fbpx

Aszály: idén nagyobb felkészültséget ígérnek az illetékesek

Írta: Szerkesztőség - 2025 június 10.

Bár még nyilván megjósolhatatlan, milyen mértékű lesz az idei aszály a mezőgazdaságban, a kormány és a vízügyi szakma minden szükséges intézkedést meghozott annak érdekében, hogy a szárazság következményeit minimálisra csökkentsék.

Ezt Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára mondta pénteken, Csépa határában, a Tisza partján kialakított ideiglenes vízkivételi műnél. A Tisza medréből jelenleg a Gyova-Mámai Holt-Tisza feltöltéséhez szivattyúznak vizet. A Közép-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVÍZIG) szakemberei mintegy 1,5-2 millió köbméter vízkészletet juttatnak a holtágba, hogy megakadályozzák a vízhiány okozta károkat.

öntözés szárazság traktor
Fotó: Horizont Média/Kohout Zoltán

Aszályvédelemre 4,7 milliárdos pluszforrás

Hubai Imre hangsúlyozta, hogy az Aszályvédelmi Operatív Törzs már meghozta azokat az azonnali intézkedéseket, amelyek révén a vízügyi igazgatóságok gyorsan és hatékonyan tudnak reagálni. Az intézkedéseket 4,7 milliárd forint átcsoportosított állami forrásból finanszírozzák. Az akciótervben szereplő több tucat holtág és több ezer kilométernyi csatorna vízszállító és víztározó kapacitásának növelése révén várhatóan mintegy 150-200 millió köbméter víz áll majd rendelkezésre az érintett területeken, az átlagos öntözési idényhez képest.

Vízkészletek betárolása és felhalmozása

A folyók vízkészlete, különösen a Duna és a Tisza, jelenleg még lehetővé teszi a vízkészlet növelését. Azonban a mellékfolyók szintje már most is alacsony, ezért kiemelten fontos a meglévő vízkészletek betárolása és felhalmozása a következő időszakokban.

A szaktárca tervei között szerepel tartósan vizes élőhelyek kialakítása, amely segíthet a helyenként kritikusan alacsony talajvízszint emelésében. Az államtitkár arra is felhívta a figyelmet, hogy a kormányzati többletforrásoknak köszönhetően a vízügyi intézkedések költségei nem terhelik a gazdálkodókat, vízkezelőket és vízhasznosítókat. Egy pénteken megjelent kormányhatározat értelmében a központi költségvetés fedezi az idei vízdíjat is, amely várhatóan meghaladja a 8 milliárd forintot.

A Holtág-Feltöltési Program

Lovas Attila, a Közép-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója tájékoztatott arról, hogy az idei év első öt hónapjában több százmillió köbméterrel kevesebb víz folyt ki az országból, mint amennyi érkezett. A holtág-feltöltési program részeként közel 90 millió forintot fordítanak öt holtág vízpótlására. A legjelentősebb beruházás a Gyova-Mámai Holt-Tisza vízpótlása, melynek szintjét mintegy 2 méterrel emelik meg a két nagy teljesítményű szivattyúval és az úszóműről ide telepített vízszállítással. A cél, hogy minél több vízkészletet tároljanak a jövőbeni aszályos időszakokra.

Forrás: AM