A tavaszi munkákhoz szükséges vetőmag, növényvédő szer, műtrágya megvásárlásához, vagy éppen soron következő fejlesztéseik megvalósításához meglesz az anyagi háttér, a támogatások gyors kifizetésével segíti a mezőgazdasági termelőket – mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a dombóvári gazdafórumon.
A kifizetések folyamatosak
Február közepére a mezőgazdasági termelők 99 százalékának kifizették a területalapú támogatást; közben megkezdődött a 2021. évi agrár-környezetgazdálkodási (AKG) és ökológiai gazdálkodási (ÖKO) támogatások végkifizetése is.
Az AKG keretében közel tízezer kifizetési kérelmet, közel 9 milliárd forint támogatási összeggel jóváhagyva lezártak. Az ÖKO keretében 2.554 kifizetési kérelme zárult le, 2,2 milliárd forint összeg jóváhagyása mellett. Március második feléig ezek a kifizetések lezárulnak.
1500 milliárdból 900 milliárd forintot fordítanak beruházásokra
A kormány elkötelezetten épít a magyar agráriumra és a vidék gazdasági potenciáljára mondta az államtitkár, aki az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának (KAP) reformjáról szóló fórum előtt tartott sajtótájékoztatón megjegyezte:
Az elmúlt évben a 2014 és 2020 között rendelkezésre állt források nagyságrendjével megegyező, 1500 milliárd forint értékű pályázatot írtak ki mezőgazdasági vállalkozások, élelmiszer-feldolgozók és vidéki települések számára. A támogatásokkal élelmiszeripari kapacitásokat, állattartó telepeket újítanak meg, precíziós gazdálkodásra állítanak át termelőket, öntözési beruházásokat finanszíroznak – mondta az államtitkár.
Tolna megyében a vidékfejlesztési program keretében több mint 8400 projektet támogattak, 89 milliárd forinttal.
KAP-ban új elem lesz, hogy a gazdáknak az agrárökológiai alapprogramban évente kell pályázniuk
A közvetlen kifizetésekre 3300 milliárd, a vidékfejlesztésre 4300 milliárd forint áll majd rendelkezésre – mondta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke.
A területalapú támogatás a jelenlegi árfolyam alapján 58 500 forint lesz hektáronként. A KAP-hoz készült magyar stratégia céljai között szerepel, hogy a magyar agrár GDP a jelenlegi másféleszeresére, az agrárexport egyharmadával nőjön, úgy, hogy a feldolgozott termékek aránya érje el a 85 százalékot. További cél 28 ezer új munkahely létrehozása és az öntözött területek – amelyek aránya jelenleg 2 százalék – megduplázása – mondta a kamara elnöke.
Forrás: AM/Sajtóiroda
Összeállította: Barna Ferenc