A Hódkertész Kft. nyerte a Magyarország Legszebb Birtoka 2024 fődíját – ezzel zárult a többhetes, nyári országos birtokbejárás, amelyben a szakmai zsűri számos szempont szerint értékelte a döntős birtokokat, kiemelve azok szakmai teljesítményét és innovációját.
A sokszínű hazai agrárvilág díja
Az Agrotrend Csoport szervezésében és idén az M1 Flotta főtámogatásával, nyolcadik alkalommal rendezték meg a Magyarország Legszebb Birtoka (MLB) díjátadó gálát. A rendezvény fővédnöke Jakab István, a MAGOSZ elnöke és az Országgyűlés alelnöke volt, aki köszöntő beszédében méltatta a magyar agrárium szereplőit és a verseny magas színvonalát. A gálán a zsűri döntése alapján a fődíjat Magyarország Legszebb Birtoka 2024 címmel a Hódkertész Kft. nyerte, amely a kertészeti ágazatban nyújtott kimagasló szakmai teljesítménye révén emelkedett ki a mezőnyből. A verseny során a zsűri különböző agrárterületek legszebb és legkiemelkedőbb birtokait díjazta, ezzel elismerve az agrárvilág sokszínűségét és szakmai színvonalát.
Dél-alföldi kertészek alapították
A kertészet munkájáról az Agrárágazat is beszámolt: negyed évszázada, 15 dél-alföldi kertész 45 hektáros termesztőfelületével alakult meg a Hódkertész, amely mára a hazai zöldségkereskedelem meghatározó szereplője. Ma már három telephellyel szolgálják ki a tagok inputigényét, vállalnak szaktanácsadási és integrátori, kereskedelmi szerepet is. A Tescónak, a Lidlnek, a Sparnak és a Pennynek értékesítik az itt megtermelt fürtös paradicsomot, koktélparadicsomot, kígyóuborkát, hegyes erős paprikát és TV-paprikát. A Hódkertész Kft. fejlett logisztikai hálózattal és csomagolási technológiával rendelkezik, hiszen csak így lehet az évi 15 ezer tonna zöldséget eljuttatni a fogyasztókhoz. A kezdetek óta a Hódkertész meghatározó tagja a Feczák család. Annak idején Feczák János tejelőszarvasmarha-tenyésztési múlttal és ciroktermesztési szakmai tapasztalatával a tarsolyában vágott bele a hidrokultúrás kertészetbe. Édesapja nyomdokába lépve időközben a második generáció is végzett a Debreceni Egyetemen, így a közelmúltban a családfő a ciroktermesztést a hajtatásos növénytermesztéstől elválasztva, külön-külön a fiaira bízta a már sikeres ágazatokat.
A hidrokultúrás hajtatóbirodalom legújabb tagja az a hódmezővásárhelyi, 30 ezer négyzetméteres, geotermikus energiával működő üvegház, amelyet a LED-világítási rendszer, a termálkút és a napelempark mellett egy korszerű válogató- és csomagolócsarnok is kiegészít. Az idén tavasszal induló üvegház technológiai rendjét, azaz növényvédelmét is az ökológiai védekezés jegyében a hasznos élőlények végzik, a tápanyag pedig infúziósan szinte folyamatosan a növény rendelkezésére áll. Az égig érő paszuly mintájára ebben az üvegházban is a mennyezetig ér a paradicsom, amely folyamatosan leengedve 15–20 méter hosszú szárat is tud növeszteni, és kókuszroston, folyamatos tápanyag-utánpótlással a 11 hónapos életciklus alatt 40–60 kg-ot is terem négyzetméterenként.
A cég jövőképe azóta is határozott és optimista: „Miután itthon már a hazai igényeket teljes mértékben ki tudjuk elégíteni a tavaszi és az őszi hónapokban is, a jövőbeni tervek között az exportpiacok meghódítása szerepel” – az új irányt már az új vezető, Feczák Tamás jelölte ki.
Gála határon túliakkal együtt
Az MLB verseny további különlegessége, hogy már harmadik éve a határon túli birtokok is részt vesznek a megmérettetésben. Idén a zsűri Horvátországba utazott, ahol a magyar gazdálkodók munkáját is értékelte. A határon túli magyar birtokok közül idén Rúzsa Sándor Gazdasága nyerte el a legszebb birtok címet, ezzel is bizonyítva, hogy a magyar gazdálkodók határon innen és túl is kiemelkedő szakmai színvonalon dolgoznak.
A gálát a tavalyi év győztesénél, a Hajdúnánási Kendereskert különleges helyszínén rendezték, és azt Mátrai Zoltán, az Agrotrend Csoport tulajdonosa, a díj főszervezője nyitotta meg. Neves agrárszakemberek köszöntötték a résztvevőket, Jakab István, a Magosz elnöke, az Országgyűlés alelnöke és egyben a díj fővédnöke, Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke, Kossa György, a Debreceni Egyetem kuratóriumi elnöke, Szólláth Tibor, Hajdúnánás polgármestere, Juhász Anikó, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára. A gála résztvevői nagy izgalommal várták a nyertesek kihirdetését, az este folyamán a magyar mezőgazdaság legjobbjai kaptak elismerést munkájukért.
Az idei díjazottak:
– Magyarország Legszebb Állattenyésztő Birtoka: Szépalma Ménesbirtok
– Magyarország Legszebb Borbirtoka: Miklós Csabi Pincészet
– Magyarország Legszebb Családi Gazdasága: Apis Farm
– Magyarország Legszebb Fiatal Gazda Birtoka: Nánás Struccfarm
– Magyarország Legszebb Gyümölcstermesztő és Kertészeti Birtoka: Hódkertész Kft.
– Magyarország Legszebb Szántóföldi Növénytermesztő Birtoka: Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrző Központ
– Magyarország Legszebb Határon Túli Magyar Birtok: Rúzsa Sándor Gazdasága
– Magyarország Legszebb Birtoka közönségdíjasa 2024-ben: Nánás Struccfarm
A gálán több különdíjat is átadtak
– Az Erste Bank különdíjasa a Miklós Csabi Pincészet lett, amely a borászatban nyújtott kiemelkedő teljesítményéért kapta az elismerést.
– A Limagrain különdíjasa a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrző Központ lett.
– Az UBM Csoport különdíjasa a Nánás Struccfarm, amely fiatal gazdálkodóként mutatott példát.
– Az Agromasters különdíjasa a Jancsek Gazdaság, amely a fenntartható gazdálkodásban ér el kimagasló eredményeket.
– A zsűri különdíjasa a Szender Kert, amely különleges falusi vendégasztal szolgáltatásával tűnt ki.
Az ünnepélyes díjátadót élőben közvetítettük az Agrotrend.hu oldalon, így azok is követhették a gála eseményeit, akik nem tudtak személyesen részt venni. Aki lemaradt volna, a teljes eseményt visszanézheti a weboldalon. Emellett a döntős birtokok bejárásáról készült videók és részletes információk is elérhetők az Agrotrend.hu/magyarorszag-legszebb-birtoka felületén, így minden érdeklődő megismerheti a verseny legkiemelkedőbb gazdaságait és a mögöttük álló gazdálkodókat.