Kevesebbet és kevesebbért vásárol a világ legnagyobb mezőgazdasági terményfogyasztója, ami nem sok jót jelent az idei év első negyede alapján.
Majdnem felére csökkent
A Kínai Általános Vámhivatal adatai szerint 2025 első negyedévében Kína főbb mezőgazdasági termények importja jelentősen visszaesett: a behozatal volumene 41%-kal, 23 millió tonna alá csökkent az előző év azonos időszakához képest, míg az import értéke szintén durván 41%-kal, 10 milliárd dollár alá esett. Csak márciusban az import fizikai volumene 30%-kal csökkent februárhoz képest, 5,34 millió tonnára.

Lábon lövi magát az USA Kínával
Kína még két évvel ezelőtt is 12%-kal növelte a főbb mezőgazdasági termények behozatalát. Aztán a trendforduló már 2024-ben bekövetkezett, amikor 2,3%-kal, 157 millió tonnára csökkent az import. Az idei év első negyedében Kína 13,61 millió tonna szójababot importált 6,3 milliárd dollárért, amiből 9,13 millió tonnát az USA-ból, 3,6 millió tonnát Brazíliából. Ám ez a szójabab-import 2025 márciusában 37%-kal, 3,5 millió tonnára csökkent a tavaly márciusihoz képest az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború miatt. Ezt lapunk korábbi cikkei is megelőlegezték, hiszen már Donald Trump első elnöksége idején pórul jártak a meggondolatlan vámokkal. Az USA farmerei most is aggódnak és tiltakoznak a nagy kínai piac elvesztése miatt.
Közben a szójabab ára is csökken, Kínában az ár tavaly év végén 440 USD/tonna volt, ami 24%-os csökkenés jelent a korábbi azonos időszakhoz képest. Piaci megfigyelők arra számítanak, hogy az ár 2025 első negyedévében 400-450 USD/tonna tartományban marad.
Az importcsökkenés okai
A kínai mezőgazdasági import csökkenése részben az USA által kirobbantott kereskedelmi háborúnak, részben pedig a belső gazdasági tényezőknek, például a gyenge keresletnek és a magas készleteknek tudható be. A kínai vásárlók egyre inkább a brazil szójabab felé fordulnak az alacsonyabb árak és a kereskedelmi bizonytalanságok miatt. Emellett Kína is nagy törekszik az önellátás arányának növelésére. A kínai mezőgazdasági import csökkenése jelentős hatással van a globális mezőgazdasági piacokra, különösen azokra az országokra, amelyek Kínába exportálnak mezőgazdasági termékeket. A trend folytatódása esetén a globális mezőgazdasági kereskedelemben jelentős átrendeződésekre lehet számítani.