fbpx

Ez visszavetheti a mezőgazdaság lendületét

Írta: Kohout Zoltán - 2018 január 30.

Míg év végén, év elején egybehangzó optimizmus jellemezte a hazai mezőgazdaság rövidtávú kilátásait, a gabonaszövetség szerint akár a beruházási kedv hanyatlását is okozhatja a tavalyi szerény gabonatermés. Az agrárium szárnyalása továbbra is döntően az időjárás szeszélyétől függ…

Dupláztunk, repültünk, fejlesztettünk

A tavalyi év második felére, végére egyértelmű optimizmus jellemezte a magyar mezőgazdaságot. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) összegzése szerint ezt jelezte, hogy még a kis- és egyéni gazdaságokban is nőtt a fejlesztési-beruházási célú hitelfelvételek nagyságrendje. Nem is akármilyen mértékben: amíg 2016-ban 170 milliárd forint körül folyamodtak hitelért a gazdák-gazdaságok, addig ez a szám tavaly már az őszre elérte 330 milliárdot. További jó hír – volt 2017-re vonatkozóan –, hogy a beruházási kedv minden agrárszakágazatban megmutatkozott: az állattenyésztésben csaknem 30, a szántóföldi növénytermesztés terén 160 milliárdos nagyságrendben.

…aztán jött a mínuszt 100 milliárd

Viszont tavaly 2 millió tonnányival kevesebb gabona termett Magyarországon, mint két évvel ezelőtt. A 13 millió tonnás termés olyan jövedelem-elmaradást jelenthet, ami miatt számos termelőnek újra kell szabnia az idénre tervezett beruházásai kiadásait, vagy akár el is kell halassza azokat, mert lehet, hogy nem marad rá pénze. Erről is beszélt Petőházi Tamás. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnökhelyettese a múlt héten az AGROmashEXPO-on. A GOSZ úgy kalkulál, hogy a termésveszteség miatti ágazati jövedelem-kiesés elérheti a 100 milliárd forintot.

Még mindig Isten kezében

Amennyiben mindehhez hozzátevődik, hogy idén a gabonaárak – esetleg – nem érik el a tonnánkénti 50 ezer forintos átlagot (vagy ismét soványabb termés lesz), az további vérveszteséget okozhat az ágazatban. Ez más tekintetben is negatív fordulattal fenyegetne, miután az agrárium máig a magyar gazdaság legkevésbé eladósodott ágazata. Tavaly ismét bebizonyosodott, hogy – különösen a kukoricatermesztés szegmensében – az időjárásnak még ma is döntő jelentősége van. E mind szeszélyesebb tényezővel szemben éppen a jobb vetőmaghibridek, a fejlettebb technológiák vehetik fel a versenyt – ezek azonban gyakran éppen nagyobb beruházást igényelnek…

Kohout Zoltán