Tavaszi fagyok, levéltetű és más kártevők, elhúzódó vetés és újabb súlyos aszály… A jelenlegi állapotok alapján legfeljebb a jó adottságú termőterületeken várható átlagos-elfogadható termés, az aszályos vidékek alaposan lehúzzák majd az országos átlagot.
A tavaszi időjárás
A tavaszi fagyok és a késlekedő meleg idő miatt az idei kukoricavetés szétcsúszott, ami különösen a későbbi vetésű állományok esetében okozott problémákat. A Zala megyei gazdák, akik hagyományosan a magyar kukoricatermesztés egyik erős bástyáját képviselik, ennek ellenére bíztak a növényben, és az időjárási körülmények ellenére is optimisták. Azonban a növények fejlődése az ország számos más területén nem volt ilyen kedvező: a Komárom-Esztergom megyei szaktanácsadók például arról számoltak be, hogy a hideg és száraz tavasz miatt a kukorica jelentős késést szenvedett, sok helyen a növények még csak 3–4 levelesek, míg az ideális fejlettség elérése június közepére is váratott magára.
Kártevő-invázió és elhúzódó vetés
A tavaszi szárazság mellett a levéltetvek inváziója is komoly problémát jelentett a gazdálkodóknak, különösen Zalában, ahol a mezei acatok már is ettől pusztultak – írja a MezőHír. A kukoricamolyok és a gyapottok-bagolylepkék is tovább növelik a kártételeket, és a védekezés is egyre bonyolultabbá vált. A szakemberek a csapdázással próbálnak meg küzdeni a kártevők ellen, de a teljes mértékű védekezés érdekében egyre komolyabb technológiákra lenne szükség.
A vetési munkák elhúzódása miatt az idei kukorica sok helyen heterogén fejlettségűvé vált. Az ország különböző régióiban a talajállapotok gyorsan változtak, és a vetés szakszerűségének különböző mértékű problémákat okozott. Míg Zala megyében a szép és egészséges kukoricatáblák is előfordultak, addig Bács-Kiskunban és más száraz térségekben a vetett kukorica egyre inkább kiszorul a gazdálkodásból. A legtöbb helyen a kukoricát már csak ott találni, ahol öntözésre van lehetőség.
Kilátások és várakozások
Az idei év tehát ismét súlyos kihívásokat és nagy országos eltéréseket mutat a kukoricakultúrákban. A szokatlan időjárási körülmények komoly hatással voltak a vetésre és a növények fejlődésére, az eddigi nyári aszály miatt már csak a legcsapadékosabb termőkörzetekben reménykedtek jó vagy közepes termésben.
A kukorica 2025-ös szezonjának kilátásai vegyesek. A legjobb termőkörzetekben, ahol a csapadék mennyisége viszonylag kedvezőbb, átlagos-jó termésre lehet számítani, de az aszályos régiókban erre aligha van már esély. A GOSZ elnöke, Petőházi Tamás is úgy véli, a tomboló aszályról miatt – ha csak
nem érkezik több csapadék – nagy terméskiesések lesznek mind kukoricában, mind napraforgóban. Az idei év különösen komoly figyelmet igényel, hiszen a nyári hőhullámok és az esőhiány tovább növelhetik a növények stresszhelyzetét, így a termés biztonsága egyre inkább kérdésessé válik.