fbpx

Járványok idején is jól jönnek a precíz digitális pásztorok

Írta: Kohout Zoltán - 2025 április 02.

Hat izgalmas és lassan nélkülözhetetlen állatazonosító technológiai megoldás segíti a szarvasmarhatartókat abban, hogy akár minden percben tudják, hol és hogyan vannak állataik. Ezzel jelentős orvosi, gondozási költség takarítható meg, fékezni lehet a fertőzések terjedését, a lopásokat.

Nő a piac

A globális állatazonosítási piac értéke 2025-re eléri az 1,74 milliárd USD-t, 2031-re pedig várhatóan 2,78 milliárd USD-t. A növekedés motorja a valós idejű adatkezelés és az automatizált technológiák gyors elterjedése. Az állatazonosítási innovációk célja a gazdasági veszteségek és az állatok elhullási arányának csökkentése, az állatbetegségek pontos és hatékony nyomon követése. Az automatizálási technológia és az IoT-képes eszközök segítik az állattartó telepek hatékony irányítását és a precíz, költséghatékony, adatközpontú döntéshozatalt. Íme, a hat legígéretesebb alkalmazás!

Az RFID-címkék

amelyek füljelzőként rögzíthetők, a bőr alá fecskendezhetők, vagy bolusként helyezhetők el a gyomorban, minden állathoz egyedi azonosító számot tárolnak. Ezeket a címkéket kézi vagy helyhez kötött RFID-olvasók olvassák be, amelyek vezeték nélkül kérik le a tárolt adatokat. Ez kiküszöböli a kézi azonosítás szükségességét, csökkenti az emberi hibákat és javítja a működési hatékonyságot.A rádiófrekvenciás azonosítással minden egyes állat egyedi azonosítóval látható el. Az RFID-címkék (füljelzők, boluszok, injektálható eszközök) pontos nyomon követést és automatikus adatgyűjtést tesznek lehetővé, csökkentve az emberi hibák lehetőségét. Pontos tulajdonosi adatok megadásával támogatják a biztosítási kárigényeket és a lopások visszaszerzését is.

A mesterséges intelligencia és a blokklánc

arcfelismeréssel, retinaszkenneléssel és adatelemzéssel kombináltan az állatok viselkedésének, egészségi állapotának és termelési jellemzőinek folyamatos nyomon követését szolgálja. A blokklánc révén hamisításmentes, transzparens adatrögzítés valósul meg, mely a tulajdonjog, származás és egészségügyi adatok biztonságos tárolását garantálja.

A Bluetooth Low Energy

technológia (BLE) energiatakarékos módon segíti a valós idejű nyomon követést és integrálható a felhőalapú adatbázisokkal is. A BLE-címkék nyomon követik a mozgást, és riasztanak a kijelölt zóna elhagyása esetén. Ez a képesség különösen értékes az állatállomány jogszerűségének biztosításában, a lopások megelőzésében és a nyomon követhetőség pontos nyilvántartásában. Ezzel – amint látjuk ezt most Magyarországon a száj- és körömfájás fertőzések kapcsán is – támogathatja a járványvédelemre vonatkozó előírások betartását, gyakorlatát is.

szarvasmarha
Illusztráció: Horizont Média/Kohout Zoltán

A GPS már ismert, de

egyre terjed alkalmazása az állatállomány valós idejű nyomon követésére. Hatalmas területeken a GPS-kompatibilis nyakörvek vagy címkék alkalmazása nagyon hatékony. Virtuális geokerítésekkel biztosítható, hogy az állatállomány ne hagyja el a kijelölt területet. Valós idejű helyadatokat biztosít a pásztorkodás optimalizálására és a veszteségek csökkentésére.

És persze a Sok Adat

vagy Big Data is az új technológiai kínálat része. Az összegyűjtött információk részletes betekintést adnak az állatok elhelyezkedésébe, egészségügyi állapotába és viselkedésébe, ezzel támogatva a pontos menedzsmentet és a szabályozások betartását.

Szövetmintavétel

A DNS-alapú azonosítás megbízható módja a tulajdonjog bizonyításának, a betegségek nyomon követésének és a tenyésztési adatok archiválásának. A nyomon követhetőség ezen szintje elengedhetetlen az élelmiszer-ellátási lánc átláthatóságának fenntartásához és az állattenyésztés elszámoltathatóságának biztosításához.