Kivéreztetik a magyar gazdákat, lehúzzák a magyar államot az áfacsalások. És mit vesznek az elcsalt pénzből?! Luxusjárműveket, vadászfegyvereket, ingatlanokat… Így áll a vesztes küzdelem az áfacsalásokkal szemben, ami lassan a vidék és a mezőgazdaság egyik legsúlyosabb problémája is.
Mindenki veszít a csalókat kivéve
Sorozatban buknak le a zöldség-gyümölcs termékek olyan importőrei, akiknek eszük ágában sincs bajlódni termesztéssel, forgalmazással, logisztikával – egyszerűen lepapírozzák a kereskedelmet, és a sokszorosan visszaigényelt áfákkal a zsebben végül olcsó áron piacra dobják a termékeket. Az évek óta szinte mindennapos és óriási tételekben megnyilvánuló jelenséggel szemben láthatóan tehetetlen mind a tisztességes gazdálkodótársadalom, mind az állam. Közben mindkét fél súlyos kárvallottja az áfacsalásnak: a gazdákat megfojtja az extrém olcsó áfacsalt termék piaci jelenléte, az állam pedig olyan pénzt utal vissza a csalóknak – mindannyiunk adójából –, ami természetesen nem jár nekik. Íme.
Számlázási lánc
Októberben is zöldség- és gyümölcskereskedőkre csapott le a NAV Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun és Pest vármegyékben. Az elkövetők az áfa megfizetése és persze számlaadás nélkül adták el termékeiket bő 300 millióval meglopva az államot. A szóban forgó termény görög import zöldség és gyümölcs volt, amit az Index szerint az áfacsalók papíron értékesítettek a saját irányításuk alatt álló, haszonhúzó társaságok részére, azt a látszatot keltve, mintha a termékeket nem egy uniós tagországból, hanem más, belföldi társaságoktól szerezték volna be. A számlázási lánccal sikerült elkerülniük az uniós termékek belföldi értékesítését terhelő áfa megfizetését. A közlemény szerint időközben stratégiát is váltottak, az áruk egy részét számla nélkül adták el, hogy így titkolják el az értékesítéseik után keletkező általános forgalmi adót. Még a NAV-közlemény is kitért rá: az így sokkal olcsóbban eladott áru ellehetetleníti a piacon jelen lévő többi őstermelőt.
Bukás után gyorsan fizetett…
November elején az Online Számla rendszer adatainak kockázatelemzésekor a NAV eltérést talált egy nagykereskedőnél, amelynek adózási gyakorlata nem volt összhangban a tevékenységével. A Budapesti Nagybani Piacon működő, zöldség-, gyümölcs-nagykereskedő a havi áfabevallásaiban feltűnően magas, több 10 millió forint összegű levonható adót számolt el, ami ellentmondott a reális üzletmenetnek. Kiderült, hogy a kiállított számlákkal ellentétben nem érkeztek az áruk Magyarországra, így az ügyletek a számlákon megjelölt időpontokban valójában nem teljesültek. A társaság az önellenőrzéseiben 152 millió forint elmaradt adót és mintegy 10 millió forint önellenőrzési pótlékot állapított meg. Azért a cég annyira nem lehetett bajban, mert a pótlék felét szinte azonnal befizette, a fennmaradó összegre pedig részletfizetést kért…
Luxusra költik a lopott pénzt
Pár napja nagyszabású akció során egyszerre 39 helyszínen csaptak le a NAV nyomozói, a MERKUR kommandósainak és a Bevetési Igazgatóság járőreinek támogatásával Vas megyében. Az akcióban a pénzügyőrök felszámoltak egy jól felépített számlázási láncolatot, illetve az azt működtető bűnszervezetet. Itt ugyan nem mezőgazdasági, kertészeti termékek forgalmazása volt a „profil”, hanem őrzés-védelem, de ott is sikerült 3 milliárdnyi áfával meglopni az államot. A vagyonvédelmi fővállalkozónak még elég embere sem volt a tevékenységéhez, még az alvállalkozók is további alvállalkozókat hívtak a feladatok teljesítésére, de a közterheket nem fizették be. Amikor lecsaptak rájuk, 10, összesen 846 millió forintra becsült ingatlant, 150 milliónyi készpénzt, valutát és bankszámlapénzt, luxusjárműveket is elvontak, vadász- és sportfegyvergyűjteményt találtak.
Egymilliárdnyi áru Szegeden…
Korábban egy szintén milliárdos nagyságrendű bukásról írt laptársunk, ahol még a könyvelőt őrizetbe vették. Akkor a NAV szerint egy budapesti cég ügyvezetője Görögországból nagy tételben szerezte be a termékeket, majd a Szegedi Nagybani Piacon úgy hozta forgalomba, mintha azokat magyar cégektől vásárolta volna. Így kerülte az eladások utáni áfa befizetését, és egyben alacsony áron is haszonnal tudta eladni az árut. A fiktív számlákat jutalék ellenében egy olyan bűnszervezettől szerezte be, ahol a láncolatban szereplő cégeket folyamatosan cserélték. Mindebben könyvelő is segített, akit a napokban a cégvezetőkkel együtt szintén őrizetbe vettek. Az egész csalássorozat bő 1 milliárd forintnyi árura terjedt ki, aminek az áfatartalma 251 millió forint lett volna. Az elkövetőket akár 20 év börtön fenyegette.