Budapest, 2013. március 4., hétfő (MTI) – Dömölki Lívia, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület élelmiszer-szakértője szerint ha aflatoxin kerül a szarvasmarha szervezetébe, az nemcsak a tejben, hanem az abból készült tejtermékekben, sőt a szarvasmarha húsában is megtalálható.
Az élelmiszer-szakértő erről hétfőn, a Hír TV Rájátszás című műsorában beszélt annak kapcsán, hogy a csatorna fogyasztóvédelmi műsora kiderítette, aflatoxinnal szennyezett tej került a polcokra a nagyobb budapesti vásárcsarnokokban, az egyikben a rákkeltő gombaméreg egészségügyi határértékének kétszeresét találták.
A hírcsatorna a február közepén kirobbant szerbiai botrány után vizsgáltatott be több magyar tejmintát egy nemzetközileg elismert laboratóriumban.
Az egészségre maradandóan káros aflatoxint tartalmazó tej a Fuchs Tej Kft. üzeméből kerül ki.
Összesen 14 üzletben, így a Fehérvári úti Vásárcsarnokban, a Vámház körúti nagycsarnokban, az Óbudai, a Budaörsi, az Újpesti, a békásmegyeri, a kispesti, a pesterzsébeti, a pestszentlőrinci, valamint a kőbányai Ligeti téri és Fehér úti, a II. kerületi Fény utcai és a Garay téri piacokon, valamint Gödöllőn saját boltjában értékesítheti a szennyezett tejet.
Dömölki Lívia a hétfő esti műsorban ismertette: az aflatoxint egy penészgomba termeli, és általában penészes takarmánnyal kerül a szarvasmarha szervezetébe.
Más élelmiszerekben – főleg a trópusokon termelt termékekben, például a kávéban – is előfordulhat.
Az emberi szervezetből nagyon lassan ürül ki, és hosszú távon fogyasztva károsodást okoz.
A gyermekekre kisebb testsúlyuk miatt nagyobb veszélyt jelent.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) február 21-én arról számolt be, hogy az aflatoxin-szennyezettség hatékony kiszűrése érdekében a hivatal kiemelten vizsgálja a belföldi takarmányokat és a nyerstejet.
Szennyezett terméket akkori közleményük szerint nem találtak.
A szakemberek az aflatoxint is rendszeresen vizsgálják azokban a termékekben, amelyek az ezt termelő penészgombára érzékenyek.
Magyarországon előállított tej, illetve tejtermék hatósági visszavonására aflatoxin-szennyezés miatt eddig nem volt szükség.
Ez annak is köszönhető, hogy a tejfeldolgozó vállalkozások jelentős része – a hatóság figyelemfelhívó tájékoztatását követően – önellenőrzés keretében, még feldolgozás előtt vizsgálja vagy vizsgáltatja a nyerstej aflatoxin-tartalmát.
Magyarországon – a szokatlan időjárás miatt – 2012 végén jelentkezett a probléma, amelyet a magyar hatóság kiemelt kockázati tényezőként kezel.
Ezért a Nébih Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatósága fokozottan ellenőrzi a hazai takarmánykukoricát és nyerstejet – közölte februárban a Nébih.
MTI 2013. március 4.