Az uborkatermesztésben sincs két azonos technológia és két egyező növényállomány, még ugyanazon fajta esetében sem. A technológiák jelenleg nagy mértékben függnek a termelő növénnyel szemben támasztott elvárásaitól és a befektetésre kerülő összeg nagyságától. A rendszereket fűtési, öntözési, tápanyag-ellátási technológiák szerint a termelők állítják össze, akár mint a termesztőközeget (ami lehet speciális uborkaföld, műtrágyával dúsított faforgács, speciális kavics, perlit, kőgyapot, beállított tőzeg, stb.)
Vetés előtt: A talajban leggyakrabban előforduló kártevők a drótférgek, pajorok és a lótetű.
Célszerű – ha az előző évben is nagyobb számban jelentkeztek, vagy a talajelőkészítés során négyzetméterenként egynél többet fedeztünk fel – talajfertőtlenítő szereket kijuttatni.
A készítményeket a vetést, illetve ültetést megelőzően vagy akár azzal egy időben kell a talajba juttatni.
Magvetés: Idejét a kiültetés időpontja határozza meg, decembertől-áprilisig vethető. Nevelési és kelési idő technológiától függően 30 órától 30-35 napig terjedhet.
Vetés után: Már a fiatal növényeket (palántákat) megtámadhatják a talajban élő gombabetegségek, melyek palántadőlést okozhatnak. Különböző időjárási körülmények között más-más gombák betegíthetik a palántát.
Nedves, hűvös körülmények között, ha a talajhőmérséklet alacsony, a Pythium és Rhizoktonia gomba okoz palántadőlést, melynek tünete a gyökérnyaknál jelentkező üvegszerűen áttetsző szürkés színű rothadás.
Védekezés: a további fertőzés megelőzése érdekében propamokarb 0,1%-os (100 liter vízben 1 dl) oldatával lemosásszerűen permetezve vagy öntözve úgy, hogy a gyökérnyak körül átnedvesedjen a talaj a permetlétől.
Meleg, párás időjárásban ha a talaj fertőzött, a Fusarium fajok okozhatnak tőpusztulást, melynek a gyökérnyakon, vöröses-barna rothadás a tünete, mely végül a növény elhervadását okozza.
Védekezés: legjobb hatásfokú a megelőzés, tehát a vetésforgó betartása, gombaölőszeres oldat beöntözése a gyökérnyakhoz.
Hajtatás: A hajtatás konkrét idejét a termés értékesítési ideje határozza meg.
Éghajlatunkon általában a növény magas hőigénye miatt a megfelelő meleget novembertől februárig csak fűtött, márciusban fűtetlen fóliába is lehet, április végétől meg már szabadföldbe ültethetjük.
A hőmérséklet akkor kedvező, ha éjszaka sem megy 18 oC alá, nappal pedig napos időben 24-28 oC, borult időben 20-22 oC.
Hajtásnövekedéstől a tenyészidőszak végéig előfordulható legjellemzőbb betegségeket, azok tüneteit, a rovarkártételt és a védekezés lehetőségeit foglaljuk össze az alábbiakban:
Az egyik legveszélyesebb levélbetegség az UBORKA PERONOSZPÓRA, melynek tűrésében nagy különbségek vannak egyes fajták között.
Tünetei:
A levélen 5-10 mm-es sárgászöld, szögletes ún. olajfoltok jelentkeznek, a levél fonákján pedig erősen párás körülmények között szürkés bevonat jelentkezik.
Száraz időjárásban a szürke bevonat alig látható. Mivel a betegség szaporító képletei az időjárási frontokkal nagy távolságokra eljutnak, így a fertőzés lehetősége bármikor fennáll.
A levélfelület több mint 3-4 órán át nedves, vizes marad és a hőmérséklet 14-23 oC között mozog, veszélyhelyzet állhat fenn. Magasabb hőmérsékleten 2-3 óra hosszan nedves levél is elegendő a fertőzéshez.
Védekezés:
Egyik legfontosabb eleme a védekezésnek, a nedvességgel fedettség csökkentése.
Ezt csepegtető öntözéssel, az esőztető öntözés csak napközbeni alkalmazásával, valamint a sorok széliránnyal egyező irányba ültetésével lehetséges.
A vegyi védekezésben a megelőző, a betegség megjelenése előtti következetes permetezés a legeredményesebb.
Csapadékos időben 2-4 naponkénti permetezés is indokolt lehet. Ha a tüneteket már észlelték, akkor legalább 2-3 alkalommal, 3 napos időközönként felszívódó szerrel állítható meg a betegség.
Szedésben lévő állománynál a várakozási idő nélküli citromsavas-bórkősavas lombtrágyákkal csökkenthető a védekezések száma, illetve növelhető a gombaölő szerek hatékonysága.
A talajból fertőző baktérium okozza a BAKTÉRIUMOS SZÖGLETES LEVÉLFOLTOSSÁGOT. Ha több éve azonos területen van az uborka, a talajban a kórokozók jelenléte szinte biztosra vehető, és heves esőzés, esőztető vagy tömlős öntözés során verődik a levelekre. A baktérium az uborkát már szikleveles korban is megtámadhatja.
Tünetei:
A sziklevélen 1-2 mm-es, barna színű foltot okoz, majd az egész szikleveleket is elpusztíthatja.
Később a lomblevélen a kezdeti tünetek hasonlítanak a peronoszpóra okozta szögletes foltokra, de előrehaladottabb állapotban a szögletes foltok megszáradnak és kitörnek, a levelek lyukacsossá válnak, ami alapján biztosan azonosítható a betegség.
A foltok felületén nedves időjárásban fénylő baktériumos nyálka cseppek jelennek meg.
Ezekről a kórokozó az ápolási, szedési munkák során kézzel átvihető a még egészséges levelekre, ezért lehetőleg nedves, harmatos állományban (a hajnali és későesti órákban) nem szabad munkát végezni, az uborkában.
Védekezés:
Vegyszeres védekezés réztartalmú, és rézoleát hatóanyagú szerekkel lehetséges, ha a kezelés még a megbetegedés előtti időszakban, megelőzésképpen végezzük.
A terjedés megakadályozása érdekében, esős időben már a szikleveles növényeket is célszerű 1-2 alkalommal réztartalmú, vagy rézoleát hatóanyagú szerrel permetezni.
Az utóbbi időben egyre nagyobb kiterjedésű az UBORKA ÉS CUKKINI MOZAIKVÍRUS fertőzés.
Tünetei:
A hajtáscsúcsi levelek foltosak, mozaikszerűen kivilágosodnak. A termés deformált, rajta gyűrűszerű kiemelkedő foltok vannak; a termés színe tarkás zöld.
A vírust elsősorban a levéltetvek és rovarok terjesztik, de kézzel vagy késsel is átvihető egyik növényről a másikra, növényápolás során.
A jó kondícióban lévő állományt vírusbetegségek kevésbé tudják megbetegíteni.
Védekezés:
Kiemelkedő szerepe van a jó kondíciótartásnak, lomberősítésnek és rovarvédelemnek. A növényen filmszerű bevonat képzésével gátolja a vírusok átvitelét atplussos paraffinolaj család.
A kifejlett állományban a kései TŐPUSZTULÁST OKOZÓ BETEGSÉGEK is gyakoriak, amelyek elsősorban a levegőtlen és hideg talaj, túlöntözés következményeként fordulnak elő. A fiatal növényekbe a gomba közvetlenül a bőrszöveten keresztül hatol be, idősebbeknél a gázcserenyílásokon.
A levegőtlen talajban a gyökerek elpusztulhatnak és a Didymella bryoniae, Pythium és Rhizoktonia, Fusarium oxysporum talajlakó gombák megtámadják a gyökereket, szállító edénynyalábokat eltömítik, az egész növény elfertőződik, majd a növény elhervad és kipusztul.
Ha a növények vírussal fertőzöttek, a legyengült növényeket a tőpusztulást okozó betegségek is erősebben károsítják.
A vírus fertőzés egyik forrása lehet a palántanevelés során elkövetett technológiai hiba is.
Kezdetben a kifejlett kultúrában a levelek szélén sárga majd barna színváltozás, később beszárad, és letörik.
A levélnyeleken nekrotikus foltok jelennek meg, fekete termőtestekkel, a levelek és hajtások hervadnak.
Védekezés:
A túlöntözés elkerülése, a csepegtető öntöző talajfelszín alá helyezése, a pusztuló foltok beöntözése, érdekében propamokarb 0,1%-os (100 liter vizbe 1 dl) oldatával.
A foltok szélén lévő növényeket is be kell öntözni, a terjedés megakadályozása érdekében.
Az uborkatermesztésben súlyos károkat okoznak a TAKÁCSATKÁK.
Száraz, meleg időjárásban 25-30 oC közötti hőmérsékleten, akár egy-két hét alatt megduplázódhat számuk.
Kártételük a tenyészidő elején nem jelentős, de később a levelek szívogatásával a növény párologtatása nő, teljesítőképessége csökken, levelei sárgulnak, kifehérednek és végül elszáradnak.
Védekezés:
Az atkák az uborkát körbevevő gyomokon, gyümölcsfákon telelnek, és onnan jutnak a növény leveleinek fonákjára, ezért célszerű gyommentesen tartani a területet.
Ha mégsem lehetséges, szükséges a környező növényeket gyomokat rézoleát és parafinolaj kombinációjával permetezni 1%-os töménységben.
Vegyszeres védekezéskor figyelembe kell venni, hogy egy permetezés nem elegendő, mert nem pusztít el minden fejlődési alakot, ezért legalább 2-3-szor kell megismételni a kezelést, 3-4 napos időközzel, lehetőleg más-más szereket alkalmazva, mert az atkák gyorsan alkalmazkodnak a kijuttatott vegyszerekhez.
A MEZEI POLOSKÁK közé tartozó több poloska faj támadhatja meg az épp intenzíven növő uborka hajtócsúcsait.
Szívogatásuk nyomán a hajtáscsúcs növekedés leáll, elhervad, majd letörik, ezzel érzékeny veszteséget okoz a támrendszeren nevelt növényállományban.
Mint szívó kártevő a vírus betegségek terjesztésében is részt vesz.
Védekezés:
Ellenük a megelőző védekezés lehet parafinolaj tartalmú készítmények 0,1%-os oldatával bevonjuk a növényeket, majd betelepüléskor (ált. június) néhány alkalommal engedélyezett szerek valamelyikét kijuttatjuk.
Általában a kora reggeli órákban permetezzünk, mert a poloskák akkor kevésbé aktívak, és nem tudnak a szórógépek elől elrepülni.
(Még mindig gyakori gond a mészhiány és a poloska szívogatás tüneteinek felcserélése.)
A LEVÉLTETVEK ellen, melyek a levelek szívogatásával és vírusbetegségek terjesztésével okoznak nagyobb kárt, még elszaporodásuk kezdetén, sikeresen lehet védekezni.
A permetezéstől akkor várhatunk jó eredményt, ha a növényvédőszer a levelek fonákjára is eljut.
Fontos kiemelni, hogy a tetvek gyors szaporodása miatt egy kezelés (permetezés) után gyorsan elszaporodhatnak és később rezisztenssé (ellenállóvá) válhatnak egyes rovarölőkkel szemben.
Ezért az első levéltetű kolóniák megjelenése után, 2-3 alkalommal ismétlődően, más-más szereket alkalmazva kell védekezni.
Ha már nagy mértékben elterjedtek (a fekete répalevéltetű a legellenállóbb) már csak az I.-II. kategóriájú hosszabb várakozási idejű szerekkel lehet megfelelő eredményt elérni, tehát célszerű minden szedésnél az állományt – főleg a levelek fonákját – átvizsgálni.
Védekezés:
A levéltetű ellen, a poloskánál is használható rövid várakozási idejű szerek alkalmazhatók.
A levéltetvek előrejelzésére használható a sárga színcsapda.
Az utóbbi szárazabb nyarakon sok helyen meglepetést okozott, főleg a szezon első harmadában, szívogatásukkal, s ennek következményeként fellépő sejtburjángzással károkat okozó DOHÁNYTRIPSZ.
Tünetei:
A levélfonákon jelentkező fénylő, filmszerű szabálytalan foltok, a virágokon előforduló ezüstös foltok, apró fekete ürülékkel párosítva.
Védekezés:
Kék színcsapdával történő előrejelzéssel.
Az ÜVEGHÁZI MOLYTETŰ imágói kicsik, fehérek és kb. 2 mm nagyságúak,erősebb fertőzöttség esetén a mézharmaton korompenész telepszik meg.
Több vírusbetegséget terjeszt, ezért fontos ellene a megelőző védekezés parafinolajos bevonattal, a fertőzött növényi maradványok elégetése, a karók és a kordon fertőtlenítése.
Előre jelezhető sárga ragacsos lappal.
Az uborkatermesztésben – mint minden növény termesztésénél – a klimatikus tényezők erősen befolyásolják a fertőzöttséget.
Az időjárást elvileg nem tudjuk befolyásolni, de a klimatikus tényezők hatásának mérséklésére vannak megoldások, ezek közül csak néhány, ízelítőül.
- napégés ellen raschell háló alkalmazása,
- szélkár elleni védelemre a felület teljes hosszában 45o-os szögben elhelyezett raschell,
- nagytömegű csapadék és jégkár rombolása ellen is a hálóval védekezhetünk,
- páratartás biztosítására fűrészpor mulccsal célszerű a sorközt takarni + mikroszórófejes felsőpárásítást alkalmazhatunk,
- a feketefólia alá lefektetett csepegtető rendszeren keresztül öntözni tudunk,
- tápanyagellátás (pl. törzsoldatos tartályból, hozzászívatásos módszerrel)
az egész tenyészidőszak alatt az állomány különböző fenológiai fázisának megfelelő arányú mikro és makró elem ellátást biztosítsunk az öntöző vízen ill. a lombon keresztül.
Lévay László
36-30/439-7657