A világméretekben egyre súlyosabbá váló környezetszennyezési problémák miatt, a fejlettebb államokban régen az érdeklődés központjába került valamennyi biomassza eredetű energiahordozó termelése és felhasználása.
Szennyező emberi tevékenység
Jelenleg az energiatermelés és fogyasztás a leginkább szennyező emberi tevékenység. Két lehetséges utat kell követnünk, hogy az általunk egyre nagyobb okozott károkat helyrehozhassuk.
Az egyik a jelenleg rendelkezésre álló energiaforrások hatékony és takarékos felhasználása, illetve új környezetbarát alternatív energiaforrások keresése.
A Európai Unió és ezzel párhuzamosan a hazai kormányzat a megújuló energiaforrások termelését és felhasználását támogatja. Ennek köszönhetően robbanásszerű fejlődés várható a rövid vágásfordulójú fás szárú energiaültetvények térhódításában.
A szakhatóságok megfelelő jogi háttérrel és átlátható pályázati rendszerrel támogatják a létesülő beruházásokat. Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nyerhető támogatások feltételeit és módját a 72/2007 (VII.27.) FVM rendelet szabályozza.
Energetikai törekvések
A rendelet összhangban áll és teljes mértékben megvalósítja az Európai Unió és a Magyar Köztársaság hosszútávú energetikai törekvéseit. A támogatási források a telepítési, támogatási és kifizetési kérelmek beadásával hívhatók le.
A létesülő energetikai célú ültetvényeken képződött biomassza mennyiség gyakorlatilag kifogyhatatlan, így hosszú távon biztos alapot jelent jelenlegi – és várhatóan növekvő – energia igényünk kielégítésére. Magyarország területi potenciáljából óriási területek maradnak parlagon. Ezen területek jelentős része azonban energetikai ültetvények telepítésével jól hasznosítható, az itt termelt biomassza pedig kiváló, környezetbarát energiaforrás.
Biomassza termelésre tehát a rövid vágásfordulójú fás szárú energia növények megfelelő alternatívát jelentenek. Hazánk természeti adottságainak köszönhetően ez által az agrártermelés hosszú távon energiatermelő ágazattá is válhat. Az ültetvényen termelt fás biomassza jellemzően magas fűtőértékű, e mellett hamutartalma alacsony, ezért az erő és fűtőművek kedvelt tüzelőanyaga. A fás biomassza jelentősége, hogy fosszilis energiahordozók válthatók ki velük, így lehetővé válik a fenntartható energiafelhasználás.
Változó klíma
A gazdálkodók jelentős része idén is szembesült az időjárás szélsőségeinek hatásával, amely most elsősorban belvíz, árvíz és magas szinten állandósult talajvíz formájában jelentkezett. A területek nagy részén a tervezett vetések sem voltak megvalósíthatók.
Az elvetett területek egy része a belvíz miatt semmisült meg teljesen, vagy csak alacsony hozamszintek mellett volt betakarítható. A szántóterületek nagy részén a betakarítási munkák is a víz miatti akadályokba ütköztek.
A változó klíma új hozzáállást igényel a gazdálkodóktól. Ha nem változtatnak eddigi bevált gyakorlatukon, akkor a következőkben is csak azzal számolhatnak, mint az elmúlt években.
A mélyebb fekvésű, belvízzel gyakran fenyegetett területeken fel kell hagyni a hagyományos szántóföldi termeléssel. Ezeket a területeket az arra alkalmas fajok és fajták használatával a szántóföldi energiatermelés szolgálatába kell állítani.
Új energiastruktúra
Új energiastruktúra kialakítása nagyban hozzájárulhat országunk jelenleg igen magas, energia importfüggőségének csökkentéséhez.
Adott technológiával ezek a fás szárú energianövények folyamatosan megújuló energiaforrások, vagyis rövid életciklusban 2-3 éven belül újból megtermelődnek. Használatuk esetén fosszilis energiahordozók takaríthatók meg.
A megújuló energiaforrások közül a fás biomassza az, melyet jelenleg a legnagyobb mértékben, a legnagyobb hatékonysággal tudunk előállítani.
A piricsei székhelyű Holland Alma Kft. kísérleti parcelláin és üzemi méretű ültetvényein teszteli az egyes svéd energia fűz fajták növekedési erélyét, a technológia egyes elemeit, valamint a fajták tüzeléstechnikai tulajdonságait.
Az energiaültetvények szaporítóanyagának biztosítására a hazai energia akác mellett, kilenc erre a célra nemesített svéd fűz fajta honosítása történt meg.
Ezek közül is csak a legmagasabb hozamú és legnagyobb termésbiztonságú fajták szaporítása folyik. A Holland Almánál a szaporítóanyagtól, a technológián keresztül a piacig mindent egy helyen megtalál!
Az energiaültetvény létesítés pályázati, jogi, adminisztratív és termelési kérdéseivel kapcsolatban keressék munkatársainkat.
A Holland Alma Kft. mára valójában egy „gyümölcsfaiskolai, erdészeti és energetikai szaporítóanyag előállító, szaktanácsadó és telepítő rendszerré” érett. Éljen az általunk kínált lehetőségekkel!
Stabil alap a gazdálkodásnak
A megújuló energiaforrások termelésének egyik nagy előnye a biztos kiszámítható jövedelem, amivel stabil alapot adhatunk gazdálkodásunknak.
A megtermelt faapríték piacát hosszútávú erő és fűtőművi szerződésekkel tudjuk biztosítani. A biztos felvevő piac és az államilag támogatott háttér tisztességes jövedelmet és stabil megélhetést nyújt.
A biomassza termelés szempontjából hazánk kiváló adottságokkal rendelkezik. Amennyiben felismerjük az energetikai célú növénytermesztésben rejlő lehetőségeket, hazánk a Közép-Európai térség úttörője lehet, példát mutatva ezzel a környező államoknak.
Energetikai ültetvények
Itt az idő a fás szárú energetikai ültetvények telepítésére!
Azoknak a termelőknek, akik 2011 tavaszán 40-60%-os állami támogatással szeretnének fás szárú energetikai ültetvényt telepíteni előbb telepítési engedélyt kell kérni, az FVM Szakigazgatási Hivatalától, majd legkésőbb november 2. és január 15. között támogatási kérelmet kell beadni az MVH-hoz.
A hivatali ügyintézés miatt az engedélyek megszerzését már most meg kell kezdeni, mert a határidő elmulasztása egy teljes év elvesztésével jár!
Csatlakozzon telepítőinkhez és legyen részese egy új gazdálkodási forma elindulásának! Bízunk benne, hogy a Holland Alma eredményei a jövőben jelentősen hozzájárulnak az új energiatermelés előretöréséhez és ezzel együtt Magyarország versenyképes és fenntartható fejlődéséhez