Bár feltöltötte a talajokat az elmúlt napok-hetek csapadékos időjárása, a közelmúlt trendjéből kiindulva még messze nem hárult el egy újabb agrár-aszálykatasztrófa fenyegetése. A talajvízszint ugyanis méterekkel van a korábbi sokéves átlag alatt, és ha nyárig nem jönnek további áztató esők, a mostani mennyiség is kevés lesz a termésnek.
Megrázó
Megrázó, mit mutat a talajszelvény: talajvíz 3 méterrel a felszín alatt! – írta és mutatta be videón kollégánk néhány napja. A Magyar Talajtani Társaság országos kampánynapján csaknem ötven helyszínen ástak talajszelvényeket. A Makó határában kiásott talajszelvény alja porzott a szárazságtól. Ez azért meglepő, mert ezen a vidéken általában már 2 méteres mélységben meg kellene jelenjen a talajvíz. (A nagy nézettségű videót kommentelő gazdák egyike megemlítette: náluk, Délkelet-Békésben már 470 centiméter mélyen találni csak talajvizet – KZ.) – A szelvény eredeti mélysége kettő méter volt, majd kézi talajfúró segítségével tovább mélyítettük még egy métert. Így is csak 3 méter mélyen sikerült elérnünk a talajvizet – mondta a bemutatón Mézes Zoltán agrármérnök, talajvédelmi szakértő.
Eltűnik a talajvíz
Ez pedig azt jelenti, hogy a korábbi napok-hetek esőzései bár jelenleg kielégítő állapotot teremtettek, tartós feltöltődés nem történhetett még. AZ utóbbi években ugyanis súlyos deficit alakult ki a talajvíz mennyiségében. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság talajvizszint-térképét idéző Válasz-online is példaként, hogy több OVF-kúton majdnem 3 méterrel van mélyebben a talajvízszint, mint az utóbbi 30 év átlagában. És bár most sok, helyenként 60-100 mm eső is esett, még ezzel is messze elmaradunk az éves átlagoktól – gyakorlatilag november óta aszály van Magyarországon.
Ez tükröződik a HungaroMet idősoros interaktív grafikáján: a most érkezett eső hatása egykettőre elillan a Kárpát-medence szomjas földjein. Csongrád, Békés déli vidékein, a Viharsarokban és az Alföld középső, keleti részén 85-45 mm hiányzik a felső 1 méteres rétegben, és ugyancsak száraz a kisalföldi régió is.
A talajművelés megóvhatja a kapott vizet
Bár a márciusi csapadék javította a felszíni vízállásokat és a talajnedvességet, a hosszú távú vízhiány továbbra is fennáll. A szakemberek további csapadékra számítanak a tavasz folyamán, de a nyári hónapokban ismét szárazabb időjárás várható. Egyelőre a HungaroMet szerint sem várható további csapadék mostanában. Ezért kiemelten fontos a vízgazdálkodási intézkedések folytatása és a víztakarékos megoldások alkalmazása a mezőgazdaságban és más ágazatokban. Mint nemrég írtuk, az egyik leghatékonyabb eszköz a most érkezett nedvesség megőrzésére, a bolygatásmentes vagy minimális forgatással járó talajművelési eljárások, illetve a mulcsos, takarónövényes technológiák alkalmazása.