fbpx

Az őszibúza- és kukoricafajták szárazságtűrése

Írta: Agrárágazat-2024/12. lapszám cikke - 2024 december 30.

Alkalmazkodás a változó hazai klímához

A hazai klímaváltozás hatásait a növénytermesztők már a saját közvetlen környezetükben is tapasztalhatják. A 2022-es és a 2024-es év a hazai növénytermesztők számára különösen nehéz, száraz körülményeket hozott a nyári tenyészidényben. Magyarországon egyre gyakrabban fordul elő, hogy már a téli félévben folyamatos és tartós vízhiány alakult ki, ami a nyári félévben folytatódik vagy újra kialakul!

Vízhiány

Az elmúlt években sok területen alakult ki olyan mértékű vízhiány, amely a kukorica- és napraforgó-állományok jelentős terméscsökkenéséhez, esetenként a növények teljes elszáradásához vezetett. Hazánkban egyre többször alakul ki olyan szélsőséges csapadékeloszlás, ahol a 40–50 napot is meghaladja a növények számára mértékadó csapadékmentes időszak. A klímaváltozás okozta csökkenő csapadékmennyiséget és a növekvő hőmérsékletet és párologtatást a növényállományok egyre nehezebben viselik. Ahhoz, hogy megfelelő termésátlagot érjünk el, megfelelő agrotechnikával, talajműveléssel, fajtaválasztással és vízgazdálkodással tudunk alkalmazkodni.

Melyek a hazai növénytermesztés legnagyobb problémái?

Jelentős probléma, hogy a termelők számára a fajta-/hibrid választás nem mindig a megfelelő szakmai döntésekkel alátámasztva történik. A termelők különböző talajokon, különböző klímaviszonyok mellett gazdálkodnak, amelyek eltérő fajtákkal adhatják a legjobb termésátlagot. A területre és a klímaviszonyokra alapozott tudatos fajtaválasztás csak megfelelő fajtakísérletekkel és szakmai vizsgálatokkal segítheti a gazdálkodók döntéseit. Megjelentek a nemesítőházak fajtaválasztékában a „szárazságtűrő” fajták, amelyek általában nagyobb gyökérzettel, kisebb párologtatással, jobb alkalmazkodóképességgel rendelkeznek. Ezek a korszerű fajták/hibridek általában hatékonyabb fotoszintetikus aktivitással, nagyobb gyökérfelülettel, nagyobb gyökérszívóerővel rendelkeznek, mellyel javul a víz- és tápanyag-felhasználás hatékonysága. Ilyen fajták/hibridek választása segítheti az aszálykárok mérséklését.

Aszályban elszáradt kukorica
1. kép. Aszályban elszáradt kukorica Szarvas határában, 2022

2. kép. Nagyobb gyökérzettel rendelkező kukoricahibrid
2. kép. Nagyobb gyökérzettel rendelkező kukoricahibrid

Különböző búzafajták
3. kép. Különböző búzafajták tesztelése (forrás: a kép a szerző saját felvétele)

Búza- és kukoricahibrid-kísérlet

A termelők fajta- vagy hibridválasztásának segítésére már évek óta vizsgáljuk Szarvason eltérő genotípusú búza- és kukoricafajták reakcióit a vízhiányos körülményekre. Ehhez célzott tenyészedényes szárazságtűrési kísérleteket állítottunk be 2018-ban, melyet azóta is folytatunk. A kísérleteket Szarvason, a MATE KÖTI Öntözésfejlesztési és Meliorációs Tanszékéhez tartozó galambosi kísérleti telepén található fóliában állítottuk be. Tenyészedényenként 10 literes, műanyag, fehér színű vödröket használtunk. A búzakísérlet beállítására 2020. november 4-én került sor 3 búzafajtával, 3 vízellátási szinten (VKsz 40%, VKsz 60% és VKsz 80%), 3 ismétlésben, összesen 27 tenyészedényben. A kukoricakísérlet beállítására 2021. április 19-én került sor 5 kukoricahibriddel, 3 nedvességszinten, 3 ismétlésben, összesen 45 tenyészedényben (4., 5. kép).

4. kép. Tenyészedényes kísérlet a kukorica szárazságtűrésére (forrás: a kép a szerző saját felvétele)
4. kép. Tenyészedényes kísérlet a kukorica szárazságtűrésére (forrás: a kép a szerző saját felvétele)

5. kép. Tenyészedényes kísérlet az őszibúza szárazságtűrésére (forrás: a kép a szerző saját felvétele)
5. kép. Tenyészedényes kísérlet az őszibúza szárazságtűrésére (forrás: a kép a szerző saját felvétele)

Az általunk használt talaj homokos, vályog fizikai féleségű talaj, a kémhatása gyengén savanyú (pH (H2O) = 6,54), meszet nem tartalmaz, a vízben oldható összes sótartalom alapján kis sótartalmú (só% < 0,1).

A kísérletben 3 különböző búzafajta (MV Nemere, GK Szilárd és Sothys) és 5 kukoricahibrid (GKT 4486 (Lehel), GK SILOSTAR, GKT 372, GKT 376, GKT 3385) szárazságtűrését vizsgáltuk a természetes csapadéktól elzárt körülmények között.

Mindkét növénynél 3 vízellátottsági szintet alkalmaztunk három ismétlésben. A nedvességtartalmakat a talaj szabadföldi vízkapacitásának (VKsz) a függvényében állítottuk be. A szabadföldi vízkapacitás az a vízmennyiség a talajban, amit természetes körülmények között a talaj egy beázás után a gravitációval szemben vissza tud tartani.

A következő nedvességszinteket alkalmaztuk:

1. kezelés VKsz 40%-a (25 × 0,4 = 10 térfogat% nedvesség),

2. kezelés VKsz 60%-a (25 × 0,6 = 15 térfogat% nedvesség),

3. kezelés VKsz 80%-a (25 × 0,8 = 20 térfogat% nedvesség).

Látható, hogy az első kezelés esetében a holtvíz-tartalom közelében tartottuk a növényeket, a második kezelésnél már kielégítettük a növények nedvességigényét, míg a harmadik kezelés során már luxus vízellátásban is részesültek, hiszen a talajban a hasznosítható víz 65%-a rendelkezésre állt.

A búzafajták szemtermésének elemzésekor látható volt, hogy a romló vízellátás minden esetben szignifikáns szemterméscsökkenéssel járt. A jó vízellátási körülmények között elért szemtermés-eredmények mindhárom fajta esetében jelentősen csökkentek, mintegy 55,12–56,48%-ára az optimális szemtermésnek (1. táblázat).

1. táblázat. Különböző búzafajták terméseredményei eltérő vízellátásikörülmények között Szarvason

Ez azt mutatja, hogy a fajtákban rejlő potenciális termőképességet a szárazságstressz akár 50%-kal is csökkentheti. A területre vetített hozamok a vizsgált három búzafajtánál szárazságstressz körülményei között 4,82–5,36 t/ha között alakultak.

Szignifikáns különbségek

A közepes vízellátási körülmények közt a búzafajták kevésbé voltak kitéve a vízhiány okozta stresszhatásoknak, a termésátlaguk 7,12 t/ha és 8,93 t/ha között alakult, bár a maximális terméshez szükséges vízmennyiséget itt sem kapták meg a növények. A jó vízellátási körülmények közt a búzafajták 8,75–11,12 t/ha termésátlagot értek el, ami azt mutatja, hogy a búza ugyan jó szárazságtűréssel rendelkezik, de a modern fajták jó vízellátás mellett képesek 10 tonnát meghaladó termésátlag elérésére.

Nagyon szembetűnő változás még a föld feletti szalmatömeg csökkenése. Minden esetben szignifikánsan csökkent szárazságstressz körülményei között a szalma tömege, de nem azonos arányban a különböző vízellátási szinteken. Szárazságstressz körülményei között a szemtermés tömege sokkal drasztikusabban csökken, mint a búza szalmatömege; száraz körülmények között 1 : 1,1–1,4 szem/szalma arány alakult ki. Ez arra utal, hogy a növény a csökkent vízellátásban még a vegetatív növényi részeket ki tudja fejleszteni, de a termésképzéshez már nem rendelkezik elegendő vízzel.

Az optimális vízellátási körülmények között, szárazságstresszmentes körülmények mellett a búza szem/szalma aránya 1 : 0,9–1,2 volt, amely sokkal kedvezőbb. Ilyen körülmények között a búza ugyanannyi szemtermést tudott előállítani, mint amennyi a vegetatív részek tömege volt, esetenként még akár többet is a szalma tömegénél. Mindhárom fajta esetében megfigyelhető volt az, hogy a szárazságstressz hatására egységesen romlott a szem/szalma aránya.

Tapasztalatok a kukoricánál

A kukoricahibrideket nem lehet tenyészedényes körülmények között teljes értékű termés eléréséig nevelni, ezért a növények levélterületét (LAI), a gyökér-, biomassza- és csőtömegét vizsgáltuk tenyészedényenként. A szárazságstressz hatását nézve a fotoszintézis szempontjából kiemelt jelentőségű a levélterület nagyságának alakulása is. A levélterületet a teljes érés elején mértük, amikor további jelentős levélnövekedés már nem volt. A levélterületi indexértékek alakulását a 2. táblázatban láthatjuk.

2. táblázat. A kukoricahibridek levélterületi indexértékeinek (LAI, m2/m2) alakulása különböző vízellátottsági szinteken

A levélterületi index azt fejezi ki, hogy mekkora levélterület (m2) van 1 m2 talajfelszínen. Ezzel a területre érkező globálsugárzás hasznosítására, a területen elérhető fotoszintézis nagyságára tudunk következtetni. Kijelenthetjük, hogy a szárazságstressznek szignifikáns levélterület-csökkentő hatása van. A jobb vízellátás egyértelműen és bizonyíthatóan növeli a kukoricahibridek levélterületi index- (LAI) értékeit. A legnagyobb LAI-értéket a GK SILOSTAR hibrid érte el, amely a hibrid nemesítési és genetikai hátterét igazolja, hiszen ez a hibrid jellemzően nagy biomassza-termelő képességgel rendelkezik. Elsősorban szilázs hasznosítási irányú kukoricahibrid.

A szárazságstressz hatására a legnagyobb levélterület-csökkenést a GK 372 és a GKT 3385 hibridek szenvedték el a holtvíz-tartalom közeli alacsony vízellátási szinten (VKsz 40%). Ezzel együtt viszont az is kijelenthető, hogy a legdinamikusabb növekedést is ezek a hibridek mutatták javuló vízellátás hatására, amely a hibridek kiváló öntözési reakcióját mutatja.

A növényi szervesanyag-termelés kiindulópontja a víz- és tápanyagfelvétel, amelyet a kukoricahibridek csak fejlett gyökérrendszer és megfelelő felszívófelület mellett képesek akadálytalanul folytatni. A gyökértömeg jó jelzés arra, hogy a szárazságstressz hogyan csökkenti, hogyan változtatja meg a különböző kukoricahibridek gyökér­tömegét (3. táblázat).

3. táblázat. A kukoricahibridek gyökértömeg- (g) értékeinek változás

6. kép. A talajfelszínen hagyott szármaradványok jelentősen csökkentik a párolgást, javítják a talajok szerkezetét
6. kép. A talajfelszínen hagyott szármaradványok jelentősen csökkentik a párolgást, javítják a talajok szerkezetét

A gyökértömeg az a növényi fenológiai paraméter, amely a legegyértelműbb reakciót mutatta a szárazságstressz hatására. A vízhiány hatására a hibridek gyökértömege egyértelmű, statisztikailag is igazolható csökkenést mutatott. A hibridek reakciói azonban eltérőek voltak.

A különböző vízadagokra adott válaszreakciók tekintetében is jelentősen eltérnek a vizsgált kukoricahibridek. Minden hibrid esetében a legkisebb gyökértömeget a száraz körülmények között, alacsony vízellátási szinten (VKsz 40%) érték el. A vizsgált hibridek közül a legkisebb gyökértömeget a GKT 372 hibrid produkálta.

A csöves termés nagysága

A vizsgált kukoricahibridek közül a GKT 376 hibrid hasonló tulajdonságokat mutatott: a legkisebb vízadagnál kisebb gyökértömeggel rendelkezett. A javuló vízellátási szinteken (VKsz 60% és VKsz 80%) a gyökértömegek szignifikáns növekedését figyelhettük meg. A hibridek típusai közötti különbségek továbbra is megmaradtak, de a gyökértömegek a levélterületi értékekhez (LAI) hasonlóan növekedtek. A kapott eredmények alapján egyértelműen megállapítottuk, hogy a gyökértömeg önmagában nem elegendő indikátora, jelzője egy­egy hibrid szárazságtűrésének. A gyökértömegeket a szár/levél, vagyis a párolgásért, szervesanyag­termelésért felelős növényi részek arányában kell vizsgálni, az sokkal jobban megmutatja a hibridek valódi reakcióit a víz mennyiségének változására.

A legnagyobb gyökértömeg a legjobb vízellátás mellett (VKsz 80%) alakult ki, amely lehetővé tette a nagy víz­ és tápanyagfelvételt, és ez igen szoros összefüggésben volt a növények későbbi csőtömegnagyságával. Azonban meg­figyelhetjük, hogy nem a legnagyobb gyökértömeget adó kezelésben értük el később a legnagyobb csőtömegeket, tehát a termés kialakításában a jobb vízellátási szinteken is a biomasszatömeg/gyökértömeg vagy a LAI/gyökértömeg arány lesz nagyobb hatású.

Végül vizsgáltuk a szárazságstressz körülményei között kialakult csőtö­megeket, a hibridek által elért csöves termés nagyságát is (4. táblázat).

4. táblázat. A kukoricahibridek csőtömeg- (g) értékeinek változása

A termések nagyságát a hibridek egyedi reakciói és a különböző vízellátási szintek függvényében elemeztük.

Az eredményekből jól látható, hogy a GKT 372 és a GKT 376 kukoricahibridek száraz körülmények között közel 65%­kal adtak nagyobb csőtömeget az utánuk következő GKT 3385 és GKT 4486 hibrideknél, illetve több mint 345,5%­kal nagyobb csőtömeget értek el a GK SILOSTAR hibridhez képest. A legjobb szárazságtűréssel a GKT 372 és a GKT 376 kukoricahibridek rendelkeznek, így ezek a hibridek ajánlhatók azoknak a gazdálkodóknak, akik aszályos, száraz körülmények közt termesztik a kukoricát.

A másik fontos vizsgált tulajdonság, hogy a kukoricahibridek hogyan reagálnak a javuló vízellátási feltételekre, milyen az „öntözési reakciójuk”. Az eredmények alapján megállapítottuk, hogy a GK SILOSTAR és a GKT 376 kukoricahibridek azok, amelyek a jó vízellátási körülmények között kiemelkedő csőtömeg elérésére voltak képesek. Ezek azok a hibridek, ame­lyek igen jól tudják hasznosítani a normál vagy jó vízellátási körülmények között a rendelkezésre álló vizet. Kijelenthető tehát, hogy a vizsgálataink alapján a GK SILOSTAR egy rendkívül jó öntözési reakcióval rendelkező, de szárazságra nagyon érzé­keny típusú kukoricahibrid, míg a GKT 376 egy kiváló öntözési reakcióval és mellette jó szárazságtűréssel is rendelkező hibrid. A vizsgálatok alapján megállapítottuk, hogy a hibridek között lényeges különbség lehet a vízfelhasználás/­hasznosítás területén is, így a hibridek között kialakíthatunk hibridspecifikus öntözési technológiákat.

7. kép. A javuló tápanyagellátás hatása az őszi búza fejlődésére (forrás: a kép a szerző saját felvétele)
7. kép. A javuló tápanyagellátás hatása az őszi búza fejlődésére (forrás: a kép a szerző saját felvétele)

8. kép. Az alacsony tápanyagszint hatása a kukoricaállomány fejlődésére (forrás: a kép a szerző saját felvétele)
8. kép. Az alacsony tápanyagszint hatása a kukoricaállomány fejlődésére (forrás: a kép a szerző saját felvétele)

A talajszerkezet hatása a termesztésre

A klímaváltozás hatásait a folyamato­san romló talajszerkezet egyre kevésbé tudja ellensúlyozni. A romló talajszerkezet két nagyon fontos következménnyel jár. A területre érkező csapadék nehezebben és lassabban szivárog be a talajainkba, illetve a beszivárgás mélysége is csökken, a mélyebb részeken található talajtömörödés miatt. A víz nem tud a gyökérzóna mélyebb rétegeibe szivárogni, és a talajokban raktározódni, hanem gyakran oldalirányú elfolyás formájában távozik a területről, így azt a növények nem tudják hasznosítani.

A talajművelési technológia megfelelő megválasztása

A hibridválasztáson túl igen nagy jelentősége van a víztakarékos agrotechnikai elemek megfelelő használatának is. Talán a legkritikusabb agrotechnikai művelet a talajművelés, és annak vízmegőrző szerepe a növénytermesztésben. A talajművelési technológiák közül kiemelkedő a megfelelő időben és módon elvégzett tarlóhántás. A tarlóhántás esetében a gyorsaság mellett az azt követő tömörítésre is szükséges odafigyelni, mivel a leghatékonyabban akkor járunk el, ha ezt a két műveletet egy menetben vagy közvetlenül egymás után végezzük el. A közvetlenül betakarítás után elvégzett és megfelelően tömörített tarlóhántás csökkenti a talaj párologtatását, sőt a talajharmat kicsapódásával a légköri páratartalom egy része is hasznosulhat. A jól elvégzett tarlóhántás évjárattól függően akár 40–60 mm vizet is képes megőrizni a talajainkban.

A talajművelési technológiák között az alapművelések is fontos szereppel rendelkeznek a vízmegőrzés szempontjából is. A forgatásos alapművelés elsősorban az ekével történő szántást jelenti, illetve egyre nagyobb arányban találhatók meg a forgatás nélküli technológiák, a lazítók, kultivátorok alkalmazásával. Napjainkban egyre több érv szól a szántás elhagyása mellett, és ez a vízgazdálkodás szempontjából is különösen fontos lehet. A szántás jelentősen megnöveli a talaj párolgási felületét, és ezért a talaj mélyebb rétegeinek kiszáradását is fokozza. Ugyanakkor javíthatja a téli csapadék beszivárgásának esélyét (ha nincs a talajban káros talajtömörödés). A szántás gyors elmunkálásával a párolgási veszteség csökkenthető, viszont ez esetben is fontos az idő, azaz a két műveletet lehetőleg gyorsan egymás után vagy egy menetben kell elvégezni.

Megőrizni a talaj nedvességét!

Napjainkban a felszínen hagyott, és megfelelően kezelt szármaradványok jelentős hatással vannak a talajaink vízgazdálkodására, vízmegőrzésére. Növénytakaróként jelentősen csökkentik a talajfelszín párolgását, és ezáltal a talaj vízveszteségét, védik a talajainkat a szél és a víz romboló hatásától (a deflációtól és eróziótól), és megvédik a termőréteget. A megőrzött talajnedvességnek további pozitív hatása a talajművelés vonóerőigényének csökkenése is. A talajnedvesség megkímélésével nemcsak talajaink szerkezetét óvjuk, hanem egyúttal a jelentkező művelési költségeket is csökkentjük. A megőrzött szerves anyagnak elsődleges szerepe van a morzsásodás kialakulásában, a talaj ülepedési hajlamának csökkentésében, és a nedvesség megtartásában. A mulcstechnológiák kedvező hatásai ellenére a hazai talajművelési gyakorlat egyelőre idegenkedik ettől, ezeket nagyon kevés területen alkalmazzák a hazai gazdálkodók.

9. kép. Korszerű körforgó öntözőrendszer és az általa lefedett, beöntözött terület (forrás: a kép a szerző saját felvétele)
9. kép. Korszerű körforgó öntözőrendszer és az általa lefedett, beöntözött terület (forrás: a kép a szerző saját felvétele)

Az agrotechnikai megoldások közül igen nagy jelentősége van a vetéstechnológiáknak és a helyesen megválasztott tőszámnak. Minden növény esetében kijelenthető, hogy a nagy tőszámok nagyobb vízfelhasználással, nagyobb párologtatással járnak. A szárazságra hajlamos területeken vagy az öntözési lehetőségek hiányában célszerű a fajták/hibridek tőszámoptimumának az alsó határát választani, amellyel az aszálykárok némileg mérsékelhetők. Ez nem jár jelentősebb termelési kockázattal, de mérsékli a vízhiány okozta károkat.

A tápanyagok érdekében

A megfelelő agrotechnika igen fontos eleme a tápanyagellátás, amely nem választható el a megfelelő vízellátástól. Megfelelő vízellátás nélkül a tápanyagok nem tudnak hasznosulni, a növény azokat oldott formában nem tudja felvenni. Kísérletekkel igazolható, hogy optimális vízellátási szinten 2–10-szer jobb a tápanyagok hasznosulása, mint száraz talajon! De fordítva is igaz; ha a növény tápanyagellátása nem megfelelő, akkor a növény a vizet „pazarolja”, sokkal több víz felhasználásával tudja csak a szükséges tápanyagmennyiséget felvenni, ami szintén terméscsökkenéssel jár!

Általánosságban kijelenthető, hogy a rossz tápanyagellátás megnövekedett vízfogyasztással, a vízhiány pedig a táp anyagfelvétel csökkenésével jár! Célszerű ezért a növény tápanyagigényét komplex módon, a növény igényeinek megfelelően kielégíteni, ami a vízfelhasználás hatékonyságát is javítja!

Az aszályhoz és a szárazodó klímához természetesen a hiányzó víz pótlásával, öntözéssel, öntözési rendszerek fejlesztésével tudunk a legjobban alkalmazkodni. Napjainkban egyre több gazdálkodó fejlesztette növénytermesztését öntözési lehetőségek kialakításával. A korszerű öntözés azonban rendkívül nagy szakértelmet igénylő agrotechnikai beavatkozás, ahol a növény vízigényén kívül rendkívül sok egyéb feltételt is figyelembe kell venni, pl. a talajok víznyelő és vízáteresztő képességét, a talajok fizikai féleségét, a klimatikus viszonyokat, a párolgási/párologtatási adatokat, a termesztett fajta/hibrid vízigényét, öntözési reakcióját stb. A mai korszerű helyspecifikus, precíziós gazdálkodás és az ezzel együtt járó műszaki fejlesztések, kutatások lehetővé teszik, hogy a talaj tulajdonságait figyelembe vevő differenciált öntözést valósítsunk meg. Ezek az öntözőrendszerek rendkívül víz- és energiatakarékos megoldásokat kínálnak.

Több termés – nagyobb termésbiztonság

Az öntözésnek a termésbiztonságon kívül a termésátlagra is igen kedvező hatása van. A Szarvason végzett öntözési kísérletek eredményei alapján száraz évjáratokban az öntözés termésnövelő hatása akár 70–120% is lehet. A 2021-es évben elsőként a szántóföldön is igen gyakran öntözött kukoricát vizsgáltuk. A különböző kukoricahibridek eltérő potenciális termőképességgel és eltérő öntözési reakcióval is rendelkeznek. Azt vizsgáltuk, hogy a különböző kukoricahibridek termésátlaga hogyan alakul öntözött és öntözetlen körülmények között. A kukorica kifejezetten aszályérzékeny növénynek számít, hiszen a virágzás, szemtelítődés időszaka igen gyakran egybeesik a száraz, csapadékmentes periódusokkal hazánkban. Ez a vizsgált 2021-es évben is így alakult, ami az öntözés nélküli terméseredményeken is meglátszott, azok döntően 4,2–6,1 t/ha között alakultak (1. grafikon).

1. grafikon. Kukoricahibridek terméseredményei öntözött és öntözetlen körülmények között, 2021, Szarvas

A kukoricahibridek termésátlaga öntözött viszonyok között jelentősen nőtt az aszályos 2021-es évben. Az öntözés igen jelentősen növelte a kukoricahibridek termésátlagát, ami így 8,2–11,8 t/ha között volt 2021-ben.

Összességében kijelenthetjük, hogy rendkívül sokféle agrotechnikai megoldás létezik az aszály károsító hatásának a mérséklésére a növénytermesztés során. A különböző talajművelési eljárások, a megfelelő hibridválasztás, vetéstechnológia, tápanyag-gazdálkodás és növényvédelem segítheti az aszálykárok mérséklését, de az utóbbi évekéhez hasonló súlyos aszályos évjáratokban a növényeink továbbra is védtelenek az aszály okozta stressz és terméscsökkenés ellen!

10. kép. Kukorica öntözése Center Pivot rendszerrel, Szarvas, 2021 (forrás: a kép a szerző saját felvétel)
10. kép. Kukorica öntözése Center Pivot rendszerrel, Szarvas, 2021 (forrás: a kép a szerző saját felvétel)

A termésbiztonság megalapozását az egyéb agrotechnikai módszereken kívül a klímaváltozás következményeként csak az öntözés fejlesztése jelentheti a hazai agráriumban! Ma már nem kérdés, hogy az öntözéssel foglalkoznunk kell, az öntözési beruházások alkalmával pedig a területi adottságainkhoz legjobban illeszkedő, víz- és energiatakarékos megoldást kell választanunk!

Dr. Futó Zoltán egyetemi docens
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Öntözésfejlesztési és Meliorációs Tanszék