A vidékfejlesztési források 52 százaléka, vagyis közel 1500 milliárd forint jut gazdaságfejlesztésre, mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházásokra a következő három évben.
1500 milliárd jut mezőgazdaságfejlesztésre
Az állam meghatározónak tartja a mezőgazdaság versenyképességét és a hatékonyságot növelő beruházások támogatását, és reagálni kell az ukrán mezőgazdasági termékek okozta új kihívásokra. Az agrártámogatások területén a Vidékfejlesztési Programot felváltja a KAP Stratégiai Terv. Hazai forráskerete 5393 milliárd forint, amelyből a vidékfejlesztés, azaz a KAP II. pillére 2895 milliárd forintnyit tesz ki. Ennek a forrásnak az ésszerű felhasználásától 2027-ig a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar további fejlődését várják. A csaknem 2900 milliárd forint agrár- és vidékfejlesztési forrásból 600 milliárdnyit biztosít az unió, a többi hazai pénz, amiből a vidékfejlesztési források 52 százaléka, vagyis közel 1500 milliárd forint jut gazdaságfejlesztésre, mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházásokra. Mindezt az Agrárminisztérium miniszterhelyettese mondta el a Hódmezővásárhelyi Gazdasági Egyesület Gazdanapi fórumán. Farkas Sándor rámutatott, hogy 2023-ban új rekordot könyvelhettünk el, a sikeresen igényelt és kifizetett agrártámogatások mértéke ugyanis meghaladta az 1300 milliárd forintot.
Generációváltás, precízió
Farkas Sándor megerősítette, hogy tavasszal várható a mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások első csomagja. Tavaszra tervezik azokat az ökológiai szempontból fontos földhasználat-váltást segítő támogatásokat elindítani, amelyekhez később többéves fenntartási támogatás igénybevételének lehetősége is megnyílik. A nyárra készülhet el a generációváltást segítő felhíváscsomag, míg az őszre várhatók a vidékfejlesztési pályázati konstrukciók. Mindezek mellett az év végére egy újabb beruházási pályázati csomag meghirdetését időzítik, amely a precíziós gazdálkodást vagy éppen a terménytisztítás, -szárítás technológiai megújulását segíti.