fbpx

Madárinfluenza exportstop, katasztrófától tartanak

Írta: Kohout Zoltán - 2025 április 28.

Már a rövid távú uniós korlátozások is súlyos csapást mérhetnek Lengyelország baromfiiparára, és példátlan veszteségeket okozhatnak a termelőknek – figyelmeztetnek a helyi piaci szereplők.

Nem országos tilalom, de komoly

Az Európai Bizottság azt tervezi, hogy megtiltja több lengyelországi régióból származó baromfi exportját, válaszul a közelmúlt madárinfluenza-járványaira. A korlátozások akár már április 23-tól életbe léphetnek. A terveket több helyi lap is megszellőztette, viszont Czesław Siekierski lengyel agrárminiszter április 11-én még arról beszélt, egyeztetések folynak. Bár valóban van javaslat a kijelölt területek exportjának tiltására, még korai lenne veszélyről beszélni.

Bár eleve szó sincs országos szintű tilalomról, a hírek váratlanul érték a lengyel baromfiágazat szereplőit. A Gazeta Wyborcza szerint kezdetben az Európai Bizottság egy teljes körű exporttilalmat fontolgatott, de a tárgyalások során végül csak néhány, madárinfluenza által súlyosan érintett régió korlátozására szűkítették a javaslatot. A lengyeleknek ebben érthetően az fáj, hogy az érintett térségek adják Lengyelország baromfitermelésének 40%-át. Az iparág tavaly 3,5 millió tonna baromfit termelt, amelyből 2 millió tonnát exportált, a kivitel kétharmada uniós tagállamokba irányult. Az év eleje óta az országban 75 madárinfluenza-járványkitörést regisztráltak, ami komoly aggodalmat váltott ki az EU-ban.

Súlyos következményekkel járhat

Dariusz Goszczyński, a Lengyel Nemzeti Baromfiszövetség elnöke szerint még az átmeneti korlátozások is katasztrofális következményekkel járnának, különösen Wielkopolska régióban. Bár a szóban forgó védelmi mechanizmus egyébként nálunk és minden más EU-tagállamban (illetve az USA-ban) is érvényes, a lengyelek szerint ilyen léptékű korlátozást az EU még soha nem vezetett be a madárinfluenza miatt. „A következmények rettenetesek lesznek, a veszteségek több milliárd zlotyra rúghatnak” – mondta Goszczyński. A tiltás miatt több millió keltetésre kész tojást kellene megsemmisíteni, a baromfitelepeket kiüríteni, a termelést pedig hónapokra leállítani. Lengyelország nemcsak az uniós, hanem a globális piacokon is elveszítheti pozícióját, és más országok könnyen átvehetik a helyét – figyelmeztetett a szakember.

Már nem csak a baromfiágazatot érinti

A madárinfluenza már régen nem csak a baromfiágazat problémája. Az ENSZ ágazati szervezete szerint a madárinfluenza terjedése súlyosan érinti az élelmezésbiztonságot, a vidéki megélhetést és a gazdaságokat. A FAO és az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) közösen indították el a 2024–2033 közötti időszakra szóló globális stratégiát a különösen patogén (HPAI) madárinfluenza megelőzésére és ellenőrzésére. Az elmúlt négy évben a madárinfluenza földrajzi elterjedése jelentősen megnőtt, emlősökre is átterjedt, és a házimadarak tömeges pusztulását okozta, ami kihat az élelmezésbiztonságra és a baromfitermékek árának növekedésére. A vadon élő madarak között is jelentős pusztítást végzett, 2021 óta legalább 300 újonnan fertőzött fajjal.​

A madárinfluenza újbóli hazai megjelenését – vagyis visszatérését – ebben a cikkben követjük nyomon.