fbpx

Segítség a gazdáknak, új funkciók az eGN-ben!

Írta: Kohout Zoltán - 2025 július 14.

Tovább javult a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) rendszere, amelynek fejlesztései az adminisztrációs terhek csökkentését és a felhasználói élmény javítását célozzák. A 2025 júniusáig bevezetett újítások az adatvesztés megelőzésétől a naplózás pontosításáig számos területet érintenek.

gazda állattartás szarvasmarha napló
Fotó: Shutterstock

Másolható tápanyag-gazdálkodási terv, pontosabb állatállomány-adatok

A naplózás egyik legfontosabb újdonsága, hogy mostantól a tápanyag-gazdálkodási tervek az eGN rendszerén belül több táblára is másolhatók. Ez jelentősen gyorsítja a rögzítést és csökkenti az adatrögzítési hibák kockázatát. Emellett javították azt a hibát is, amely az előző évben elmaradt tervfeltöltés esetén megakadályozta a következő évi terv rögzítését.

Az állatállomány-nyilvántartás is átláthatóbbá vált: az örökített, de „Lezárt” státuszú adatsorok már nem jelennek meg az új naplóban. Emellett a decemberi zárósorok alapján pontosabban kerülnek át a nyitó adatok a következő évre.

Jobb kezelhetőség, kevesebb hiba

Az idei évben több technikai és tartalmi pontosítás is életbe lépett. A korábban hibásan megjelenő 2025-ös műveletek már nem szerepelnek az előző évből örökített hasznosításokban, és kijavították azt a hibát is, amikor nemleges növényvédelmi nyilatkozat mellett is lehetett műveletet másolni – ez most már nem lehetséges nyilatkozatváltás nélkül.

Szintén módosult a „Hely” mező működése: ha a gazdálkodó címet vagy helyrajzi számot ad meg egy termőhelyhez, az mostantól automatikusan megjelenik a lista nézetben, a koordináták helyett.

Automatikus mentés és kiléptetés a biztonság érdekében

Az egyik legfontosabb fejlesztés az automatikus ideiglenes mentés funkció, amely a felhasználói inaktivitás idején védi az adatokat. Ha valaki mentetlen módosításokat hagy félbe, a rendszer a kilépés előtt automatikusan elmenti az adatokat, majd biztonságosan kilépteti a felhasználót. Ez segít elkerülni az adatvesztést, de a végleges beadást továbbra is manuálisan kell elvégezni.

Továbbra is számítanak a felhasználók visszajelzéseire

A Nébih kiemelten fontosnak tartja a gazdálkodók visszajelzéseit, ezért az [email protected] e-mail címen továbbra is fogadja az eGN rendszerrel kapcsolatos észrevételeket, hibajelzéseket, javaslatokat.

 (forrás: Nébih)

▼Hirdetés

▼Hirdetés