Továbbra is totálisan Európa-függő a magyar mezőgazdasági és élelmiszeripari külkereskedelem. Bár még mindig pozitív a szektor export-import mérlege, idén jelentősen romlott az egyenleg.
Romlott a mérleg
2025 első negyedévében Magyarország agrár- és élelmiszeripari külkereskedelme az erős európai piaci kapcsolatokra épített, ugyanakkor a külpiaci kereslet változékonysága és az alapanyagok drágulása továbbra is meghatározó tényező. Az élő állatok külkereskedelmében a járványügyi hatások csökkentették a forgalmat, míg az agrárkivitel és az EU-n belüli kereskedelem az erős piaci pozíciók fenntartásával stabil maradt – olvasható ki az Agrárközgazdasági Intézet friss jelentéséből.
2025 első három hónapjában Magyarország agrár- és élelmiszeripari külkereskedelme összesen 3,5 milliárd euró exportot és 2,5 milliárd euró importot mutatott, így az aktívum 1 milliárd euróra rúgott. Ez szép szám, de az idei trend kedvezőtlen. Az exportérték 1,9%-kal csökkent, míg az import 2,6%-kal nőtt. A külkereskedelem egyenlege 131,5 millió euróval maradt el a 2024-es év hasonló időszakától. A mezőgazdasági termékek részesedése a teljes hazai kivitelből 9,3%, míg az importból 7,4% volt. Az exportárindex 6,3%-kal, az importárindex pedig 3,7%-kal nőtt.
A magyar mezőgazdaság piaca az EU
A külkereskedelem zöme továbbra is Európára összpontosult: az export 95,1%-át, az import 91,8%-át bonyolítottuk európai országokkal. A legnagyobb forgalmat továbbra is Németország bonyolította, de a holland piac iránti kereslet emelkedett, ami 63,4%-os növekedést mutatott az előző évhez képest.
Az agrárkivitel nagy része továbbra is az EU-ba irányult, különösen Németország, Olaszország, Románia, Ausztria és Lengyelország a legfontosabb partnerek. A kivitel értéke öt piac esetében nőtt, öt esetében csökkent, az olasz és a német export csökkenését figyelhettük meg, míg a holland piac iránti kereslet jelentősen nőtt.
Az agrártermékek legfontosabb beszállítói szintén EU-tagországok voltak, különösen Németország, Lengyelország és Hollandia. Az import értéke az előző évhez képest emelkedett, de Szlovákia importja 9,7%-kal csökkent.
Élő állatok külkereskedelme
A mérleg romlásában döntő szerepet játszik a tavaszi hónapokat beárnyékoló száj- és körömfájás járvány és az annak következtében beszűkülő kereskedelem. Az élő állatok külkereskedelme 26%-kal csökkent az első negyedévben. Az élő sertés exportja 22%-kal csökkent, az import 46%-kal nőtt. A szarvasmarha exportja 44,5%-kal, az import 71%-kal esett. Románia továbbra is a legnagyobb exportpartnerünk volt, de a sertés és marha exportja jelentős visszaesést mutatott. Az import volumenében Horvátország, Szlovákia és Németország dominált.