A román mezőgazdasági minisztérium annak ellenére engedélyezte neonikotinoid-alapú növényvédő szerek alkalmazását, hogy azt az Európai Bíróság – követve az EU környezetvédelmi politikáját – megtiltotta. Környezetvédők most azt követelik az EU-tól, lépjen fel az illegális gyakorlat ellen.
Románia megsérti az uniós jogot azzal, hogy engedélyezi a tiltott növényvédő – konkrétan neonikotinoid-alapú rovarölő – szerek használatát. 2023 januárjában az Európai Bíróság úgy döntött, hogy ez ellentétes az uniós joggal, de a román mezőgazdasági minisztérium új sürgősségi felhasználási engedélyeket adott ki három neonikotinoid-alapú termékre tavasszal. E vészhelyzeti rendelkezés általános alkalmazása nem megengedett. A legtöbb ország elfogadta a Bíróság döntését, és felhagyott az újak kiadásával, de Románia három sürgősségi engedélyt adott ki (15382/2023.11.16., 15383./2023.11.16. és 1538.384./2023.11.16.) a neonikotinoiddal bevont vetőmagok felhasználására tavaly május és január között. Több állat- és környezetvédő szervezet is a román szakminisztériumhoz fordult, és a sürgősségi engedélyek visszavonását kérte, sürgetve, hogy haladéktalanul vonják vissza az EU által betiltott neonikotinoid anyagokra, az imidaklopridra és a tiametoxamra vonatkozó engedélyeket. Most azt követelik, hogy az Európai Bizottság is tegyen lépéseket a jogkövetés érdekében a román mezőgazdaságban is.
Ez egyébként nem esik messze a társadalom elvárásaitól: egy nemrégiben készült IPSOS közvélemény-kutatásban a románok több mint 78%-a jelezte, hogy aggódik a peszticidek környezetre gyakorolt hatása miatt, míg több mint 84%-uk az egészségre gyakorolt hatásuk miatt.
Hazai agrár-érdekvédelmi elemzők és megfigyelők úgy vélik, Románia büntetlensége veszélyes precedenst teremthet, amely alááshatja az EU környezetvédelmi szabályainak hitelességét.