyi Kártya: kedvezményes hitelkonstrukció a működés likviditásának biztosítására.
Ezek az intézkedések segítenek abban, hogy a magyar állattartók megőrizzék termelőképességüket és felkészülten nézzenek szembe a járványügyi kihívásokkal.
A járvány gazdasági következményeinek enyhítésében az EU is szerepet vállalt – lásd ezt a cikkünket!